EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

0 komentářů

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

 

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti. Banky i po Novém roce budou moci poskytnout hypotéku ve výši maximálně 80 procent hodnoty bytu či domu, u zájemců do 36 let zůstává tento limit na 90 procentech.

Loading 

Je to jistě dobrá zpráva, protože to otevře cestu k hypotéce dalším zájemcům, kteří by na ni kvůli tomuto omezení nedosáhli. Navíc jde o letos už druhé zmírnění podmínek. Od července banky nemusí uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Tyto tři limity začala ČNB po kovidovém zmírnění opět vyžadovat od dubna loňského roku, čímž zásadně zasáhla celý hypoteční trh. Ten totiž po opětovném zavedení limitů pro žadatele výrazně propadl. Podle ukazatele Hypomonitor České bankovní asociace (ČBA) objem hypoték po začátku vymáhání těchto omezení oproti březnu klesl o 40 procent. Meziroční propad byl dokonce šedesátiprocentní.

Rozhodnutí ČNB tak i podle objektivních dat zásadním způsobem zmrazilo celý hypoteční trh a s ním i trh realitní. Za celý loňský rok se objem nově poskytnutých hypoték podle stejného ukazatele propadl o 57 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let.

Současné už druhé zmírnění podmínek pro žadatele o hypotéku je proto dobrou zprávou. K výše uvedenému propadu by však nemuselo dojít, kdyby ČNB do vztahů mezi komerčními bankami a jejich klienty nezasahovala vůbec. Banky v Česku mají dostatek nástrojů, jak posoudit platební schopnost zájemců o hypotéku, o čemž svědčí i jeden z nejnižších podílů nesplácených hypotečních úvěrů v celé EU.

Očekávat, že nové opatření nějak výrazněji rozhýbe zamrzlý hypoteční trh, ale není příliš na místě. Pořád jej svazují rekordně vysoké úrokové sazby, které se stále pohybují kolem velmi vysoké šestiprocentní hranice. Aby zájem znatelně vzrostl, musely by být úrokové sazby u hypoték minimálně na poloviční výši. Tam ale neklesnou, dokud ČNB nesníží extrémně vysoké základní úrokové sazby, od nichž se ty hypoteční odvíjí. Zatím se tak i přes opakovaná očekávání trhu nestalo a míč tak zůstává na straně centrálních bankéřů.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *