Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spořitelny vzdaly boj o klienty?

Autor: Petr Zámečník | 06.04.2012 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 4 komentáře
Tagy: akce stavební spoření
Stavební spořitelny vzdaly boj o klienty?

Jaro bývalo prvním velkým zátahem stavebních spořitelen na klienty. Svými akčními nabídkami se předháněly a klient měl z čeho vybírat. Letos jaro do stavebních ještě nedorazilo a akční nabídku aby klient pohledal. Vzdaly stavební spořitelny boj o klienty? A kdo se alespoň formálně snaží?

Stavební spoření již není tak atraktivní. I proto lidé v loňském roce uzavřeli meziročně o 23 % nových smluv méně a celkově poklesl počet aktivních smluv ve fázi spoření o 6,1 %. Současně rekordně nízké úrokové sazby hypoték odvádějí klienty i od úvěrů ze stavebního spoření, a tak došlo k prvnímu historickému poklesu počtu poskytnutých úvěrů stavebními spořitelnami o 3,7 %.

Nepříznivé situaci na trhu stavebního spoření se stavební spořitelny čelit příliš nesnaží. Omezují se na pokusy zabránit klientům v odchodu a na lobbyistické snahy o rozšíření účelů stavebního spoření. S nižším státním příspěvkem ztratily spořitelny opěrnou hůl a stát na vlastních nohou jim ještě dělá potíže. Dokonce se letos nevrátily ani k tradičním akčním nabídkám. Více „akčních nabídek“ má nyní jen ČMSS.

„Ne“akční nabídky

Snížení zájmu o stavební spoření spořitelny očividně nevnímají jen z té horší stránky. Stavební spořitelny jsou součástí větších finančních skupin, které svůj záběr přesouvají do jiných oblastí – u úvěrů především směrem k hypotékám.

Příkladem je Wüstenrot – stavební spořitelna, jejíž obchodní zástupci/poradci místo úvěrů ze stavebního spoření radí uzavírat dnes významně levnější hypoteční úvěry své sesterské Wüstenrot hypoteční banky. A tak není divu, že již nenabízí 3% úročení vkladů na stavebním spoření a před pár dny skončila její akce pro získání bonusu až 2 000 Kč[1].

Bez aktuální akční nabídky je i Stavební spořitelna České spořitelny. Té skončila již s koncem loňského roku. Letošní novinkou je ale propojení Chytré karty České spořitelny se stavebním spořením. Za každých celých 1 000 Kč zaplacených při jednom nákupu Chytrou kartou připíše banka klientům na účet stavebního spoření 10 Kč. Kartu je navíc možné získat do konce dubna na rok zdarma.

Ani Raiffeisen stavební spořitelna nenabízí aktuálně žádnou akční nabídku. Největší novinkou od března letošního roku je snížení pojistného úvěrového pojištění UNIQA pro starší občany, kdy pojišťovna zrušila věkové hranice 56 – 60 let a 61 – 65 let. Zlevnění se týká i lidí, kteří pojištění již uzavřené mají.

Akční nabídky

Akční nabídku připravila Modrá pyramida. Úvěr „Rychloúvěr“ do 500 tis. Kč lze do 13. 5. 2012 získat bez poplatku za jeho sjednání. Vadou na kráse může být, že se jedná o úvěrový produkt spořitelny s nejvyšší úrokovou sazbou začínající na 6,29 %, výhodou ale je, že až do 500 tis. Kč lze úvěr získat bez zajištění.

Trochu zavádějící je informace na stránce akce úvěr může být kdykoli bez sankcí částečně nebo zcela splacen,“ u níž až malá hvězdička uvádí, že klient bez sankcí může jen spořit rychleji a dříve splatit může až přidělený úvěr, což jsou obě vlastnosti, které garantuje zákon o stavebním spoření. Překlenovací Rychloúvěr dříve bez sankcí klient nesplatí. Zaplatí až 2 % z předčasně splacené částky, ale minimálně 3 000 Kč.

ČMSS si už tradičně plete pojmy. Do 31. 5. 2012 nabízí možnost zvýšení cílové částky až o 200 tis. Kč s tím, že na účet stavebního spoření klientovi připíše prémii ve výši zaplaceného poplatku, maximálně tedy 2 000 Kč. Proč tuto akci ale nazývá „Zvýšení cílové částky až o 200 000 Kč zdarma!“, když klient poplatek zaplatit musí a bonus získá až po výpovědi smlouvy, je věčnou záhadou marketingu stavebních spořitelen. Totéž platí o „Smlouvě zdarma“, která uzavřená do 31. 5. 2012 a zaplacení poplatku za sjednání do 31. 7. 2012 připíše v srpnu zaplacený poplatek až do výše 2 000 Kč zpět na účet stavebního spoření.

ČMSS se chce zbavit „vysoce úročených“ smluv o stavebním spoření. Až do konce roku mohou klienti s úročením 3 % navýšit cílovou částku, čímž budou sice donuceni ke změně tarifu, pokud si ale vyberou tarif Invest nebo Perspektiv s úrokem 2 %, nezaplatí poplatek za změnu tarifu. Ten standardně v takovém případě činí 1/3 všech dosud připsaných úroků. Pokud si ale klient vybere úvěrový tarif s úročením vkladů 1 %, dostane jen 50% slevu na poplatku a zaplatí 1/3 dosud přispaných úroků.

Majitelé starších bonusových smluv mohou také do konce roku zvýšit své cílové částky a nepřijít o úrokový bonus. Ten jim bude ale počítán jen z úroků připsaných do konce loňského roku.

ČMSS se snaží získat i úvěrové klienty. V akci platné do konce dubna nabízí úrokové sazby překlenovacích úvěrů od 3,7 %. 

Ke smlouvám uzavřeným do 31. 5. 2012 se u ČMSS váže ještě jedna prémie. S její pomocí chce Liška motivovat klienty k pravidelnému spoření. Všechny stavební spořitelny mají v podmínkách stanovené minimální spoření, které ale nevynucují a klient spořit může, ale nemusí. ČMSS bude klienty motivovat připsáním 10 % z pravidelně spořené částky odpovídající VOP[2] za šest měsíců.

Závěrem

S jarními akcemi do boje o klienty vytáhly zatím jen dvě stavební spořitelny – ČMSS a Modrá pyramida. Ostatní (zatím) spoléhají na své stálé produktové nabídky nebo přesouvají těžiště zájmu klientů ke svým sesterským společnostem v rámci finanční skupiny.[1] Její podmínkou bylo ovšem uzavření smlouvy s cílovou částkou alespoň 400 tis. Kč (tedy zaplacení poplatku ve výši 4 000 Kč) a klient dostal bonus ve výši 10 % z naspořené částky do 4 měsíců od uzavření smlouvy s maximem 2 000 Kč. Pro maximální bonus klient musel na 6 let uložit 20 tis. Kč s úročením 2,2 % a získal 50 % zaplaceného poplatku. A pro srovnání: Úročení spořicího účtu bez výpovědní lhůty stejné finanční skupiny je 2,3 % a při fixaci na 1 rok 2,5 %.

[2] Všeobecné obchodní podmínky

Anketa

Považujete stavební spoření stále za atraktivní produkt?

Ano. (26)
 
Ne. (105)
 Celkem hlasovalo 131 čtenářů

Stavební spořitelny vzdaly boj o klienty? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Re: Re: Rychloúvěr Modrá Pyramida Michal | 10.04.2012 11:41
TVK | 07.04.2012 00:00
Re: Rychloúvěr Modrá Pyramida petr-zamecnik | 06.04.2012 11:43
Rychloúvěr Modrá Pyramida Michal | 06.04.2012 09:21

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »