EUR 24.935

USD 23.131

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 24.935

USD 23.131

17. 11. 2013

0 komentářů

Podvodných prodejů nemovitostí jsou stovky, jedinou 100 % bezpečnou koupi zajistí dražba

 


 

Statistika podvodných prodejů nemovitostí neexistuje, ovšem počet případů, kdy kupec o svou nemovitost může přijít, protože ji nekoupil od skutečného majitele, se odhaduje na několik desítek až stovek ročně. Nový občanský zákoník se snaží dobrou víru poctivých kupujících chránit, nařizuje i větší informovanost směrem k majitelům nemovitostí, bezproblémovou koupi domu však nezaručuje.

V současné době zůstává jedinou bezpečnou formou koupě nemovitosti i nadále veřejná dražba,” říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz, českého lídra v oblasti nedobrovolných dražeb, a dodává, Zákon přesně stanovuje podmínky pro dražbu nemovitostí, která musí být veřejná a tudíž naprosto transparentní, zároveň musí být známy veškeré závazky s nemovitostí související. Zájemce tak přesně ví, co a od koho kupuje.” 

Typickým problémem, který může při realitním prodeji nastat, je dodatečný zápis v katastru nemovitostní o zatížení nemovitosti dluhem. I když  je kupující obezřetný a zápis v katastru zkontroluje, nemusí v té době být soudní rozhodnutí o zadlužení úřadu známo a zápis se tak objeví až dodatečně. To už ovšem leží na bedrech zcela nového majitele.

Jistotu právního vztahu zaručuje jen veřejná dražba. „Majitelem nemovitosti se kupující stává v okamžiku příklepu. Záznamem v katastru nemovitostí dojde i k výmazu všech pohledávek. Kupující má tudíž zaručeno, že ho nečekají žádná nemilá překvapení,“ vysvětluje Radim Hasman.

Kromě bezpečnosti je nespornou výhodou veřejných dražeb i cena nemovitostí, která se pohybuje v rozmezí 70 – 80 % aktuální tržní ceny. Veřejné dražby jsou dobrovolné a nedobrovolné. Nedobrovolné iniciuje věřitel, aby uspokojil své pohledávky. Jedná se především o případy, kdy dlužníci nejsou schopni splácet hypotéční a spotřebitelské úvěry. Dobrovolné dražby iniciuje vlastník nemovitosti, popřípadě insolvenční správce, který jedná za vlastníka.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 


Související články

Swiss Life Hypoindex květen 2024: Úrokové sazby hypoték (ne)překvapivě stagnují, banky vytvářejí „polštář“

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů pouze o půl procentního bodu (podle Swiss Life Hypoindexu). Cesta k levnějším hypotékám, a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

08. 05. 2024

Analýza: Poptávka po nových bytech v Praze prudce vzrostla

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich bezmála o čtvrtinu více než v předchozím čtvrtletí a téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *