EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2023

0 komentářů

Prodeje nových bytů jsou v Praze stále pod dlouhodobým průměrem

 

Pražský trh s novými byty, který v loňském roce propadl nejhlouběji v historii, letos vykazuje o něco lepší čísla. Přesto se o nějakém výraznějším oživení mluvit nedá, prodeje totiž zůstávají pod dlouhodobým průměrem. Developeři v hlavním městě během třetího čtvrtletí letošního roku prodali celkem 990 nových bytů.

Loading 

„To je sice více než dvojnásobek oproti stejnému čtvrtletí loňského roku, přesto jde o druhé nejslabší třetí čtvrtletí od roku 2012. Rezidenční trh tak čeká na trvalejší obrat. Mírné oživení patrné ve druhém čtvrtletí letošního roku se nepotvrdilo, naopak prodeje mezikvartálně opět klesly. Nebýt nejprodávanějšího projektu Výhledy Barrandov II byla by situace ještě tristnější,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Pokud vezmeme prvních devět měsíců letošního roku, tak se v hlavním městě prodalo celkem 2550 nových bytů. To je o 600 bytů více než o rok dříve, kdy ale prodeje narazily na své historické dno.

Po letošním druhém čtvrtletí to chvíli vypadalo na oživení poptávky, ale šlo jen o jednorázový výkyv. Třetí čtvrtletí přineslo stagnaci. Největší brzdou jsou špatně dostupné hypotéky a hlavně vysoké úrokové sazby, na čemž má hlavní vinu centrální banka. Dokud zásadně nesníží základní úrokové sazby, které už od loňského jara drží na velmi vysokých úrovních, poptávka po novém bydlení výrazněji nevzroste,“ uvedl Evžen Korec.

Zásadním způsobem se proměnila skladba kupujících, aktuálně výrazně převažují drobní investoři. Zhruba polovinu nových bytů si kupovali lidé pro vlastní bydlení, kteří koupi financovali prostřednictvím hypotéky. Jejich nedostupnost a vysoké úrokové sazby však způsobily, že se poměr změnil ve prospěch kupujících, kteří financují koupi bytu vlastními prostředky. Snaží se je tím ochránit před stále velmi vysokou inflací.

REKLAMA

Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace v minulém roce pražský rezidenční trh zásadně zasáhly. Za celý loňský rok developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě loni propadly o 63 procent.

Zájem o nové byty byl přitom v Praze ještě předloni velmi vysoký. Za celý rok 2021 developeři prodali celkem 6450 bytů, tedy dvaapůlkrát více než loni. Zároveň to je o 1540 prodaných bytů více než v roce 2020. Šlo o nejvyšší číslo od roku 2016. Zvláště silné bylo druhé čtvrtletí roku 2021, kdy nového majitele nalezlo rekordních 2350 bytů. To je nejvíce za celou dobu, kdy Ekospol tyto statistiky zveřejňuje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *