EUR 25.005

USD 23.223

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.005

USD 23.223

Text: Zbyněk Prim

06. 02. 2014

0 komentářů

Očima poradce: Co banky řeší, než vám poskytnou hypotéku

 


 

Podnikatelé a majitelé společností s ručením omezeným to mají při sjednávání hypotečního úvěru v ČR dosti těžké. Jak je obecně známo, banku zajímají vždy 3 faktory před tím, než vám hypoteční úvěr poskytne.

Mluvíme samozřejmě o následujících podmínkách:

1)      Zástava nemovitosti a její vhodnost
2)      Účelovost úvěru
3)      Bonita klienta – aneb schopnost klienta dostát svým závazků. Tedy je-li klient vůbec schopen splácet úvěr, který si půjčil (resp. o který žádá)

O bonitě, tedy dokládání příjmů si dnes řekneme něco více. Někdo může namítat, že posuzování příjmů klienta je v zásadě nesmysl. Proč? Dnes zaměstnanec jsem, zítra (po podepsání úvěru) být nemusím. Dnes jsem ředitel a zítra odvolaný ředitel… tedy stabilita příjmů dnes v zásadě není. A u podnikatelů je to ještě horší – banka posuzuje logicky příjmy za rok zpětně z daňového přiznání. Inu a to, že jsem měl loni příjmy, neznamená, že je mám i letos a naopak.

A tak není divu, že někdy vznikají třecí plochy mezi bankou a klientem, zejména podnikatelem. Abychom naší početné komunitě trošku pomohli, postupně uvedeme několik možností, jak je možné elegantně proplout mezi podmínkami bank a čísly v mém daňovém přiznání.

Ať chceme nebo ne a ať máme na bonitu a její posuzování jakýkoliv názor, musíme ji prostě bance prokázat. Zaměstnanci to mají lehké – prokáží se potvrzením příjmu a výpisem z bankovního účtu že klientovi je mzda opravdu připisována a tím to v zásadě končí.

Nicméně máme zde dosti početnou klientelu podnikatelů – tedy OSVČ, kteří to mají těžší, jak zaznělo v úvodu. Ale nebavme se jen o OSVČ. Také můžeme do této kategorie zařadit majitele / spolumajitele společností s ručením omezeným či akciových firem. O příjmech z kapitálového majetku nemluvě. Ale o tom někdy příště.

Příště se podíváme na to, jak konkrétně může tato početná skupina klientů doložit danou bonitu bance. Jak se přesvědčíte, i stejná čísla v daňovém přiznání znamenají různé výpočty u různých bank. A zjistíme tak, že někde tedy našeho klienta banka vůbec nepřijme a některá naopak jej uvítá s otevřenou náručí.

Zbyněk Prim

Zbyněk Prim pracuje pro společnost Fincentrum od roku 2006. Před tím rok pracoval v OVB. V Anglii na Cambridge vystudoval angličtinu a obchod a po návratu do České republiky studoval finance a bankovnictví v Kladně. Pak se kamarádem nechal zlákat do finančního poradenství. Zbyněk Prim je ženatý a mezi jeho zájmy patří cestování, sport a dobré jídlo.

V roce 2012 prodal nejvíce hypoték za společnost Fincetrum. Celkem jich bylo 64, a to v hodnotě 170 milionů korun. Průměrná prodaná hypotéka byla zhruba ve výši 2,6 milionu korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *