Pondělí 20. listopadu. Svátek má Nikola.

Stavební spořitelny vzdaly boj o klienty?

Petr Zámečník

Jaro bývalo prvním velkým zátahem stavebních spořitelen na klienty. Svými akčními nabídkami se předháněly a klient měl z čeho vybírat. Letos jaro do stavebních ještě nedorazilo a akční nabídku aby klient pohledal. Vzdaly stavební spořitelny boj o klienty? A kdo se alespoň formálně snaží?

Stavební spoření již není tak atraktivní. I proto lidé v loňském roce uzavřeli meziročně o 23 % nových smluv méně a celkově poklesl počet aktivních smluv ve fázi spoření o 6,1 %. Současně rekordně nízké úrokové sazby hypoték odvádějí klienty i od úvěrů ze stavebního spoření, a tak došlo k prvnímu historickému poklesu počtu poskytnutých úvěrů stavebními spořitelnami o 3,7 %.

Nepříznivé situaci na trhu stavebního spoření se stavební spořitelny čelit příliš nesnaží. Omezují se na pokusy zabránit klientům v odchodu a na lobbyistické snahy o rozšíření účelů stavebního spoření. S nižším státním příspěvkem ztratily spořitelny opěrnou hůl a stát na vlastních nohou jim ještě dělá potíže. Dokonce se letos nevrátily ani k tradičním akčním nabídkám. Více „akčních nabídek“ má nyní jen ČMSS.

„Ne“akční nabídky

Snížení zájmu o stavební spoření spořitelny očividně nevnímají jen z té horší stránky. Stavební spořitelny jsou součástí větších finančních skupin, které svůj záběr přesouvají do jiných oblastí – u úvěrů především směrem k hypotékám.

Příkladem je Wüstenrot – stavební spořitelna, jejíž obchodní zástupci/poradci místo úvěrů ze stavebního spoření radí uzavírat dnes významně levnější hypoteční úvěry své sesterské Wüstenrot hypoteční banky. A tak není divu, že již nenabízí 3% úročení vkladů na stavebním spoření a před pár dny skončila její akce pro získání bonusu až 2 000 Kč[1].

Bez aktuální akční nabídky je i Stavební spořitelna České spořitelny. Té skončila již s koncem loňského roku. Letošní novinkou je ale propojení Chytré karty České spořitelny se stavebním spořením. Za každých celých 1 000 Kč zaplacených při jednom nákupu Chytrou kartou připíše banka klientům na účet stavebního spoření 10 Kč. Kartu je navíc možné získat do konce dubna na rok zdarma.

Ani Raiffeisen stavební spořitelna nenabízí aktuálně žádnou akční nabídku. Největší novinkou od března letošního roku je snížení pojistného úvěrového pojištění UNIQA pro starší občany, kdy pojišťovna zrušila věkové hranice 56 – 60 let a 61 – 65 let. Zlevnění se týká i lidí, kteří pojištění již uzavřené mají.

Akční nabídky

Akční nabídku připravila Modrá pyramida. Úvěr „Rychloúvěr“ do 500 tis. Kč lze do 13. 5. 2012 získat bez poplatku za jeho sjednání. Vadou na kráse může být, že se jedná o úvěrový produkt spořitelny s nejvyšší úrokovou sazbou začínající na 6,29 %, výhodou ale je, že až do 500 tis. Kč lze úvěr získat bez zajištění.

Trochu zavádějící je informace na stránce akce úvěr může být kdykoli bez sankcí částečně nebo zcela splacen,“ u níž až malá hvězdička uvádí, že klient bez sankcí může jen spořit rychleji a dříve splatit může až přidělený úvěr, což jsou obě vlastnosti, které garantuje zákon o stavebním spoření. Překlenovací Rychloúvěr dříve bez sankcí klient nesplatí. Zaplatí až 2 % z předčasně splacené částky, ale minimálně 3 000 Kč.

ČMSS si už tradičně plete pojmy. Do 31. 5. 2012 nabízí možnost zvýšení cílové částky až o 200 tis. Kč s tím, že na účet stavebního spoření klientovi připíše prémii ve výši zaplaceného poplatku, maximálně tedy 2 000 Kč. Proč tuto akci ale nazývá „Zvýšení cílové částky až o 200 000 Kč zdarma!“, když klient poplatek zaplatit musí a bonus získá až po výpovědi smlouvy, je věčnou záhadou marketingu stavebních spořitelen. Totéž platí o „Smlouvě zdarma“, která uzavřená do 31. 5. 2012 a zaplacení poplatku za sjednání do 31. 7. 2012 připíše v srpnu zaplacený poplatek až do výše 2 000 Kč zpět na účet stavebního spoření.

ČMSS se chce zbavit „vysoce úročených“ smluv o stavebním spoření. Až do konce roku mohou klienti s úročením 3 % navýšit cílovou částku, čímž budou sice donuceni ke změně tarifu, pokud si ale vyberou tarif Invest nebo Perspektiv s úrokem 2 %, nezaplatí poplatek za změnu tarifu. Ten standardně v takovém případě činí 1/3 všech dosud připsaných úroků. Pokud si ale klient vybere úvěrový tarif s úročením vkladů 1 %, dostane jen 50% slevu na poplatku a zaplatí 1/3 dosud přispaných úroků.

Majitelé starších bonusových smluv mohou také do konce roku zvýšit své cílové částky a nepřijít o úrokový bonus. Ten jim bude ale počítán jen z úroků připsaných do konce loňského roku.

ČMSS se snaží získat i úvěrové klienty. V akci platné do konce dubna nabízí úrokové sazby překlenovacích úvěrů od 3,7 %. 

Ke smlouvám uzavřeným do 31. 5. 2012 se u ČMSS váže ještě jedna prémie. S její pomocí chce Liška motivovat klienty k pravidelnému spoření. Všechny stavební spořitelny mají v podmínkách stanovené minimální spoření, které ale nevynucují a klient spořit může, ale nemusí. ČMSS bude klienty motivovat připsáním 10 % z pravidelně spořené částky odpovídající VOP[2] za šest měsíců.

Závěrem

S jarními akcemi do boje o klienty vytáhly zatím jen dvě stavební spořitelny – ČMSS a Modrá pyramida. Ostatní (zatím) spoléhají na své stálé produktové nabídky nebo přesouvají těžiště zájmu klientů ke svým sesterským společnostem v rámci finanční skupiny.


[1] Její podmínkou bylo ovšem uzavření smlouvy s cílovou částkou alespoň 400 tis. Kč (tedy zaplacení poplatku ve výši 4 000 Kč) a klient dostal bonus ve výši 10 % z naspořené částky do 4 měsíců od uzavření smlouvy s maximem 2 000 Kč. Pro maximální bonus klient musel na 6 let uložit 20 tis. Kč s úročením 2,2 % a získal 50 % zaplaceného poplatku. A pro srovnání: Úročení spořicího účtu bez výpovědní lhůty stejné finanční skupiny je 2,3 % a při fixaci na 1 rok 2,5 %.

[2] Všeobecné obchodní podmínky

Anketa: Považujete stavební spoření stále za atraktivní produkt?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

4 komentářů k článku “Stavební spořitelny vzdaly boj o klienty?”

 1. Michal napsal:

  Rychloúvěr Modrá Pyramida

  Dobrý den,

  píšete: Rychloúvěr dříve bez sankcí klient nesplatí. Zaplatí až 2 % z předčasně splacené částky, ale minimálně 3 000 Kč.

  ze stránek MPSS: * Vztahuje se na mimořádné vklady na účet stavebního spoření ve fázi překlenovacího úvěru a na mimořádné splátky včetně jednorázového splacení přiděleného úvěru.

  Napište tedy, jak to ve skutečnosti je.Podle mého názoru je možné mimořádnou splátkou urychlit přidělení úvěru, který můžu kdykoliv předčasně splatit zdarma bez sankcí.Sankce 2% min 3000 Kč je za předpokladu jednorázového splacení překlenovacího úvěru.Tady vidím stejný problém i u hypotéky v době fixace úrokové sazby.Předem děkuji za odpověď a případné komentáře.

  1. petr-zamecnik napsal:

   Re: Rychloúvěr Modrá Pyramida

   Rychleji sporit muzete. Ale to neni totez jako mimoradna splatka. Rozdil je pritom dost velky. Ale to je spis tema na samostatny clanek -diky za tip.

   1. Michal napsal:

    Re: Re: Rychloúvěr Modrá Pyramida

    Budu se těšit

 2. TVK napsal:

  Mám naprosto stejný dojem, jak je napsáno v nadpisu článku. Spořitelny se zahrabaly ve známých zákopech a raději se moc v médiích neukazují. Je to pochopitelné, protože za nových podmínek je při standardních tarifech a poplatcích, vázací lhůtě a optimální roční úložce roční výnos okolo 4% p.a. proti zhruba 6%, které byly za podmínek 2003–2010.

  Navíc, hrubým odhadem až 60% vkladů na stavebním spoření tvoří smlouvy, které jsou po vázací době, takže během velmi krátké doby tyto peníze mohou ze systému zmizet. A není v zájmu spořitelen na toto upozorňovat. Jsou si dobře vědomy, že zlatá léta jsou za nimi a nyní je čeká už jen pokles, který maximálně mohou snažit zpomalit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *