EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Poznáte nepoctivé realitní makléře?

 


 

Česko má nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na obyvatele z celé Evropské unie (EU). Celkový počet realitních makléřů se vyšplhal na více než 15 tisíc, na jednoho makléře tak připadá 727 obyvatel. Druhé místo v rámci EU získalo Maďarsko (991 obyvatel), Irsko (1 088 obyvatel) a s 1089 obyvateli shodně Itálie a Finsko. Opačná je situace v Německu, kde na jednoho realitního makléře vychází největší počet obyvatel (6 694). Vyplývá to z údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI).

Na nepoctivce si posvítí nový zákon

Činnost realitních zprostředkovatelů navíc zatím v České republice není regulována. Podobná situace je již jen v Rumunsku, Španělsku, Nizozemsku a Lotyšsku. Na začátku letošního roku ale vláda schválila věcný záměr zákona, který realitní zprostředkovatele regulovat bude.

Zákon by měl začít platit nejpozději od července 2017. Podnikání realitních zprostředkovatelů by se mělo stát vázanou živností, zatím je živností volnou, kterou může vykonávat prakticky každý. Cílem zákona je zajistit odbornou a osobnostní způsobilost realitních zprostředkovatelů. „Realitními makléři tak budou moci být jen absolventi vysokoškolských oborů právo nebo ekonomika nebo absolventi jiných oborů s určitou praxí. Požadovaná praxe je delší u středoškoláků. Kdo nemá maturitu, nebude moci nyní vůbec na realitní zprostředkování pomyslet,“ upřesňuje advokát Ondřej Preuss z webu DostupnyAdvokat.cz. Větší ochranu spotřebitele by mělo přinést také povinné pojištění odpovědnosti pracovníků realitních agentur. Realitnímu makléři hrozí za nedodržování zákona vysoké pokuty, například za neuzavření pojištění si může vysloužit až milionovou pokutu.

„Zákon vítáme z nadšením, nejde jen o čištění trhu od nepoctivců, ti jsou v každém odvětví, a nemyslím si, že by realitní byznys trpěl větším množstvím nepoctivých makléřů. My si od zákona spíše slibujeme standardizaci realitních služeb, což v důsledku povede k tomu, že by klienti měli dostávat přesné a profesionální informace a zároveň bude klient vědět, že makléř prošel zkouškami a snad by měl získat i jistotu, že makléř něco umí a existuje kontrola. Tedy pokud by se snad makléř choval nekorektně, bude jasně definovaný postih,“ říká provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Otázkou zůstává, jaký bude ve skutečnosti výsledný efekt regulace. „Nelze předem určit, zda budou jeho cíle naplněny také v reálné praxi a nově nastavené podmínky omezí množství nekale podnikajících subjektů. Seriózní realitní zprostředkovatelé totiž nečekali na zákonné úpravy a dobré jméno si začali budovat již od počátku své činnosti. A těm nepoctivým pravidla většinou nic neříkají,“ konstatuje Denisa Višňovská, partner Lexxus.

REKLAMA

Regulace a další regulace

K věcnému záměru nového zákona se v letošním roce přidala i další regulace realitního trhu. 1. února 2016  byla přijata novela spotřebitelského zákona, která ukládá realitním zprostředkovatelům povinnost informovat klienty o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů.

„Tuto regulaci vnímáme jako okrajovou alternativu, s níž dosud nemáme konkrétní zkušenosti. Jedná se o další z dlouhé řady předpisů, které souvisí s každou provozovanou živností v České republice,“ dodává Denisa Višňovská. Realitní zprostředkovatelé musejí například v inzerátech uvádět energetické štítky a ceny včetně DPH, dodržovat zákon na ochranu osobních údajů nebo důsledně vyplňovat tzv. AML formuláře u každého prodeje, což plyne ze zákona proti praní špinavých peněz.

Falešné fotky a fiktivní prohlídky

Nedostatečná regulace dala v posledních dvaceti letech prostor mnohým nepoctivým realitním makléřům. Dobré renomé realitního oboru poškozují nesolidní realitní makléři, kteří cílí především na rychlé zajištění vlastní zprostředkovatelské provize bez ohledu na uskutečnění realitního obchodu či kvalitu realitního zprostředkování. Využívají také falešné fotografie, zamlčují informace důležité pro rozhodnutí klienta či nabízejí nemovitosti bez písemného svolení majitele. „Makléř by měl vždy jednat eticky, obchodně a právně tak, aby nepoškodil klienta a úspěšně jej provedl celým případem. Stejně tak by neměl používat nekalé praktiky, jako jsou fiktivní prohlídky, jež mají vést například k vytvoření tlaku na snížení ceny nemovitosti, nebo používat neschválené fotografie či texty,“ říká Martin Fojtík.

Solidního realitního makléře od nepoctivého rozeznáte především podle jeho klientského přístupu. „Správný makléř je v první řadě pro klienty partner. Jakýsi mediátor při celé transakci a měl by jak profesně, tak lidsky vést někdy velmi složité obchodní případy ke spokojenosti všech stran. Samozřejmostí je znalost právního povědomí, stejně tak vědět jak se zakázkou pracovat marketingově a obchodně. V případě, že se jedná o makléře s menší zkušeností, očekával bych, že jej při transakci povede jeho nadřízený nebo zkušenější kolega,“ říká Martin Fojtík.

REKLAMA

Realitní makléř by měl také využívat bankovní úschovu nebo prověřeného advokáta či notáře pro uložení finančních prostředků klienta. Neměl by podávat závádějící, neověřené či nepravdivé informace. Právní servis poskytuje pouze prostřednictvím profesionálního právníka. Provize za realizovaný obchod by neměla překročit dohodnutou výši.

Zbraní je i pravidelné školení

Realitní kanceláře udržují kvalitu svých služeb například pomocí pravidelných školení, složením makléřské zkoušky, monitoringu práce jednotlivých makléřů či kontrolou spokojenosti klientů. „Naši makléři musejí absolvovat několik vzdělávacích kurzů včetně právních, pravidelně se účastní také kurzů od externích lektorů, které rozvíjejí jejich obchodní a marketingové dovednosti, a hlavně makléři od jara letošního roku musejí povinně složit makléřskou zkoušku, která svým obsahem shrnuje všechny nutné vlastnosti makléřů. Že makléř zkoušku složil, si může ověřit každý klient na kartě makléře na webu, a dále na vyžádání musí makléř předložit dokument potvrzující složení této zkoušky,“  dodává Martin Fojtík.

Ani sebelepší regulace ovšem nepoctivé realitní makléře nevymýtí úplně. Klienti by si měli všímat především profesionality realitního makléře, který jim nemovitost nabízí. Rozhodně by neměl zatajovat či zkreslovat informace. Pokud si realitním makléřem nejste jisti, požadujte doložení profesních znalostí příslušnými certifikáty či kurzy. 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • pf

    14 května, 2016

    Jednal jsem asi z 20-ti makléři jak z menších realitek tak z velkých nadnárodních a poctivý nebyl ani jeden. Doporučuju předpokládat, že každý je nepoctivý a pak teprve poznávat jestli to náhodou není ten 1 poctivý v ČR.

    Odpovědět