Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření: Další kolo výpovědí „drahých“ klientů

Stavební spoření: Další kolo výpovědí „drahých“ klientů

Další klienti stavebních spořitelen se přestanou těšit z vysokých úrokových sazeb. Raiffeisen stavební spořitelna jim zasílá výpovědi smlouvy.

Další klienti Raiffeisen stavební spořitelny, kteří se dosud těší z vysokých úrokových sazeb, budou mít od konce tohoto týdne smůlu. Stavební spořitelna jim začala rozesílat výpovědi smlouvy o stavebním spoření. „Jedná se o menší počet klientů, obvykle jen o jednotky až desítky tisíc*,“ uvádí stavební spořitelna.

Výpověď smluv se týká tarifů CMW, který zdědila po HYPO stavební spořitelně, kterou Raiffeisen stavební spořitelna koupila, a tarifů R-01, S-01, D-01 a M-01 z její vlastní dílny. Klienti přitom mají úroky včetně úrokového zvýhodnění ve výši 5 %. „Jejich trvání je pro RSTS při dnešních extrémně nízkých úrokových sazbách neudržitelné,“ zdůvodňuje svůj krok Raiffeisen stavební spořitelna.

Nejvýhodnějším tarifem s vysokým úročením až 5 % je CMW. Pro získání úrokového zvýhodnění 3 % nad standardní úrokovou sazbu 2 % klient musel splnit několik podmínek: spořit alespoň 5 let, mít naspořeno alespoň 20 tis. Kč a pravidelně měsíčně spořit nejméně 3 promile cílové částky.

Tarif CMW se svými Všeobecnými obchodními podmínkami neobsahuje v kapitole týkající se výpovědi smlouvy žádnou zmínku o výpovědi ze strany stavební spořitelny. Raiffeisen stavební spořitelna se proto odvolává na Obchodní zákoník, podobně jako tomu bylo u Stavební spořitelny České spořitelny: „Výpověď je podána na základě § 715 odst. 2 obchodního zákoníku. Klientům nicméně nabízíme možnost zrychlené výplaty jejich úspor včetně státní podpory v termínu, který si sami zvolí. Dále mají možnost uzavřít si novou smlouvu s cílovou částkou až do 200 tisíc korun zdarma, a to v aktuálně nabízeném tarifu s garantovaným ročním úrokem z vkladů 2 %.“

U tarifů z dílny Raiffeisen stavební spořitelny jsou úrokové sazby již nižší a dosahují 3 % (buď jako základní sazbu, nebo jako úrokovou sazbu včetně zvýhodnění). Jejich je výpověď smlouvy upravená ve Všeobecných obchodních podmínkách z obou stran a stavební spořitelna se tak ani nedostává „na tenký led“:

„Obě smluvní strany mají právo smlouvu o stavebním spoření vypovědět. Výpověď musí být podána písemně. Vypovědět nelze část vkladu. Výpovědní doba je 3 měsíce a začíná běžet od 1. dne měsíce následujícího po dni doručení písemné výpovědi druhé smluvní straně.“

Klient má možnost výpověď zastavit. Musel by ale přejít na některý ze současných tarifů stavebního spoření, kde je maximální úročení 2 %. Zda bude či nebude účtovat poplatek za změnu tarifu, stavební spořitelna neuvádí.

V případě uzavření nové smlouvy a zaplacení vstupního poplatku obdrží klienti prémii ve výši až 2 000 Kč, která má kompenzovat zaplacený poplatek.

Pokud by výpovědí a připsáním úrokové prémie mělo dojít k přespoření cílové částky, nebude stavební spořitelna účtovat nebo vykompenzuje sankční poplatek ve výši 4 % z přespoření.

Jak se stavební spořitelny zbavují svých klientů

Pro stavební spořitelny jsou klienti s vysokými úrokovými sazbami na starších smlouvách ztrátoví. Při dnešních nízkých sazbách jejich peníze mohou stavební spořitelny půjčovat jen se ztrátou. Proto se jich snaží zbavovat výpověďmi.

Jako první se drahých klientů začala zbavovat před rokem Raiffeisen stavební spořitelna. Tehdy se zbavovala klientů se smlouvami trvajícími deset a více let a jednalo se přibližně o 1,5 % všech klientů spořitelny.

V březnu tohoto roku se k obdobnému kroku odhodlala Modrá pyramida a výpověď předcházená „výhodnou“ nabídkou se týkala přibližně 1 % klientů spořitelny. Výpovědi se týkaly klientů s úrokovou sazbou včetně prémie ve výši 4,5 % a přespořenou cílovou částkou, kterou ale podle Všeobecných obchodních podmínek přespořit mohli bez sankcí.

V pololetí štafetu výpovědí přebrala Českomoravská stavební spořitelna (Liška). Podle svých podmínek mohla vypovědět pouze klienty, kteří nespoří pravidelně, a tak jim zaslala varování, že pokud spořit nebudou, rozloučí se s nimi.

O měsíc později se do klubu vypovídajících přidala i Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Neměla u všech vypovídaných smluv oporu ve VOP, a tak se opírá o Obchodní zákoník. Někteří klienti se tomu začali bránit a někteří jako kompenzaci za zrušení smlouvy obdrželi i desetitisícové odstupné. Pak se ale nechala slyšet ČNB, která postup spořitelny schválila.

Jedinou stavební spořitelnou, která k výpovědím nepřistoupila, je Wüstenrot – stavební spořitelna. Přestože jedním z důvodů pravděpodobně je, že nemá v portfoliu smlouvy s přehnaně vysokým úrokem, zřejmě i tato skutečnost jí pomohla obhájit vítězství v kategorii Stavební spořitelna ocenění Fincentrum Banka roku 2013.

Jinou možností, jak se stavební spořitelny mohou klientů „bezbolestně“ zbavit, je snížit jim úrokovou sazbu. I to některé Všeobecné obchodní podmínky umožňují a nepřijetí úvěru tak již nemusí znamenat úrokové zvýhodnění, ale naopak snížení sazby na minimum.


* Upřesnění: Jedná se o necelých 11 tisíc klientů.

Anketa

Vypověděla vám již stavební spořitelna smlouvu?

Ano. (425)
 
Ne. (95)
 
Nikdy jsem neměl/a stavební spoření. (22)
 Celkem hlasovalo 542 čtenářů

Stavební spoření: Další kolo výpovědí „drahých“ klientů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Raiffeisen stavební spořitelna

Poslední přidané komentáře (celkem 14 komentářů)

Jak se zbavuje smluv Wustenrot Jana Koláčková | 04.07.2014 07:33
svobodová eva | 24.03.2014 16:44
Srážková daň z marketingové akce Martin | 27.12.2013 02:22
Re: Budou to hodně staré smlouvy Mirek | 27.12.2013 00:55
Re: Budou to hodně staré smlouvy julda | 26.12.2013 22:33

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 28.06.2016 00:00 Stavební spoření: Nová doba si žádá nové tarify

Úrokové sazby hypotečních úvěrů padají jako listí na podzim. V pozadí nezůstávají ani stavební spořitelny, které jsou vzhledem k současné situaci velmi nízkých úrokových sazeb nuceny snižovat úroky z vkladů, a tudíž i úroky z úvěrů ze stavebního spoření.  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.07.2016 09:55
Reklama
hypostroj

PR článek | 22.06.2016 00:00 Letní Půjčka ProBydlení je zdarma

Potřebujete opravit byt nebo se konečně pustit do plánované rekonstrukce? V takových situacích je klíčové, zda máte potřebné finanční prostředky. Když ne, nezbývá než si půjčit. Zajímavé podmínky nabízí Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Mokroš | 14.06.2016 00:00 Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Stavební spoření je i po změnách a poklesech úroků nejpopulárnější spořící produkt. V Česku je uzavřeno přibližně 4 miliony smluv a domácnosti v nich mají uloženo zhruba 400 miliard korun. Ale dobrá historie produktu neznamená, že bychom zde měli spořit i nyní. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 15.06.2016 07:31

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1206)
 
Ne. (1493)
 
Nevím. (50)
 Celkem hlasovalo 2749 čtenářů