Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


RSČS radí, jak vybrat správnou nemovitost pro vlastní bydlení a na investici

  • Výběr je podřízen tomu, zda ji bude majitel užívat pro vlastní potřebu, nebo ji plánuje pronajímat
  • Rozhodující zůstává pořizovací cena, velikost nemovitosti a lokalita
  • Lidé méně řeší dispozice, důležitým kritériem se stává energetická náročnost domu či bytu
  • Balkon, zajištěné parkování, vhodná orientace do světových stran zvyšuje hodnotu nemovitosti

„Aktuální situace na rezidenčním a bankovním trhu nahrává nákupu vlastního bydlení i nemovitosti na investici. Sazby hypoték se stále drží na historickém minimu a prodejní ceny bytů se pohybují také relativně nízko. V průběhu roku však očekáváme jejich pozvolný mírný růst, především ve velkých městech a jejich okolí. V současné době je tak velmi výhodné koupit nemovitost, protože tato investice je jednou z nejbezpečnějších a nejvýnosnějších,“ říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS). 

Nákupu nemovitosti předchází rozhodnutí, k jakému účelu bude sloužit. Zda ji majitel bude užívat pro vlastní potřebu, nebo ji bude pronajímat, protože podle toho se liší i kritéria výběru. Na vlastní bydlení je kladen vyšší nárok než na byt určený k pronájmu. V obou případech však bývá rozhodující pořizovací cena. Dalším důležitým aspektem je velikost. Vlastní bydlení majitelé vybírají podle počtu členů domácnosti, pro pronájem je ideální menší až středně velký byt 2+kk, protože si rychle najde podnájemníky. Podstatná je také lokalita, ve které by neměla chybět zeleň, dobrá občanská vybavenost se školami a obchody a ve větších městech i snadná dostupnost do centra.

Celorepubliková anketa, kterou RSČS provedla v závěru loňského roku k tématu preferovaných kritérií při výběru nemovitosti, potvrdila, že se lidé řídí především cenou a velikostí a následně lokalitou. „Překvapivé bylo, že stav bytu včetně dispozičního řešení byl odsunut až na čtvrtou příčku, přičemž dotázaní odpovídali, že jsou připraveni stávající podobu upravit podle svých potřeb, případně se s ní vyrovnat,“ uvádí Martin Němeček a doplňuje: „Naopak více se lidé zajímají o energetickou náročnost nemovitosti, a to jak v případě koupě pro vlastní bydlení, tak pro pronájem. Uvědomují si, že ceny energií se neustále zvedají, a chtějí mít jistotu, že budou do budoucna schopni své účty zaplatit. Jsou si vědomi toho, že díky energeticky úspornému bydlení mohou výrazně ušetřit a u bytů na pronájem získávají výhodu nižších poplatků.“

Kromě ceny, velikosti a lokality je potřeba hodnotit rovněž další parametry, například balkon či možnost parkování. „Při výběru nemovitosti lidé zvažují také orientaci do světových stran a podlaží. Zatímco senioři a rodiny s malými dětmi upřednostňují nižší patra, případně domy s výtahem, jiní klienti nedají dopustit na výhledy z vyšších pater. Výhody pěkného výhledu, terasy a zajištěného parkování lze zhodnotit i při pronájmu,“ dodává Martin Němeček. Lidé vždy vyžadují kvalitní stavbu, ale není pro ně rozhodující, zda jde o starší nemovitost či novostavbu. Byty ve starší zástavbě jsou často levnější či se nacházejí na lukrativnějších místech než nové domy. Pokud jsou ve stavu před rekonstrukcí, dávají novým majitelům příležitost upravit si interiér zcela podle vlastních představ.

Poptávku po bydlení však nelze paušalizovat. Každý klient je jiný a každý má jiné priority. Někdo má o vlastním bydlení konkrétní představu a je připraven vyčkat na vhodnou odpovídající nabídku, jiný je ochoten se přizpůsobit. Odlišný pohled mají také ti, kteří kupují byt na investici, kdy je výběr většinou snadnější, protože nebývá tolik vázaný na konkrétní lokalitu. „Postup v myšlení kupujících, kteří dnes více zvažují energetickou náročnost bytu či jeho vhodnost k pronájmu, jsou známkou toho, že nad velkou investicí přemýšlí a chtějí své peníze vynaložit dobře. Nechtějí úspory investovat do nemovitosti, která by po pár letech ztratila hodnotu a oni na ní prodělali. Dvojnásobně to platí, když si nekupují bydlení na celý život, ale plánují v horizontu několika let tuto nemovitost prodat či pronajmout,“ uzavírá Martin Němeček.

Nejdůležitější kritéria výběru nemovitosti dle pořadí

  1. velikost, cena
  2. lokalita
  3. orientace do světových stran, patro, balkon, parkování, zateplení a ekonomická náročnost bytu (spotřeba energií, provozní náklady)
  4. stav bytu, půdorys, volba mezi novostavbou a starší nemovitostí
  5. občanská vybavenost lokality − škola, školka, obchod, zastávka, hřiště
  6. sousedé

Zdroj: celorepubliková anketa RSČS provedená v závěru roku 2014

RSČS radí, jak vybrat správnou nemovitost pro vlastní bydlení a na investici >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »