Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Souboj pohlaví aneb financují bydlení více muži nebo ženy?

Soužití s partnerem či partnerkou v jedné domácnosti kromě radosti přináší i řadu finančních otázek, jež je vhodné vyřešit hned v počátku společného bydlení. Mezi ty nejdůležitější patří úhrada samotného bydlení a pravidelných plateb, výběr vybavení i provádění oprav.

Jak ukázal online panel mezi českými páry žijícími pod jednou střechou, realita je mnohdy jiná, než jak ji sami partneři vnímají. Jak tedy vypadá optimální rozdělení rolí v českých domácnostech? Odpovědi přináší další díl seriálu Ze života peněz.

1. Pravidelné platby mužskou doménou? Ženy úplně nesouhlasí. 

Každý měsíc na sebe s železnou pravidelností upozorní. Kdo? Přeci faktury za nájemné, elektřinu, plyn, účty za provoz automobilu nebo splátka hypotéky. „Obecně téměř u všech druhů pravidelných plateb partneři tvrdí, že je platí pouze nebo převážně oni a nikoliv druh nebo družka. Přitom ale ženy přiznávají, že poplatky často hradí společně s partnerem rovným dílem,“ komentuje výsledky průzkumu výkonný manažer Ery Libor Svoboda a dodává: „Odlišné pohledy pohlaví na financování bydlení jsou vůbec zajímavé. Například elektřinu platí podle samotných mužů 41 % z nich. Podle žen však toto číslo činí jen 25 %. Nájem podle 61 % žen hradí oba společně, podle mužů je ale toto číslo o 12 procent nižší.“ Jedinou oblastí, ve které jednoznačně kraluje mužský protějšek, je placení oprav a pohonných hmot. Ze svého příjmu pánové také častěji než ženy platí hypotéku. Společný účet má v České republice na chod domácnosti více než polovina párů a všechny platby z něj provádí zhruba rovným dílem. 

Rada navíc: Abyste na své měsíční platby nezapomněli, nastavte si trvalé příkazy nebo SIPO. Stav odchozích plateb také můžete rychle zkontrolovat přes elektronické bankovnictví nebo smartbanking.

2. Financování bydlení a rekonstrukce: muž rozhoduje, žena pečlivě shání informace

Necelá polovina párů, která žije ve společné domácnosti, má již vlastní zkušenost s půjčkou či hypotékou na bydlení. V budoucnu o ní uvažuje zhruba další třetina. „Téměř polovina mužů si myslí, že mají rozhodující slovo při jejím sjednání. Zato ženy jsou shovívavější a častěji samy potvrzují, že jde o společné rozhodování,“ doplňuje Libor Svoboda. Hypotéka často znamená finanční závazek pro domácnost na desítky let, proto je vždy důležité si před podpisem jakékoliv smlouvy sehnat dostatek informací, aby pravidelné měsíční splátky i nadále zůstaly prostředkem ke splnění vlastního snu. Lidé se nejčastěji radí v bance (54 %) nebo si vyhledávají potřebné informace na internetu (53 %), dále se ptají rodinných příslušníků (45 %) nebo přátel. Známé s podobnou zkušeností využívá víc než čtvrtina párů. Obecně jsou ženy opatrnější a spoléhají na více zdrojů než muži. Ukázalo se, že jednoznačně dávají přednost osobnímu kontaktu s bankovním úředníkem, kdežto muži raději potřebná data hledají na internetu. Administrativu spojenou s dojednáváním hypotéky by polovina respondentů nejraději řešila sama. Dámy ale dávají přednost společnému zařizování a komunikaci s finančními domy se svými partnery.

Rada navíc: Era a ČSOB nově nabízí hypotéky se sedmiletou fixací úrokové sazby. Navíc v průběhu léta je sazba u sedmileté fixace na úrovni pětileté.

3. Vzácná shoda: vybavení domácnosti raději kvalitní a funkční     

Pro některé z nás radost, pro jiné horor v přeplněných obchodních domech. Řeč je o zařizování domácnosti. Více než polovina párů se rozhoduje o investicích do vybavení bytu společně. „Třetina mužů si ale i přesto myslí, že jsou oni těmi, kdo rozhoduje. Ženský hlas však jednoznačně převládá při rozhodování o samotném designu vybavení,“ konstatuje Libor Svoboda. Nábytek a vybavení si většina párů vybírá s ohledem na jeho funkčnost a kvalitu. Umí si totiž dobře spočítat, že skutečná kvalita mnohem déle vydrží. Jen třetina se rozhoduje hlavně podle ceny a zhruba pětina dává přednost vzhledu a posledním trendům. Paradoxem je, že tento postoj zastávají častěji muži. Zřejmě zde berou v potaz i technologický vývoj v oblasti domácích spotřebičů, které vnímají jako nedílnou součást vybavení. Nejoblíbenějším místem bytu je podle žen i mužů jednoznačně obývací pokoj. Muži pak často uvádějí jako konkrétní místo křeslo. Na druhém místě skončila ložnice a kuchyň. Zajímavostí je vztah ke koupelně. Některé ženy toto místo, na rozdíl od pánů, zkrátka milují a bez sebemenších pochyb ho prohlašují za to nejlepší místo doma. Muži mu však svou přízeň jednoznačně odpírají. 

Rada navíc: Při pořizování vybavení si nabízenou cenu v kamenném obchodě porovnejte s cenami na internetu. Můžete tím výrazně ušetřit. Nezapomeňte však zkontrolovat reference o prodejci. 

4. Ženy uklízejí, muži opravují – neplatí to však vždy a všude    

Také si myslíte, že některé práce v domácnosti by měli provádět spíše muži a jiné ženy? Pak se podívejme, jak to vypadá ve skutečnosti a na co většina domácností sama nestačí a objednává si specialistu. „Vyloženě mužskou prací je výměna podlahy nebo obkládání dlaždičkami. Tyto činnosti zvládnou zhruba dvě pětiny oslovených mužů. Zbytek si na tuto práci raději pozve odborníka. Doménou žen je pak mytí oken, i když ve 13 % domácností pomáhají i pánové,“ popisuje rozdělení domácích úloh Libor Svoboda. Výměna žárovky nebo pověšení obrazu je častěji doménou mužů, i když více než třetina žen to taky hravě zvládne. Na montáž vypínače nebo přivrtání poličky si ale něžnější pohlaví už příliš netroufá, na řadu tedy přichází odborník. A poradit si rádi nechají i samotní pánové. Oprava ucpaného odpadu je sice často jejich práce, ale na rozdíl od svých drahých poloviček v tomto případě častěji volají o pomoc. „Lidé v poslední době na tyto činnosti využívají kromě elektrikářů, topenářů nebo instalatérů i služeb tzv. hodinových manželů. Obvykle se jejich cena pohybuje od 150–200 Kč/hodinu v závislosti na místě bydliště a také vykonané činnosti,“ popisuje současné trendy Libor Svoboda. Méně často, ale přesto, si odborníky lidé pozvou na vymalování pokoje nebo natíraní dveří. Zhruba pětina partnerek by si ale na tyto činnosti troufla a běžně je ve své domácnosti také vykonává. 

Rada navíc: Pokud nestíháte nebo neradi vaříte, uklízíte a žehlíte, pak jsou pro vás přímo stvořené služby tzv. hodinové manželky. Vedle cen za jednotlivé nárazové úkony si můžete také domluvit měsíční tarif za pravidelný úklid celého bytu. 

Souboj pohlaví aneb financují bydlení více muži nebo ženy? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »