Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Poptávka po úvěrech na bydlení vyráží dech. Banky a spořitelny letos rozpůjčují 240 miliard

Banky v říjnu poskytnuly hypotéky za 16 miliard korun. Oproti loňsku průměrná půjčená částka vzrostla o více než 200 000 Kč. Trh hypoték směřuje k novému rekordu. Celkový objem letos sjednaných hypoték bude atakovat 200 miliardovou hranici. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž produkce roste meziročně o 19 procent.

Banky, které poskytují své obchodní výsledky portálu hypoindex.cz* poskytly během letošního října 8519 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 15,901 miliardy korun. Oproti předchozímu měsíci nepatrně klesl podíl hypoték na výstavbu, které se v říjnu podílely na celkovém objemu 17 procenty. 63 % představovaly hypotéky na koupi nemovitosti a zbývajících 20 % tvoří ostatní účely.

Oproti září počet o objem sjednaných hypoték nepatrně klesl, ale oproti loňsku je celková suma o více než 3 miliardy větší a banky překonaly i dosavadní říjnové maximum z roku 2013. Tehdy hodnota poskytnutých hypoték činila 14,1 mld. Kč. V součtu od začátku roku již suma sjednaných hypoték činí 155,6 mld. Kč

Oproti předchozím letům vidíme ve výsledcích prudký nárůst průměrné půjčené částky. Zatímco loni v říjnu si lidé v průměru půjčili 1,66 milionu Kč, letos to bylo o 200 000 Kč více. Průměrná výše úvěru již vystoupala na 1,87 milionu Kč. Příčinu růstu tohoto ukazatele vidíme v rostoucích cenách nemovitostí, otevřenějším přístupu bank, kdy klienti díky nízkým sazbám jednak dosáhnou na vyšší částky úvěru a dostupnější jsou i úvěry s vyšším LTV**.

Nabídkové sazby opět na úrokovém dně

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték stagnuje. Ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX meziměsíčně vzrostl jen o 3 tisíciny procentního bodu a po zaokrouhlení jeho aktuální hodnota činí 2,12 %. Vzhledem k vysoké korelaci s našimi indexy nabídkových sazeb GOFI 70 očekáváme v listopadu mírný pokles. Průměrná nabídková sazba v říjnu totiž dosáhla nového historického minima a tyto hypotéky se budou v listopadu a prosinci teprve podepisovat a následně se projeví také v datech FINCENTRUM HYPOINDEXu. Co se týče nabídkových sazeb, tak není vyloučeno, že některé banky budou chtít akcelerovat lednovou poptávku a přijdou v prosinci s cenovým zvýhodněním, což by mohlo úrokové indexy nabídkových sazeb nasměřovat dolů. V delším horizontu však stále počítáme spíše se stagnací sazeb.

Stavební spořitelny na říjnovém maximu

Kromě bank se konečně daří i stavebním spořitelnám, které v říjnu poskytly úvěry za 4,78 miliardy korun, což je o 37 % více než v loňském roce a co víc, jedná se o nové říjnové maximum od roku 2009. V součtu od začátku roku suma sjednaných úvěrů již činí bezmála 40 miliard korun.

Stavební spořitelny snížily sazby a dokážou lépe konkurovat hypotékám. Nicméně hlavní posun vidíme ve větší poptávce po úvěrech na vylepšení bydlení (rekonstrukce, modernizace), kde mají stavební spořitelny historicky velmi silnou pozici, neboť při částkách pod 300 000 Kč se hypotéky poskytují pouze výjimečně a spotřebitelské úvěry vycházejí hůře z pohledu ceny,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na úvěry na bydlení.

Daří se růst všem stavebním spořitelnám bez rozdílu, jen tempo je u každé spořitelny jiné. Jednoznačně největší tržní podíl si i nadále drží Českomoravská stavební spořitelna, která v říjnu rozpůjčovala 2,1 mld. Kč, ale její produkce roste výrazně pomaleji než trh (y/y +2 %) takže její podíl pozvolna klesá. Zatímco v úvodu roku operovala ČMSS s 64 % podílem, nyní její produkce tvoří již jen polovinu celkového objemu sjednaných úvěrů.

Stabilní podíl okolo 17 % si celý rok udržuje Raiffeisen stavební spořitelna, která v říjnu vykázala nové úvěry za 1 miliardu Kč. Třetí v pořadí je Stavební spořitelna České spořitelny s 0,74 mld. Kč a mírně rostoucím tržním podílem (aktuálně 15 % z celkového objemu), za kterou v těsném závěsu skončila Modrá pyramida 0,72 mld. Kč. Modrá pyramida v letošním roce akcelerovala svůj růst a její tržní podíl vzrostl z lednových 5 % na bezmála 13 %. Pátou v pořadí je Wüstenrot stavební spořitelna s 0,2 mld. Kč. WSS sice vykazuje výrazný meziroční růst produkce, ale její objemy jsou relativně malé, takže její tržní podíl se v letošním roce pohybuje mezi 3 – 4 %.

Banky i spořitelny překvapily. Na bydlení rozpůjčují přes 240 miliard 

Úvěry na bydlení jsou letos v kurzu. Stále lepší kondice české ekonomiky, nízké úrokové sazby a touha lidí po novém nebo lepším bydlení jsou hlavním motorem růstu trhu s úvěry na bydlení. Za uplynulých 10 měsíců banky poskytly hypotéky za 156 miliard korun a se započtením nereportujících bank to bude již přes 160 miliard. Vzhledem k vysoce nadprůměrné poptávce jsme navýšili náš odhad pro letošní rok a očekáváme, že celková hodnota sjednaných hypoték letos dosáhne téměř 195 miliard korun, což bude nový absolutní rekord. Podobně dobrý rok mají i stavební spořitelny, kde jsme náš odhad navýšily na 49 miliard Kč. V součtu tedy očekáváme, že banky letos na účely bydlení rozpůjčují přes 240 miliard korun.

Zdroj: GOLEM finance

Poptávka po úvěrech na bydlení vyráží dech. Banky a spořitelny letos rozpůjčují 240 miliard >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »