Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební úřad při rozhodování o EKOCITY Hostivař zásadně pochybil, řekl magistrát

Magistrátní odbor stavebního řádu zrušil rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 15 nevydat územní rozhodnutí pro bytový projekt EKOCITY Hostivař, který má oživit upadající brownfield. V odůvodnění (k dispozici zde) podřízenému stavebnímu úřadu vytkl porušení správního řádu a mnoho dalších pochybení. Potvrzují se tak dřívější slova EKOSPOLU o tom, že stavební úřad Prahy 15 zamítl žádost o vydání územního rozhodnutí nezákonně. 

Stavební úřad Městské části Praha 15 zásadně pochybil, když zamítl žádost společnosti EKOSPOL o vydání územního rozhodnutí na bytový projekt EKOCITY Hostivař. Tento právní názor, který EKOSPOL zastával od samého počátku, nyní potvrdil i nadřízený orgán – Odbor stavebního řádu Magistrátu hlavního města Prahy. „V minulosti stavební úřad MČ Praha 15 běžně stavby podobného rozsahu umisťoval, přičemž se jednalo o řízení podle nového stavebního zákona a podle stejného územního plánu. Vzhledem k tomu, že stavební úřad vedl poměrně dlouhé a komplikované územní řízení, tak bylo odůvodněné očekávání, že bude stavební úřad postupovat podle základních zásad správního řízení, tedy tak, aby při rozhodování skutkově shodných nebo podobných případů nevznikaly nedůvodné rozdíly,“ napsal magistrátní odbor stavebního řádu v odůvodnění, podle nějž stavební úřad Prahy 15 tuhle nečekanou změnu názoru nijak nevysvětlil.

Už v roce 2014 přitom stavební úřad Prahy 15 při posuzování dokumentace k územnímu rozhodnutí dospěl k závěru, že je předkládaný záměr v souladu s platným územním plánem. V této dokumentaci úřad posuzoval předběžnou podobu projektu s 817 byty a 820 parkovacími stáními. To je o něco více, než je finální podoba projektu, na což upozornil i magistrát. „Když stavební úřad vydal k záměru v podstatě ještě objemnější a čistě bytové stavby kladné stanovisko, pak pochybil, když aniž by se změnily podmínky v území, nakonec rozhodl, že stavba o něco menší je v rozporu s územním plánem, přičemž zamítnutí žádosti bylo na základě skutečností, které byly stavebnímu úřadu známy již v době vydávání (původního) stanoviska,“ stojí v rozhodnutí pražského magistrátu.

EKOSPOL také opakovaně upozorňoval na neustálé neodůvodněné průtahy, kdy stavební úřad svévolně porušoval veškeré správní lhůty. Kromě toho zcela nestandardně nařídil hned dvě ústní jednání, dvakrát jednání zcela přerušil a EKOSPOL vyzval k doložení více než dvaceti podkladů důležitých pro vydání rozhodnutí. „Ani jeden vyžadovaný podklad se ale netýkal důvodů, proč bylo řízení zamítnuto. Z podkladů, které si od odvolatele (EKOSPOLU) vyžadoval pro řízení vedené cca 15 měsíců, nepoužil pro své rozhodnutí vůbec nic – k námitkám se nevyjadřoval, doplněné podklady, které si vyžadoval, žádným způsobem při svém rozhodnutí nezohlednil a ani se o nich nezmínil. Rozhodl pouze na základě údajů, které mu byly známy v době podání žádosti, znal objem a výšku stavby, znal poměry v území a věděl, že se jedná o monofunkční objekt,“ upozornil na zbytečné obstrukce i nadřízený magistrátní odbor, podle kterého se „stavební úřad nechoval v zájmu procesní ekonomie, kdy je povinen postupovat tak, aby nikomu nevznikaly zbytečné náklady a dotčené osoby co možná nejméně zatěžoval.“

Nesprávným postupem stavebního úřadu Prahy 15 vznikla EKOSPOLU značná škoda, která každým dnem narůstá. Společnost proto připravuje další právní kroky. „Potvrzují se naše slova o účelovém a nezákonném kroku, který po dlouhých měsících neodůvodnitelných průtahů učinila odcházející vedoucí stavebního úřadu doslova v posledních hodinách ve funkci. Navíc pod silným tlakem jednoho lokálního politika, jehož jediným cílem bylo poškodit EKOSPOL,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.

Nezákonné a svévolné rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 15, které nyní nadřízený orgán zrušil, je jen dalším důkazem neuvěřitelného chaosu, který v oblasti povolování staveb v hlavním městě stále panuje. „Není proto divu, že získat stavební povolení pro bytový projekt trvá v Praze více než pět let, když si jednotlivé úřady mohou svévolně v rozporu se správním řádem kterýkoliv ze tří povolovacích stupňů libovolně dlouho prodlužovat. Je smutné, že stavebníka, který chce zkulturnit upadající brownfield, opakovaně stavební úřad vyzývá k nesmyslnému a složitému doplňování, které zaměstnancům zabere dlouhé hodiny, aby nakonec tyto doplněné materiály ani nevzal v potaz,“ podotýká Korec, podle nějž kompetentnost úředníků rozhodujících o budoucím rozvoji Prahy 15 asi nejlépe dokládá další výtka magistrátních kolegů uvedená ve výše zmíněném rozhodnutí. Podle ní totiž stavební úřad posuzoval celou věc podle neplatného předpisu.

EKOCITY Hostivař je jedním z největších připravovaných rezidenčních projektů v Česku. V šesti bytových domech vznikne 802 moderních bytů a 495 parkovacích stání ve dvou podzemních patrech. Dalších 414 parkovacích stání bude na povrchu.

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během loňského roku prodal 900 nových bytů, tržní podíl firmy tak činil 13 procent. Během 24 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 51 velkých developerských projektů pro 9000 spokojených zákazníků. Všechny své projekty financuje bez využití bankovních úvěrů. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením. Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt.

Tisková zpráva: EKOSPOL

Stavební úřad při rozhodování o EKOCITY Hostivař zásadně pochybil, řekl magistrát >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »