EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Jana Poncarová

27. 01. 2020

0 komentářů

Voda zdražila. Od ledna domácnosti stáčí kubík za 94 korun

 

Vodné a stočné v řadě českých měst a obcí od ledna 2020 podražilo. V průměru české domácnosti platí 94 korun za kubík. V květnu by ale voda měla mírně zlevnit díky snížení sazby DPH.

Loading 


Nový rok přinesl největší navýšení ceny vody za posledních několik let. V lednu zdražilo v některých regionech vodné a stočné o více než 10 %. Zdražení se dotklo menších i větších měst. Zdražovali veřejní i soukromí provozovatelé vodárenské infrastruktury. Například v Plzni, kde je vodárenská infrastruktura v držení města, narostly ceny vody o 12 %.

„Hlavním důvodem nárůstu ceny je zvýšení nájemného za městskou vodohospodářskou infrastrukturu, kterou inkasuje město. Nárůst činí na příští rok 50 milionů korun,“ říká náměstek primátora Pavel Šindelář.

Město plánuje peníze investovat do výstavby vodovodů v Malesicích nebo na Výsluní a také do obnovy sítí.

Investuje se a zdražují vstupy

Ceny vodného a stočného se liší nejen napříč regiony ale také mezi jednotlivými společnostmi. „Veřejný provozovatel neznamená levnější provozovatel a soukromý provozovatel neznamená dražší provozovatel, jak se někdy mylně traduje. Situace se liší oblast od oblasti,“ uvádí Tomáš Ondra z portálu Vodárenství.cz.
Kromě miliardových investic do obnovy vodárenské infrastruktury a sítí mají společnosti ještě další důvod ke zdražování, a to je situace na trhu práce. Aby udržely experty v oboru – a aby je nepřetáhly firmy v sektorech s průměrně vyššími platy – musí nabídnout adekvátní odměny.
Zároveň rostou ostatní vstupy, které souvisí s čištěním vody a údržbou infrastruktury, jako jsou například chemikálie nebo ceny energií. Investice si vyžaduje také zpřísňující se česká i evropská legislativa. Příkladem je chystaná změna v možnosti nakládání s čistírenskými kaly nebo problematika odlehčovacích komor na kanalizační síti a v čistírnách odpadních vod.

Co město, to jiná cena vody

V každém regionu, v každém městě a obci v České republice budou domácnosti platit trochu jinou cenu za vodné a stočné, a to v závislosti na provozovateli. Například na Kladensku stanovila společnost Vodárny Kladno – Mělník cenu vodného a stočného pro rok 2020 na 105 korun včetně DPH za metr kubický. Díky tomu získá na nutné investice 90 milionů korun ročně navíc.
Voda zdražila i v Praze. Od ledna za ni obyvatelé zaplatí něco málo přes 94 korun za kubík. Oproti loňskému roku tak cena stoupla o 4,9 %.

REKLAMA

„Nárůst je rozdělen na část inflační, která pokrývá růst provozních nákladů, a část investiční, která je určena na investice do vodohospodářského majetku,“ vysvětluje tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací, provozovatele pražské vodohospodářské infrastruktury, Tomáš Mrázek.

Cena za kubík vody se zvýšila i na Olomoucku, a to o 1,74 koruny na 75,66 koruny bez daně. S DPH bude činit 87,01 korun, zatímco loni to bylo 85,01 koruny.

„Při průměrné spotřebě čtyřčlenné rodiny za rok se jedná o částku 260 korun navíc,“ konstatuje náměstek primátora Matouš Pelikán a dodává: „V ceně vody je zahrnuto zvyšování cen vstupů a poklesy spotřeby. Kalkulace ceny vody byla provedena podle platných předpisů pro věcně usměrňované ceny. I přes navýšení se tak drží cena solidární.“

Snížení sazby DPH vodu zlevní

Letos zažije cena vodného a stočného ještě jednu změnu, která zmírní lednové navýšení cen. V květnu by cena vody totiž měla klesnout, a to díky snížení sazby DPH z 15 na 10 %. Zlevnění se ale pravděpodobně nedotkne všech společností.

REKLAMA

„Většina domácností by měla platit za vodu méně. Výjimku tvoří Praha, která zlevňování neplánuje. Ministerstvo financí navíc jednoznačně deklarovalo, že bude přísně zkoumat a posuzovat, zda vodárenské společnosti skutečně snížení DPH do konečné ceny promítly,“ vysvětluje Tomáš Ondra.

Dražší, ale kvalitní voda

Jelikož většina vodárenských společností zejména z důvodu rozsáhlých investic do infrastruktury vodu zdražila, cena za vodné a stočné se od ledna letošního roku vyšplhalo v průměru na 94 korun za kubík vody.

„Je ovšem třeba připomenout, že kvalita pitné vody v České republice patří k nejen evropské, ale možná i světové špičce. V posledních letech se do obnovy vodohospodářské infrastruktury a zkvalitnění služeb dodávek pitné vody investuje zhruba deset miliard korun ročně,“ dodává Tomáš Ondra.

Kvalita vody se posuzuje podle řady ukazatelů, mezi něž patří například počet překročení limitních hodnot, mezních nebo nejvyšších mezních hodnot. Dále se monitoruje řada chemických, fyzikálních a mikrobiologických hodnot. V tomto ohledu se Česká republika řadí k zemím s nejnižším výskytem znečištění.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Bytový dům - apartmány - byty

Hypotékou, či nájmem výdaje nekončí

Nemovitosti v České republice jsou opravdu drahé. Zvlášť v Praze, kde ceny bytů stále pomalu rostou. Platby za bydlení tvoří největší položku na výdajích domácností, což není nic zarážejícího. Jenže problém je v tom, že každá třetí domácnost má starosti vyjít s měsíčním příjmem. Navíc sjednáním hypotéky, či nájmu výdaje nekončí.

Text: Monika Lukešová

18. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *