Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Utrácíme méně za bydlení a více spoříme

Utrácíme méně za bydlení a více spoříme

Největším výdajem byly v loňském roce již tradičně výdaje na bydlení a energie. Domácnosti ale začaly více spořit a důchodcům poprvé v historii klesly životní náklady

Bydlení a doprava zlevnily

Domácnosti začaly v loňském roce konečně utrácet. Výdaje na jednoho člena domácnosti vzrostly v průměru o 1,3 procent oproti roku předchozímu, na 11 253 korun měsíčně.

Přestože výdaje na bydlení (nájem, voda a energie) v loňském roce poklesly o 0,7 procentního bodu, stále se s podílem 21,5 procenta drží na první příčce mezi výdaji. Domácnosti ušetřily na bydlení zejména díky propadu ceny elektřiny, které od ledna 2014 klesly o více než deset procent. Zlevnily také ceny plynu a zároveň ostatní komodity zdražily v menší míře než rok předtím. Náklady na nájem se snížily o 0,2 procentního bodu na 5,3 procenta.

Těsně v závěsu se drží výdaje na potraviny a nealkoholické nápoje, za které utratí průměrná tuzemská domácnost 20,3 procenta.   

Třetím největším výdajem je doprava, za kterou Češi utratí 10,5 procenta z celkových měsíčních nákladů. Nižším nákladům na dopravu pomohlo výrazné prosincové snížení cen pohonných hmot. Jednalo se o největší pokles od roku 2008. Do této položky spadá nejen nákup pohonných hmot, výdaje na hromadnou dopravu, nákup automobilů a motocyklů, ale i jejich oprava a údržba. 

Graf č. 1: Struktura čistých spotřebních výdajů domácností celkem v roce 2014 (%)

clipboard0735

Zdroj: MPSV

Údaje v závorkách jsou rozdíly proti roku 2013

1) zahrnuje výdaje za zdravotní péči (2,8 %), pošty a telekomunikace (4,6 %), veřejné stravování a ubytování (5,0 %), vzdělávání (0,7 %) a ostatní nezařazená vydání (2,7 %)

2) údržba, opravy, odvoz odpadu apod.

Strukturu výdajů ovlivnily i nižší platby za mobilní komunikace a zrušení regulačního poplatku za pobyt v nemocnici. Na druhou stranu došlo po několikaleté stagnaci ke zdražení oděvů a obuvi, což se společně s nárůstem nákladů na finanční služby podepsalo na vyšších výdajích. Ekonomické oživení se projevilo na výraznějším zájmu domácností kupovat zbytnější zboží a služby.

Historicky první pokles životních nákladů důchodců

Poprvé v historii samostatné České republiky došlo k poklesu životních nákladů domácností důchodců, a to o 0,1 procenta. Přispěl k tomu jednak nejnižší roční nárůst spotřebitelských cen od roku 2008 a také struktura a cenových vývoj jednotlivých položek spotřebního koše. Důchodci ušetřili zejména na bydlení, energiích a některých potravinách.

Naopak relativně největší nárůst životních nákladů zaznamenaly pražské domácnosti (o 0,8 procenta). V Praze nedošlo k tak výraznému poklesu cen bydlení, tepelné energie a ani elektřiny.

Kolik a jak si domácnosti na své výdaje vydělávaly

Největší příjmy plynuly domácnostem z mezd (53,5 procenta). Ještě v roce 2013 mzdy stagnovaly, v loňském roce ale vzroslty nejvíce za posledních pět let. Průměrná nominální měsíční mzda dosáhla 25 686 korun. Další významnou položku příjmů tvořil smíšený důchod, tedy zisk drobných podnikatelů (více než 20 procent).

Příjmy z dividend a dalších důchodů z rozdělelovaného zisku se propadly o téměř 20 procent. Na druhou stranu si domácnosti vydělaly na přijatých úrocích, a to meziročně až o 10,1 procenta více.

Na jednoho člena domácnosti připadly vloni příjmy 12 912 korun, což znamená nárůst o 371 korun oproti roku 2013. Kupní síla výdělků se zvýšila i díky velmi nízké míře inflace (0,4 procenta). Při takto nízké inflaci si průměrná domácnost mohla nakoupit zboží a služby za 321 korun více na každou hlavu v domácnosti než rok předtím.  

Domácnosti začaly opět více spořit

Od roku 2008 se úspory domácností stále snižovaly. To se ale změnilo v loňském roce, kdy domácnosti začaly spořit více. Největší vliv na rostoucích úsporách měla zlepšující se situaci na trhu práce a reálný růstu příjmů. Podle údajů České národní banky si Češi u bank uložili o  111 miliard korun více než v roce 2013. Celkové vklady tak dosáhly 1,92 bilionu korun.

Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám ukládaly lidé své úspory zejména na netermínovaných účtech, na které převedli o 150,4 miliard korun více než před rokem (nárůst o 13,7 procenta). Termínované vklady poklesly o 39,4 miliardy korun. Rozhodování domácností o vkladech svých prostředků ovlivnila také obava z finančních nesnází. Pokud by se dostaly do finační tísně, na netermínovaných vkladech mají peněžní prostředky k dispozici mnohem rychleji.

„Naše průzkumy v dlouhodobém horizontu ukazují, že jsme poměrně spořivý národ a ti, kdo mohou, si nějaké peníze stranou odkládají,“ řekl Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank.

Utrácíme méně za bydlení a více spoříme >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »