Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Růst sazeb příliv hypoték nezastavil, ba naopak

Navzdory mírnému zvýšení úrokových sazeb 3 největších bank, zájem o hypotéky zůstává rekordní. Během srpna tuzemské banky sjednaly hypoteční úvěry za více než 15 miliard korun a v součtu od začátku roku již banky na hypotékách rozpůjčovaly téměř 124 mld. Kč. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž letošní produkce překonala 30 miliard. 

Tuzemské banky reportující své výsledky portálu hypoindex.cz poskytly během srpna 8493 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 15,637 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání počet i objem sjednaných hypoték mírně poklesl, ale v meziročním srovnání vzrostl počet sjednaných hypoték o více než 30 % a objem dokonce o 40 %. Loni ve stejném období banky sjednaly 6515 hypoték v hodnotě 11,2 miliardy korun a dosud rekordní srpnovou produkci z roku 2007 banky překonaly o 3,2 miliardy korun.

golem219

Ze statistik portálu hypoindex.cz dále vyplývá, že 61 % představovaly hypotéky na koupi nemovitosti, 19 % tvořily úvěry na výstavbu a na zbývající účely připadá 20 % vykazované produkce. Podle statistik České národní banky, která však pracuje s trochu jinými čísly, podíl refinancování dříve sjednaných hypoték se v těchto měsících pohybuje pod 20 % a pod touto hranici se bude podle našeho názoru pohybovat i v součtu za celý rok. Po očištění tedy banky v srpnu sjednaly 12,5 miliardy nových hypoték a na refinancování připadají zhruba 3 miliardy Kč.

golem2191

Neustále pokračuje také růst průměrné půjčené částky, která z červencových 1,83 mil. Kč vzrostla na 1,84 milionu korun a oproti loňskému roku, kdy si lidé v průměru půjčily 1,72 milionu, průměrná výše již narostla o 124 tisíc korun. Příčiny nárůstu tohoto ukazatele (levné hypotéky s vyšším LTV, výstavby, prodeje bytů v novostavbách, obecný růst cen nemovitostí) jsme detailněji komentovali v předchozích analýzách.

golem2193

Česká ekonomika roste a konečně i české domácnosti subjektivně pociťují zlepšení své ekonomické situace. Znovu se začíná více stavět a rekonstruovat a rostoucí ceny nemovitostí přitahují pozornost investorů, ale i lidí, kteří hledají prostředek pro zhodnocení naspořených peněz, což v kombinaci s rekordně nízkými sazbami a očekáváním růstu sazeb vytváří koktejl generující rekordně silnou poptávku po úvěrovém financování. A pokud se nestane nic zásadně překvapivého, očekáváme, že celkový objem sjednaných hypoték vystoupá ke 200 miliardám Kč.

 Banky jsou spokojené, podzim začaly nezvykle vlažně

Data Hypoindexu potvrzují naši hypotézu dosažení úrokového dna. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla v srpnu o 3 setiny procentního bodu na 2,11 % a od historického minima dosaženého v červnu se vzdálila na 6 setin procentního bodu. Příčinou nárůstu je mírné navýšení úrokových sazeb ze strany Komerční banky, Hypoteční banky a UniCredit Bank. K nim se v září přidala ještě Česká spořitelna (ovlivní data FINCENTRUM HYPOINDEXu později), jinak je na trhu relativně klid a banky v rámci podzimních kampaní více než k úrokovým sazbám směřují svou pozornost k poplatkům za vyhotovení odhadu hodnoty zastavované nemovitosti. Index nabídkových sazeb GOFI 70, který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj FINCENTRUM HYPOINDEXu, zatím i nadále stagnuje na 2,17 procentech.

Stavební spořitelny půjčily o 700 milionů více než loni

Daří se i stavebním spořitelnám. Objem sjednaných úvěrů v srpnu dosáhl 4,164 miliard korun. V meziměsíčním srovnání objem sjednaných úvěrů klesl o 255 milionů Kč, v meziročním srovnání však stavební spořitelny udržují více než 20% tempo růstu a nominálně produkce vzrostla ¾ miliardy korun. Největší meziroční růst zaznamenala opět Wüstenrot stavební spořitelna a Modrá pyramida. O desítky procent narostly objemy také Buřince a Raiffeisen stavební spořitelně. Jedinou spořitelnou, která v meziročním srovnání zpomalila je ČMSS, jejíž produkce nových úvěrů se propadla o 10 %.

golem2194

 Co se týče nově uzavřených smluv, tak rozdíly v tržních podílech jsou vyrovnanější. Z celkových 25 167 nových smluv, si nejvíce nových zákazníků připsala ČMSS, následovaná Modrou pyramidou a Raiffeisen stavební spořitelnou. Podíl Buřinky a Wüstenrot stavební spořitelny se pohybuje kolem 10 %. 

V součtu od začátku roku poskytly hypoteční banky úvěry za 124 miliardy korun a stavební spořitelny zatím přidaly něco přes 30 miliard korun. V součtu za uplynulých 8 měsíců banky a stavební spořitelny profinancovaly půjčky na bydlení v celkovém objemu 154 miliard korun. Nebývalý zájem a úvěry na bydlení nás přivedl k přehodnocení původního odhadu. Nově očekáváme, že celkově banky rozpůjčují zhruba 235 miliard korun, z nichž necelých200 miliard budou hypotéky**, a produkci stavebních spořitelen odhadujeme na zhruba 44 miliard. 

Růst sazeb příliv hypoték nezastavil, ba naopak >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypoindex

Monika Hrušová | 07.04.2015 00:00 Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Ve srovnání se Slováky, Poláky, Maďary a Rumuny jsme spokojenější nejen s kvalitou života, ale také s životním standardem a finanční situací. Ukázal to mezinárodní průzkum TNS AISA pro společnost Provident Financial. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 21.08.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2013: Úrokové sazby stouply na 3 %

Pokles úrokových sazeb se v červenci zastavil. Průměrné sazby dle Fincentrum Hypoindexu stouply na 3 %. Jedná se o přestávku před dalším propadem, nebo již bylo nalezeno úrokové dno? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 17.07.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2013: Rekordní rok pokračuje

Úrokové sazby nezastavily svůj pokles ani v červnu. Fincentrum Hypoindex ubral další setinku procentního bodu a zakotvil na 2,95 %. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.07.2013 12:48

Další články »

Krátké zprávy z Hypoindex

24.10.2016 16:00 Škodův palác v novém

Praha plánuje do budoucna přesunout své zaměstnance ze Škodova paláce do nové radnice. Smlouvu s vlastníkem nemovitosti, společností Škodův palác, má město až do roku 2028. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.09.2016 10:40 Novela stavebního zákona byla schválena

Od poloviny příštího roku nebude zapotřebí povolení kupříkladu ke stavbě skleníku nebo bazénu na pozemku rodinného domu. Novela stavebního zákona, která prošla vládou má ulehčit především drobným stavebníkům. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 14:31 Finanční úřady poprvé udělili pokuty za nepřiznané majetky

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.09.2016 11:49 Chátrající budovy pomůžou odstranit státní dotace

27 míst v České republice dostane nový vzhled. Stát vyčlenil na demolice chátrajících budov do roku 2018 celkem 300 milionů korun. Jenom letos se budou bourat stavby ve výši za 69 milionů korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 13:31 Profi Credit poskytl důchodci nemravnou půjčku

Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Profi Credit miliardáře Davida Berana vrátit důchodci úroky, které po něm požadovala při uzavření revolvingového úvěru. V rozporu s dobrými mravy totiž firma poskytla úvěr, kde dlužná částka už při podpisu smlouvy vyrostla o více než 60 procent. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 16:58

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů