EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

03. 08. 2016

0 komentářů

Subjekty:
ČSOB

Domy a byty pomáhají stavebním firmám z krize

 


 

Počet vydaných stavebních povolení po několikaletém poklesu v roce 2015 už druhým rokem mírně roste a pozitivně vyznívají i předběžné výsledky pro první letošní kvartál. Podle Českého statistického úřadu stavební úřady v prvním čtvrtletí 2016 vydaly o necelá 2 % více stavebních povolení než ve stejném období loňského roku. Dle jednatele firmy A-Z STAVBY Blažek Tomáše Blažka byla ekonomická krize v poptávce lidí po stavebních pracích znát. „V období krize lidé rekonstrukce bytů a domů odkládali.“ U staveb rodinných domů se pak ekonomická nestabilita projevuje mimo jiné i tím, že se lidé snaží udělat co nejvíce práce svépomocí.

Nedávná ekonomická krize zasáhla stavebnictví citelně. Během dvou tří let se snížila produkce stavebnictví o významnou částku – asi sto padesát miliard korun. Ze stavebnictví odešlo hodně lidí, zaměstnanost byla snížena přibližně o 15 tisíc osob. Samozřejmě toto nepostihlo jenom stavebnictví, návazně na stavebnictví je vždy napojena řada dalších oborů,“ uvedl krajský manažer Regionální stavební společnosti za Prahu a Středočeský kraj Bohuslav Štancl. Jaroslav Tvrzský, krajský manažer Sdružení stavebních firem Ústeckého kraje nabízí trochu jiný pohled na věc. Upozorňuje, že výkony stavebnictví v letech 2008, resp. 2009 byly z hlediska dlouhodobého vývoje spíš anomálií a dodává, že současné výsledky jsou srovnatelné například s rokem 2004.

Na oživení soukromé výstavby má podstatný vliv celkové oživení v ekonomice, které přináší růst platů a mezd a pokles nezaměstnanosti. Díky poklesu úrokových sazeb jsou dlouhodobě levné zdroje pro financování. „Hypotéky jsou díky nízkým úrokovým sazbám velmi dostupné, což představuje výhodu především u výstavby rodinných domů a tím podporuje nárůst v tomto sektoru,“ míní jednatel stavební společnosti Futur Jiří Černý. „Lidé jsou díky současnému ekonomickému růstu rozhodně více optimističtí a nemají obavy se zadlužovat a investovat. Příznivý vývoj v ekonomice by měl podle našich předpokladů pokračovat,“ míní Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

A jak zástupci stavebních firem vidí materiálové trendy u staveb rodinných domů? „Lidé nejvíce stavějí cihlové domy, dřevostavby mají zatím menší pozornost,“ uvádí František Fiala, krajský manažer Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Regionální pracoviště Liberec. Zájem je i díky možnosti využití dotací o pasivní a nízkoenergetické domy. Situace by ovšem mohla být ještě lepší, pokud by se zlepšily právní podmínky. „Česká legislativa má zpoždění za světem asi 20 až 25 let. Stále se zde vyrábějí materiály, které v energeticky kulturní Evropě už jsou těžko prodejné,“ poukázal Ivan Hoffmann, jednatel a ředitel stavební společnosti Hoffmann. Nedávná krize měla podle něj dopad na preference zájemců o bydlení. Lidé častěji chtějí přiměřené, menší domy. „Z pohledu cen domů lidé po krizi přešli mnohem více k určité úměrnosti. Dřív po nás chtěli domy větší, než potřebovali. Dnes se mnohem víc ptají na energetickou náročnost domu. Na odbyt jdou především domy střední velikosti, zatímco hodně velké domy spíše stagnují. Já bych řekl, že se trh kultivoval,“ popisuje Ivan Hoffmann.

Možnost využívání služeb architektů není v našem prostředí u staveb soukromých domů zatím nijak zvlášť rozšířená. Důvodem je už zmiňovaná tradice svépomocných prací, roli ale může hrát i představa, že architekt stavbu prodraží nebo že upřednostní „vzhled“ nad funkcí. 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *