Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Praha: Co dnes letí? Panelák, cihla, nebo novostavba?

Praha: Co dnes letí? Panelák, cihla, nebo novostavba?

Ceny bytů v Praze mírně rostou. Růst cen v Praze ale zaostává za celoropublikovým průměrem. Panelové byty jsou stále v kurzu. Nové byty se staví. Developeři si díky rostoucí poptávce po novostavbách mnou ruce. Jak to bude dál?

Růst cen bytů v letošním roce byl oproti roku loňskému tažen zejména mimopražskými lokalitami, jako je kraj Jihomoravský a Zlínský. Zatímco v celé České republice rostly ceny mezičtvrtletně o jedno procento, v Praze to bylo v prvním čtvrtletí pouze o 0,6 procenta.

Obyvatel v Praze přibývá, nájmům se daří

Zlepšující se ekonomická situace, klesající nezaměstnanost, výhodné úrokové sazby hypotečních úvěrů, které výrazně snižují měsíční spláky úvěru, nahrávají v současné době i investičním nákupům bytů. Výše nájemného je stabilní a umožňuje tak pokrýt měsíční splátky. Lidé, a ve velké míře i cizinci, se do Prahy jen hrnou, proto by zájem o pronájemy a investice do nových bytů neměl klesat ani v nejbližší době.

Český statistický úřad zaznamenal nárůst počtu obyvatel v Praze od začátku roku do 31. března letošního roku o 2 636 obyvatel na 1 261 715 obyvatel. Praha se tak vyvíjí demograficky mnohem lépe než devět krajů, kde naopak obyvatel ubylo. Největší nárůst obyvatel zažila Praha v loňském roce, kdy se jeji počet skokově zvýšil o 15 878 na 1 259 079 osob.

Poptávka po nových bytech v Praze roste raketovým tempem, svůj podíl na tom mají i noví obyvatelé Prahy, kteří zde zůstávají po studiích a zakládají své rodiny nebo sem přicházejí za prací z dalších českých krajů. Růst trhu podporuje široká a neustále doplňovaná nabídka nových projektů a oživení ekonomiky, svůj podíl zde mají i levné hypotéky,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Developeři hlásí zvýšený zájem o pražské novostavby

Developerům se podařilo prodat za první tři měsíce letošního roku 1 850 bytů, což představuje nárůst o 37 procent oproti roku loňskému. Nejžádanějšími lokalitami jsou Praha 9, Praha 10, Praha 5 a Praha 4.

„V Praze se pak dobře prodávaly byty v nových developerských projektech, což vyvolalo i mírný nárůst cen nových bytů. Zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili i vyšší cenové relace a spoléhají se na pozitivní náladu na trhu,“ uvedl Petr Němeček, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Developeři věří, že i další vývoj v letošním roce bude pro ně pozitivní. „Trh s novými byty v Praze poroste i v dalších měsících letošního roku a lze očekávat, že loňský rekordní rok s 5950 prodanými byty bude překonán, protože jsou zde příznivé podmínky pro meziroční zdravý růst trhu zhruba o deset procent,“ dodává Evžen Korec.

Pražské paneláky stále letí

První pražský panelový dům oslaví 1. července výročí 60 let od nastěhování prvních nájemníků. Paneláky byly přitom původně postaveny pouze na 30 až 50 let. Díky pravidelným úpravám a údržbě vydrží ale i mnohem déle. Na 54 pražských sídlištích žije ve 200 tisících bytech skoro 500 tisíc lidí, tedy přibližně 40 procent obyvatel Prahy.

Bydlení v panelovém domě je v některých lokalitách až o 25 procent levnější než v cihlových domech. Lidé proto i vzhledem ke svým finančním možnostem neustále projevují zájem o panelové domy. Kromě toho lidem vyhovuje dostupnost okolní zeleně, škol či zdravotnických zařízení.

Ceny starších panelových bytů v uplynulém čtvrtletí rostly více než u cihlových. Největší zájem byl již tradičně o malometrážní byty, a to zejména v univerzitních městech jako je Praha, Brno, Olomouc či Plzeň, kde existuje jejich potenciál následného pronájmu studentům,“ uvedl Petr Němeček.

Neutuchající zájem o panelové byty a zejména jejich garáže hlásí v posledních pěti letech, a zejména v posledních několika měsících v souvislosti s nízkými úroky hypoték, například i společnost Naxos, která provádí dražby z majetku Pražského stavebního bytového družstva. „Jedním z důvodů je to, že Pražané chtějí mít svá auta v bezpečí před zloději. Nebo si z garáže chtějí udělat malou provozovnu, která jim pak vydělává peníze. Zvláště když se licituje o poslední garáž, která se ten den draží, jde cena rychle nahoru,“ říká Libor Nevšímal, obchodní ředitel společnosti Naxos. I ceny bytů se se mohou v dražbách vyšplhat výrazně výše. Například byty o velikosti 4+1 na Butovicích mohou z vyvolávací ceny 2 320 000 korun dosáhnout až 3 010 000 korun.

Dostupnost bydlení v Praze je nejhorší

Dostupnost bydlení vyjadřuje zatížení domácností hypoteční splátkou. Jednotlivé regiony v České republice se od sebe z pohledu dostupnosti bydlení značně liší. V květnu poklesl index dostupnosti bydlení za celé Česko na 32 procent. Přitom nejlépe jsou na tom lidé v Ústeckém kraji a naopak nejhůře lidé v Praze.

Zhoršená dostupnost bydlení v Praze je způsobena vysokými cenami bytů, a to i přestože pražské domácnosti vydělávají více než lidé v ostatních regionech. Splátky úvěru obyvatel Prahy tvoří v průměru 2/3 jejich čistých příjmů. Ceny bytů v Praze v posledním roce vzrostly v průměru o více než 500 tisíc korun na 4,61 milionu korun.

A co bude dál?

Novostavbám v Praze se zřejmě bude dařit nejvíce. V roce 2014 dosáhl počet nově plánovaných bytů 6 100, což bylo dvakrát tolik než v roce 2013. „Předpokládáme, že pro následující období lze očekávat pokračující velmi mírný růst cen ve všech segmentech, stabilní poptávku a růst nabídky u novostaveb – převážně v Praze a Brně, a stabilní zájem o standardní rodinné domy v cenovém rozmezí mezi 2 – 5 miliony korun nebo o levnější domy vhodné k rekonstrukci či pozemky,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Stejného názoru jsou i autoři kapitoly Trend reportu 2015 Jiří Pácal a Marcel Soural: „V Praze a Brně roste poptávka po bytech i nová výstavba, v regionech až na pár výjimek není nová výstavba prakticky žádná,“ a shodně dodávají: „Vzhledem k současným úrokovým mírám hypoték a jejich předpokládanému vývoji lze očekávat růst trhu s novým rezidenčním bydlením i v roce 2015.“

„Mírný růst cen, silná domácí poptávka a levné peníze stimulují developery k vyšší aktivitě, která se projevila už v roce 2014. Díky zdlouhavosti přípravy projektů se to však v plné míře projeví až v roce 2015,“ uzavírá Peter Višňovský ze společnosti Lexxus.

Praha: Co dnes letí? Panelák, cihla, nebo novostavba? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Chce vám exekutor hned sáhnout na nemovitost? Klepněte ho přes prsty Monika Hrušová | 25.06.2015 00:00

Trh nových bytů v ohrožení Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00

Novostavba, nebo starší byt? Rizika se skrývají všude Jana Zámečníková | 31.05.2016 00:00

Martin Fojtík: Nedostatek bytů? Účelové hry developerů matou veřejnost Jana Zámečníková | 17.05.2016 00:00

Dřevěné domy jsou v kurzu. Proč? Jana Zámečníková | 09.05.2016 00:00

Developeři nemají co nabídnout, prodeje nových bytů klesají Jana Zámečníková | 02.05.2016 00:00

Prodeje nových bytů se letos nezastaví. Bude následovat útlum? Jana Zámečníková | 28.01.2016 00:00

Bydlení v Česku není nedostupné Petr Zámečník | 14.01.2016 00:00

Ceny bytů rostly a růst budou Jana Zámečníková | 13.01.2016 00:00

Nákup nezasíťovaného pozemku se může vyplatit Jana Zámečníková | 27.11.2015 00:00

Zájem o nové byty v létě nepolevil Jana Zámečníková | 14.10.2015 00:00

Pospíchejte, ceny pražských bytů rostou Jana Zámečníková | 17.09.2015 00:00

Nové byty táhnou, nabídka se rozšiřuje Jana Zámečníková | 31.08.2015 00:00

Kupujete byt? Počkejte na zimu Petr Zámečník | 12.08.2015 00:00

Ubytovali byste uprchlíky? Nakonec jich ČR přijme 1 500 Monika Hrušová | 10.07.2015 00:00

Mýty při placení nájemného. Výpovědí z nájmu se dluh nemaže Monika Hrušová | 03.07.2015 00:00

Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže? Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »