EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

0 komentářů

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

 

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Loading 

Prodeje nových bytů tak rostou již pět čtvrtletí v řadě. Ceny se téměř nezměnily, nabídka nových bytů mírně klesla. Vyplývá to z aktuální tržní analýzy developerských společností Central Group, Skanska a Trigema.

V prvním čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo zhruba 1600 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 146 %. Tento výrazný skok je dán především nízkou srovnávací základnou, kdy začátek roku 2023 (spolu s druhou polovinou roku 2022) byl prodejně nejhorším obdobím v novodobé historii pražského rezidenčního trhu. Zájem o nové byty ale od té doby již 5. čtvrtletí po sobě roste. Počet prodaných bytů za první tři letošní měsíce je o 23 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a jedná se o nejvyšší prodeje od rekordního 2. čtvrtletí 2021, kdy se prodalo 2650 bytů. Pražský trh se tak vrátil na úroveň, která byla běžná před pandemií.

Zvýšená poptávka je především důsledkem klesajících úrokových sazeb a uvolnění podmínek pro získání hypoték. Hypoteční trh totiž tvoří s tím rezidenčním spojené nádoby a v běžných dobách se zhruba polovina bytů prodá právě na hypotéku.

REKLAMA

„V prvním čtvrtletí tohoto roku jsme svědky výrazného skoku v prodeji nových bytů v Praze, který představuje meziroční nárůst o 146 %. Tento fenomén je důsledkem nejen nízké srovnávací základny, ale také pozitivních změn na hypotečním trhu a snížení sazeb DPH. Zájem o nové byty roste již páté čtvrtletí v řadě a díky uvolnění podmínek pro získání hypoték a poklesem úrokových sazeb se trh vrací na úroveň před pandemií. Tento trend naznačuje obnovenou důvěru kupujících a pozitivní výhled pro další vývoj realitního trhu,“ shrnuje Karel Branda, místopředseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Ceny zůstaly stabilní, výhledově porostou

Ceny nových bytů na pražském trhu se za poslední čtvrtletí téměř nezměnily. Průměrná prodejní cena byla 142 073 Kč za m2 (oproti předchozímu čtvrtletí -0,3 %), nabídková cena pak 152 644 Kč za m2 (+0,1 %). K výraznějšímu poklesu cen nedošlo ani přesto, že od začátku roku začala platit nižší sazba DPH u bytů do 120 m2. Část developerů totiž tuto úpravu promítla do ceníků už v roce 2023 a na trhu byl v průběhu prvních letošních měsíců navíc již patrný mírný růst cen, který bude s největší pravděpodobností pokračovat i nadále.

Zároveň se dá očekávat výrazný úbytek marketingových bonusů a slev. I nadále platí, že v průměru nejlevněji (139 614 Kč za m2) se dají nové byty pořídit na Praze 9, kde je i největší výběr nový bytů z celé Prahy.

 „První měsíce nového roku s průměrnou cenou nezahýbaly, a to i přesto, že ceny bytů v Praze vzrostly téměř u čtvrtiny projektů. Svou roli sehrálo tříprocentní snížení sazby DPH a objevily se i nové cenově dostupnější projekty. Stabilizace trhu bude znamenat omezení některých bonusových programů, návrat koncových klientů se také může projevit v menší ochotě developerů prodávat institucionálním investorům. Vzhledem k vstupním nákladům očekáváme v průběhu roku další mírný nárůst cen, v průměru o jednotky procent,“ Petr Michálek, předseda představenstva Skanska Residential.

Nabídka nových bytů mírně klesla a zlepšení je v nedohlednu

V Praze bylo na konci prvního čtvrtletí letošního roku volných 5 400 nových bytů, což je přibližně o 100 (-1,8 %) méně než na konci loňského roku. Za poklesem stojí jednak zvýšená poptávka, ale i situace ve stavebnictví, kdy vlivem stále drahého úvěrového financování a přetrvávajících vysokých cen stavebních dodávek nadále dochází k odkladu řady projektů. Nabídku bytů snižuje také transformace některých projektů na nájemní bydlení a výrazně limitujícím faktorem zůstává pomalé povolování nové výstavby.

Podle posledních dat ČSÚ se za letošní leden a únor v hlavním městě povolilo jen 1025 bytů v bytových domech, což je meziročně o třetinu méně. A situace ohledně nového stavebního zákona, kdy jen několik málo měsíců před jeho plnou účinností nejsou ještě známy všechny prováděcí předpisy, ani to, zda a v jakém rozsahu proběhne digitalizace stavebního řízení, mnoho nadějí na zlepšení zatím nepřináší.

„Že je povolování nových staveb u nás absolutně tragické, je všeobecně známo a souhlasí s tím snad všichni politici. Je proto absolutně nepochopitelné, do jaké situace se nový stavební zákon a jeho uvádění do praxe dostalo. Vždyť dva měsíce před plným nabytím účinnosti takto klíčového zákona pro celou ekonomiku nevíme, jak budou vypadat prováděcí předpisy a digitalizace. Celý trh už propadá panice a bojí se absolutního kolapsu povolování. Přitom bez rychlejšího schvalování není možné, aby nabídka bytů vzrostla a přinesla tak zlepšení dostupnosti bydlení,“ uzavírá Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *