Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Sedm tipů, jak na financování bydlení

Autor: ČSOB | 27.05.2014 09:25 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: ČSOB financování bydlení

Objem všech uzavřených hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření vystoupal v loňském roce na hranici 229,6 mld. Kč. To je nejlepší výsledek od roku 2007, kdy dosáhl historického maxima. Letošní první čtvrtletí přitom bylo ještě úspěšnější než to loňské. Finanční instituce poskytly svým klientům hypotéky a úvěry ze stavebního spoření za bezmála 45 miliard korun. To představuje téměř 11% meziroční nárůst.

Rekordní objemy poskytnutých hypoték a úvěrů ze stavebního spoření za loňský rok naznačují oživení hypotečního trhu. Zvýšila se ochota lidí si půjčovat finanční prostředky na pořízení nemovitosti. Zároveň stále platí, že investice do nemovitostí představují jedny z nejbezpečnějších investic a navíc jim nahrávají aktuální úrokové sazby, které se drží na velmi nízké úrovni. 

I když je hypoteční trh ve velké míře ovlivněn refinancováním, předpovědi poklesu zájmu o úvěry se zcela nenaplnily. Nabídka způsobů financování bydlení je široká, a tak mají lidé z čeho vybírat. Avšak ne každý se v ní zcela vyzná. Výběr vhodného produktu závisí na mnoha faktorech. Před podpisem smlouvy je třeba si tedy rozmyslet, zda je právě daný produkt pro dotyčného tím pravým. Obecně platí, že aktivním přístupem a volbou vhodného způsobu financování lze dosáhnout toho, že si zájemce pořídí výhodný úvěr, který bude nejlépe vyhovovat jeho finanční situaci a potřebám. 

Ivana Bohatcová, výkonná manažerka útvaru Úvěrové produkty a hypotéky ČSOB

Sedm dobrých rad pro lepší orientaci v oblasti financování bydlení: 

1. Na koupi nemovitosti si vezměte hypotéku

Obliba hypoték je dána jak nízkými úroky, tak i širokou nabídkou produktů na bankovním trhu. Jejich srovnání je náročné, přesto není radno podcenit výběr toho optimálního produktu právě pro Vás. Výběr toho nejlepšího produktu závisí na mnoha parametrech, jako je například odhadní cena nemovitosti, množství vlastních zdrojů, cena nemovitosti aj. Zároveň, i pokud nemáte nic naspořeno, můžete bydlet ve vlastním. Na druhou stranu je v těchto případech třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou a přísnějším posuzováním bonity žadatele. Při koupi dražší nemovitosti může být zajímavá hypotéka, která poskytuje slevu na úrokové sazbě přímo úměrně s výší půjčky. Zájemce si může vybrat ze široké škály fixací úrokové sazby od těch nejkratších 1letých až po fixaci na celou délku splatnosti hypotéky. Pokud jsou úrokové sazby nízko, jak tomu je nyní, klientům se vyplatí využít nabídky fixace na delší dobu, a tím si výhodnou sazbu udržet déle. Zájemce může také využít hypotéku s variabilní úrokovou sazbou. Na rozdíl od hypotéky s fixní úrokovou sazbou, kdy je úrok sjednáván na předem danou dobu, se u variabilní hypotéky mění úroková sazba u většiny bank podle vyhlašované sazby Českou národní bankou (tzv. PRIBOR). Klienti mají v dnešní době možnost si sjednat také mimořádné splátky ke svému hypotečnímu úvěru a tím splatit část svého úvěru.    

2. Úroková sazba by neměla být jediným kritériem výběru

Ačkoliv je výše úroků jedním z poměrně důležitých parametrů, neměli byste se rozhodovat pouze na jejím základě. Důležitými aspekty, které je třeba zohlednit, jsou i zkušenosti banky, rozsah její nabídky, odbornost poradců nebo třeba následný servis, poplatky spojené nejen se zřízením hypotéky nebo poplatky v průběhu úvěrového vztahu. Je dobré předem si promyslet i výši splátek s ohledem na to, že stejnou částku budete platit po celou dobu fixace.

3. Při rekonstrukci se vyplatí účelová půjčka

Jestliže si potřebujete půjčit menší obnos, například na rekonstrukci koupelny, modernizaci obýváku nebo koupi vybavení, je ideální úvěr ze stavebního spoření či účelová půjčka na bydlení, kde není třeba ručit nemovitostí. Velkou výhodou účelových půjček je i skutečnost, že část finančních prostředků lze čerpat neúčelově, u některých bank až do výše 20 % z poskytnuté částky. Často lze také úvěr splatit dříve a navíc bez sankcí. Konkurenční výhodou může být i to, že některým bankovním ústavům stačí předložit doklady o účelu financovánído 6 měsícůod získání půjčky. 

4. Máte již hypotéku nebo stavební spoření, blíží se Vám konec fixace?

Případné refinancování hypotéky oznamte své bance včas. Aktivní přístup vám mnohdy pomůže vyjednat výhodnější podmínky. Pravidlem proto je nejít rovnou do jiné banky, ale informovat se u té stávající. Obvykle tak vyjednáte nové podmínky a navíc nebudete mít starost s přestupem ke konkurenci, ani s kroky s tím spojenými.

5. Počítejte s alespoň minimální rezervou

Nejdříve vyčerpám své finanční rezervy a na zbytek si vezmu úvěr. Tak uvažuje velké množství lidí, kteří sní o lepším bydlení a zároveň co nejmenším zadlužení. Často se tak stává, že v rámci čerpání úvěru nemyslí na dostatečnou rezervu, a posléze zjišťují, že jejich výdaje jsou příliš vysoké a rezervy nulové. Potom stačí jedna nenadálá událost a domácnost se snadno může ocitnout ve finančních potížích. Jestliže se chcete takové situace vyvarovat, pak by měsíční splátky neměly tvořit více než jednu třetinu vašich příjmů a vaše finanční rezerva by měla odpovídat alespoň šesti měsíčním platům.

6. Využijte příspěvek od státu

Pokud je vám méně než 36 let, můžete si u Státního fondu rozvoje bydlení zažádat o zvýhodněný úvěr na rekonstrukci bytu či domu ve výši 150 000 Kč s garantovanou úrokovou sazbou 2 % po celou dobu splácení. Další formou státní podpory je odpočet úroků od základu daně. To ovšem platí pouze pro hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, které klient využívá pro vlastní bydlení a může činit až několik desítek tisíc korun. 

7. Koupě nemovitosti není jen pro mladé

Bydlení mnohdy řeší i lidé nad padesát let. Nejčastěji jde o případy, kdy děti odrostly a odstěhovaly se a byt je pro dva lidi moc velký. I zde není financování nové nemovitosti pomocí hypotéky nebo stavebního spoření problém. U hypotéky lze ale v tomto věku získat zpravidla úvěr se splatností maximálně 20 let (hypotéku je obvykle nutné splatit do 70 let věku klienta), díky čemuž se může měsíční splátka zvýšit. Při sjednání hypotéky je zapotřebí zvážit únosnost výše splátky do budoucna, například za deset či patnáct let. Často lidé v takových případech využívají i stavební spoření a s tím spojené úvěry. 

Sedm tipů, jak na financování bydlení >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »