EUR 24.345

USD 21.452

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.345

USD 21.452

Text: Jana Zámečníková

22. 06. 2015

Praha: Co dnes letí? Panelák, cihla, nebo novostavba?

 


 

Růst cen bytů v letošním roce byl oproti roku loňskému tažen zejména mimopražskými lokalitami, jako je kraj Jihomoravský a Zlínský. Zatímco v celé České republice rostly ceny mezičtvrtletně o jedno procento, v Praze to bylo v prvním čtvrtletí pouze o 0,6 procenta.

Obyvatel v Praze přibývá, nájmům se daří

Zlepšující se ekonomická situace, klesající nezaměstnanost, výhodné úrokové sazby hypotečních úvěrů, které výrazně snižují měsíční spláky úvěru, nahrávají v současné době i investičním nákupům bytů. Výše nájemného je stabilní a umožňuje tak pokrýt měsíční splátky. Lidé, a ve velké míře i cizinci, se do Prahy jen hrnou, proto by zájem o pronájemy a investice do nových bytů neměl klesat ani v nejbližší době.

Český statistický úřad zaznamenal nárůst počtu obyvatel v Praze od začátku roku do 31. března letošního roku o 2 636 obyvatel na 1 261 715 obyvatel. Praha se tak vyvíjí demograficky mnohem lépe než devět krajů, kde naopak obyvatel ubylo. Největší nárůst obyvatel zažila Praha v loňském roce, kdy se jeji počet skokově zvýšil o 15 878 na 1 259 079 osob.

Poptávka po nových bytech v Praze roste raketovým tempem, svůj podíl na tom mají i noví obyvatelé Prahy, kteří zde zůstávají po studiích a zakládají své rodiny nebo sem přicházejí za prací z dalších českých krajů. Růst trhu podporuje široká a neustále doplňovaná nabídka nových projektů a oživení ekonomiky, svůj podíl zde mají i levné hypotéky,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Developeři hlásí zvýšený zájem o pražské novostavby

REKLAMA

Developerům se podařilo prodat za první tři měsíce letošního roku 1 850 bytů, což představuje nárůst o 37 procent oproti roku loňskému. Nejžádanějšími lokalitami jsou Praha 9, Praha 10, Praha 5 a Praha 4.

„V Praze se pak dobře prodávaly byty v nových developerských projektech, což vyvolalo i mírný nárůst cen nových bytů. Zájemce o bydlení však oslovily i doposud stavebně nezahájené projekty. Toho využili i někteří developeři, kteří nasadili i vyšší cenové relace a spoléhají se na pozitivní náladu na trhu,“ uvedl Petr Němeček, ředitele odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Developeři věří, že i další vývoj v letošním roce bude pro ně pozitivní. „Trh s novými byty v Praze poroste i v dalších měsících letošního roku a lze očekávat, že loňský rekordní rok s 5950 prodanými byty bude překonán, protože jsou zde příznivé podmínky pro meziroční zdravý růst trhu zhruba o deset procent,“ dodává Evžen Korec.

Pražské paneláky stále letí

První pražský panelový dům oslaví 1. července výročí 60 let od nastěhování prvních nájemníků. Paneláky byly přitom původně postaveny pouze na 30 až 50 let. Díky pravidelným úpravám a údržbě vydrží ale i mnohem déle. Na 54 pražských sídlištích žije ve 200 tisících bytech skoro 500 tisíc lidí, tedy přibližně 40 procent obyvatel Prahy.

REKLAMA

Bydlení v panelovém domě je v některých lokalitách až o 25 procent levnější než v cihlových domech. Lidé proto i vzhledem ke svým finančním možnostem neustále projevují zájem o panelové domy. Kromě toho lidem vyhovuje dostupnost okolní zeleně, škol či zdravotnických zařízení.

Ceny starších panelových bytů v uplynulém čtvrtletí rostly více než u cihlových. Největší zájem byl již tradičně o malometrážní byty, a to zejména v univerzitních městech jako je Praha, Brno, Olomouc či Plzeň, kde existuje jejich potenciál následného pronájmu studentům,“ uvedl Petr Němeček.

Neutuchající zájem o panelové byty a zejména jejich garáže hlásí v posledních pěti letech, a zejména v posledních několika měsících v souvislosti s nízkými úroky hypoték, například i společnost Naxos, která provádí dražby z majetku Pražského stavebního bytového družstva. „Jedním z důvodů je to, že Pražané chtějí mít svá auta v bezpečí před zloději. Nebo si z garáže chtějí udělat malou provozovnu, která jim pak vydělává peníze. Zvláště když se licituje o poslední garáž, která se ten den draží, jde cena rychle nahoru,“ říká Libor Nevšímal, obchodní ředitel společnosti Naxos. I ceny bytů se se mohou v dražbách vyšplhat výrazně výše. Například byty o velikosti 4+1 na Butovicích mohou z vyvolávací ceny 2 320 000 korun dosáhnout až 3 010 000 korun.

Dostupnost bydlení v Praze je nejhorší

Dostupnost bydlení vyjadřuje zatížení domácností hypoteční splátkou. Jednotlivé regiony v České republice se od sebe z pohledu dostupnosti bydlení značně liší. V květnu poklesl index dostupnosti bydlení za celé Česko na 32 procent. Přitom nejlépe jsou na tom lidé v Ústeckém kraji a naopak nejhůře lidé v Praze.

Zhoršená dostupnost bydlení v Praze je způsobena vysokými cenami bytů, a to i přestože pražské domácnosti vydělávají více než lidé v ostatních regionech. Splátky úvěru obyvatel Prahy tvoří v průměru 2/3 jejich čistých příjmů. Ceny bytů v Praze v posledním roce vzrostly v průměru o více než 500 tisíc korun na 4,61 milionu korun.

A co bude dál?

Novostavbám v Praze se zřejmě bude dařit nejvíce. V roce 2014 dosáhl počet nově plánovaných bytů 6 100, což bylo dvakrát tolik než v roce 2013. „Předpokládáme, že pro následující období lze očekávat pokračující velmi mírný růst cen ve všech segmentech, stabilní poptávku a růst nabídky u novostaveb – převážně v Praze a Brně, a stabilní zájem o standardní rodinné domy v cenovém rozmezí mezi 2 – 5 miliony korun nebo o levnější domy vhodné k rekonstrukci či pozemky,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Stejného názoru jsou i autoři kapitoly Trend reportu 2015 Jiří Pácal a Marcel Soural: „V Praze a Brně roste poptávka po bytech i nová výstavba, v regionech až na pár výjimek není nová výstavba prakticky žádná,“ a shodně dodávají: „Vzhledem k současným úrokovým mírám hypoték a jejich předpokládanému vývoji lze očekávat růst trhu s novým rezidenčním bydlením i v roce 2015.“

„Mírný růst cen, silná domácí poptávka a levné peníze stimulují developery k vyšší aktivitě, která se projevila už v roce 2014. Díky zdlouhavosti přípravy projektů se to však v plné míře projeví až v roce 2015,“ uzavírá Peter Višňovský ze společnosti Lexxus.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Nových bytů se v Brně vloni prodalo nejvíce za posledních 13 let

Rezidenční trh v Brně zažil v uplynulém roce období plné extrémů. Prodalo se rekordní množství nových bytů od ekonomické krize – celkem 1192, a to i navzdory turbulentnímu vývoji hypotečních sazeb. Rekordní byly také investice kupujících do nových bytů. Celkem lidé za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Po dlouhé době se ovšem zlepšila […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 01. 2022

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *