EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Realitní společnost České spořitelny radí, jak nepřijít o nemovitost exekucí

 


 

     Řešením může být prodej nemovitosti ještě před exekucí, který přinese finance na splacení dluhu

     K hypotéce je dobré si sjednat pojištění schopnosti splácet

Půjčky jsou stále dostupnější a bere si je čím dál větší počet lidí. V některých případech se pak stává, že splácení je nad jejich síly a dostávají se do problémů. Důkazem je stále narůstající počet exekucí, při kterých dlužník může přijít o movitý i nemovitý majetek. „I přesto, že sněmovna právě projednává novelu exekučního řádu, která by mohla přinést pevně daný plán zabavování věcí, ve kterém by nemovitosti měly přijít na řadu až v posledním kroku, doporučujeme nastalou situaci řešit v předstihu a pokusit se nemovitost prodat dříve s pomocí zkušeného realitního makléře. Ten zajistí její prodej za co nejvýhodnější cenu. Je zde tedy šance, že za ni dlužník získá více peněz, ze kterých splatí dlužnou částku a v ideálním případě mu zbyde ještě část na pořízení skromnějšího bydlení, nebo pronájmu,“ radí Martin Němeček předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).

Do těžké finanční situace se může dostat každý, a to poměrně snadno. Stačí výpadek příjmu kvůli ztrátě zaměstnání či nemoci nebo velké nečekané výdaje a splácení půjčky či hypotéky je pak velmi obtížné. Schopnost splácet je dnes ovšem možné nechat si pojistit. Pojistka pak představuje pomoc při dlouhodobém výpadku příjmu vlivem pracovní neschopnosti či zranění. Tuto možnost banky a pojišťovny nabízejí k hypotékám a úvěrům a k jejímu uzavření klienty motivují i snížením úrokových sazeb.

V případě nesplácení hrozí exekuce na majetek dlužníka. Čím vyšší dluh, tím spíše bude zabaven hodnotnější majetek. Exekuce je velmi vážná situace a procesy, které jsou s ní spojeny, je lepší řešit prostřednictvím prověřené neziskové organizace či advokáta. Pokud se nepodaří exekuci zastavit zaplacením dluhu (jakož i nákladů a odměny soudního exekutora), navrhnou specialisté kroky, které ji pomohou alespoň zmírnit. Exekutor se zabavením majetku otálet nebude. Pokud má možnost vydražit nemovitost, nebo rychle zajistit hodnotný majetek, srážet ze mzdy či zabavit finanční aktiva, učiní tak. Jediným východiskem, jak zastavit exekuci, je zaplatit svůj dluh. 

REKLAMA

Každému exekučnímu řízení zpravidla předchází soudní rozhodnutí, které dává dlužníkovi poslední šanci k zaplacení pohledávky. Pokud dlužnou částku nezaplatí, je bezpředmětné, aby pohledávku zpochybňoval nebo se vymlouval na to, že neobdržel obsílku a o ničem nevěděl. Za určitých podmínek je však možné získat odklad exekuce k získání času pro konsolidaci finanční situace. „V návrhu musí dlužník prokázat, že se bez svého zavinění ocitl přechodně v situaci, že by exekuce pro něj či jeho rodinu mohla mít zvlášť nepříznivé následky. Současně nesmí být věřitel odkladem exekuce vážně poškozen,“ upřesňuje Jiří Froněk, ředitel franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality. 

Další možností, jak bojovat s exekucí, je její částečné zastavení. „Pokud se dlužník domnívá, že exekutor zvolil nevhodný způsob exekuce, může podat návrh na částečné zastavení a navrhnout jinou formu, jako například postižení jiného majetku či srážky ze mzdy. Zároveň může navrhnout odklad exekuce do doby rozhodnutí o částečném zastavení,“ radí Jiří Froněk. V některých velmi výjimečných případech lze požádat o oddlužení. Ani ty však exekuci nezastaví, pouze ji nebude možné provést na majetku spadajícím do majetkové podstaty v insolvenčním řízení. Pokud bude do majetkové podstaty spadat nemovitost, bude následně zpeněžena v rámci insolvenčního řízení (nejčastěji prostřednictvím veřejné dražby).

Dluhové problémy je především vždy nutné řešit včas. Rozhodně není čas otálet a spoléhat se na to, že se situace nějak vyřeší sama. „Nejúčinnějším způsobem, jak předejít exekuci a neohrozit tak svou nemovitost, je pravidelné splácení všech závazků. A pokud dlužník již nemá finanční prostředky na splátky, měl by zvážit včasný dobrovolný prodej své nemovitosti prostřednictvím realitních odborníků, ze kterého pokryje své dluhy a vyhne se tak hrozbě exekuce,“ doplňuje Jiří Froněk.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *