Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Poznáte nepoctivé realitní makléře?

Autor: Jana Zámečníková | 12.05.2016 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Poznáte nepoctivé realitní makléře?

Český realitní trh se jen hemží realitními zprostředkovateli. Na obyvatele jich má dokonce nejvíce z celé Evropské unie. Dlouhá léta chybějící regulace otevřela dveře i nesolidním realitním makléřům. Jak je rozeznat od těch poctivých?

Česko má nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na obyvatele z celé Evropské unie (EU). Celkový počet realitních makléřů se vyšplhal na více než 15 tisíc, na jednoho makléře tak připadá 727 obyvatel. Druhé místo v rámci EU získalo Maďarsko (991 obyvatel), Irsko (1 088 obyvatel) a s 1089 obyvateli shodně Itálie a Finsko. Opačná je situace v Německu, kde na jednoho realitního makléře vychází největší počet obyvatel (6 694). Vyplývá to z údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI).

Na nepoctivce si posvítí nový zákon

Činnost realitních zprostředkovatelů navíc zatím v České republice není regulována. Podobná situace je již jen v Rumunsku, Španělsku, Nizozemsku a Lotyšsku. Na začátku letošního roku ale vláda schválila věcný záměr zákona, který realitní zprostředkovatele regulovat bude.

Zákon by měl začít platit nejpozději od července 2017. Podnikání realitních zprostředkovatelů by se mělo stát vázanou živností, zatím je živností volnou, kterou může vykonávat prakticky každý. Cílem zákona je zajistit odbornou a osobnostní způsobilost realitních zprostředkovatelů. "Realitními makléři tak budou moci být jen absolventi vysokoškolských oborů právo nebo ekonomika nebo absolventi jiných oborů s určitou praxí. Požadovaná praxe je delší u středoškoláků. Kdo nemá maturitu, nebude moci nyní vůbec na realitní zprostředkování pomyslet,“ upřesňuje advokát Ondřej Preuss z webu DostupnyAdvokat.cz. Větší ochranu spotřebitele by mělo přinést také povinné pojištění odpovědnosti pracovníků realitních agentur. Realitnímu makléři hrozí za nedodržování zákona vysoké pokuty, například za neuzavření pojištění si může vysloužit až milionovou pokutu.

„Zákon vítáme z nadšením, nejde jen o čištění trhu od nepoctivců, ti jsou v každém odvětví, a nemyslím si, že by realitní byznys trpěl větším množstvím nepoctivých makléřů. My si od zákona spíše slibujeme standardizaci realitních služeb, což v důsledku povede k tomu, že by klienti měli dostávat přesné a profesionální informace a zároveň bude klient vědět, že makléř prošel zkouškami a snad by měl získat i jistotu, že makléř něco umí a existuje kontrola. Tedy pokud by se snad makléř choval nekorektně, bude jasně definovaný postih,“ říká provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Otázkou zůstává, jaký bude ve skutečnosti výsledný efekt regulace. „Nelze předem určit, zda budou jeho cíle naplněny také v reálné praxi a nově nastavené podmínky omezí množství nekale podnikajících subjektů. Seriózní realitní zprostředkovatelé totiž nečekali na zákonné úpravy a dobré jméno si začali budovat již od počátku své činnosti. A těm nepoctivým pravidla většinou nic neříkají,“ konstatuje Denisa Višňovská, partner Lexxus.

Regulace a další regulace

K věcnému záměru nového zákona se v letošním roce přidala i další regulace realitního trhu. 1. února 2016  byla přijata novela spotřebitelského zákona, která ukládá realitním zprostředkovatelům povinnost informovat klienty o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

„Tuto regulaci vnímáme jako okrajovou alternativu, s níž dosud nemáme konkrétní zkušenosti. Jedná se o další z dlouhé řady předpisů, které souvisí s každou provozovanou živností v České republice,“ dodává Denisa Višňovská. Realitní zprostředkovatelé musejí například v inzerátech uvádět energetické štítky a ceny včetně DPH, dodržovat zákon na ochranu osobních údajů nebo důsledně vyplňovat tzv. AML formuláře u každého prodeje, což plyne ze zákona proti praní špinavých peněz.

Falešné fotky a fiktivní prohlídky

Nedostatečná regulace dala v posledních dvaceti letech prostor mnohým nepoctivým realitním makléřům. Dobré renomé realitního oboru poškozují nesolidní realitní makléři, kteří cílí především na rychlé zajištění vlastní zprostředkovatelské provize bez ohledu na uskutečnění realitního obchodu či kvalitu realitního zprostředkování. Využívají také falešné fotografie, zamlčují informace důležité pro rozhodnutí klienta či nabízejí nemovitosti bez písemného svolení majitele. „Makléř by měl vždy jednat eticky, obchodně a právně tak, aby nepoškodil klienta a úspěšně jej provedl celým případem. Stejně tak by neměl používat nekalé praktiky, jako jsou fiktivní prohlídky, jež mají vést například k vytvoření tlaku na snížení ceny nemovitosti, nebo používat neschválené fotografie či texty,“ říká Martin Fojtík.

Solidního realitního makléře od nepoctivého rozeznáte především podle jeho klientského přístupu. „Správný makléř je v první řadě pro klienty partner. Jakýsi mediátor při celé transakci a měl by jak profesně, tak lidsky vést někdy velmi složité obchodní případy ke spokojenosti všech stran. Samozřejmostí je znalost právního povědomí, stejně tak vědět jak se zakázkou pracovat marketingově a obchodně. V případě, že se jedná o makléře s menší zkušeností, očekával bych, že jej při transakci povede jeho nadřízený nebo zkušenější kolega,“ říká Martin Fojtík.

Realitní makléř by měl také využívat bankovní úschovu nebo prověřeného advokáta či notáře pro uložení finančních prostředků klienta. Neměl by podávat závádějící, neověřené či nepravdivé informace. Právní servis poskytuje pouze prostřednictvím profesionálního právníka. Provize za realizovaný obchod by neměla překročit dohodnutou výši.

Zbraní je i pravidelné školení

Realitní kanceláře udržují kvalitu svých služeb například pomocí pravidelných školení, složením makléřské zkoušky, monitoringu práce jednotlivých makléřů či kontrolou spokojenosti klientů. „Naši makléři musejí absolvovat několik vzdělávacích kurzů včetně právních, pravidelně se účastní také kurzů od externích lektorů, které rozvíjejí jejich obchodní a marketingové dovednosti, a hlavně makléři od jara letošního roku musejí povinně složit makléřskou zkoušku, která svým obsahem shrnuje všechny nutné vlastnosti makléřů. Že makléř zkoušku složil, si může ověřit každý klient na kartě makléře na webu, a dále na vyžádání musí makléř předložit dokument potvrzující složení této zkoušky,“  dodává Martin Fojtík.

Ani sebelepší regulace ovšem nepoctivé realitní makléře nevymýtí úplně. Klienti by si měli všímat především profesionality realitního makléře, který jim nemovitost nabízí. Rozhodně by neměl zatajovat či zkreslovat informace. Pokud si realitním makléřem nejste jisti, požadujte doložení profesních znalostí příslušnými certifikáty či kurzy. 

Poznáte nepoctivé realitní makléře? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

poznám pf | 14.05.2016 07:43

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 525 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »