EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: František Veselý

09. 02. 2021

1 komentář

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

 

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na to, že realitní trh mírně ochladne a hypotečních úvěrů bude méně.

Loading



 


V následujících měsících očekávám mírné ochlazení agregátní poptávky po nemovitostech. Dobré lokality si ale poptávku a tím i lehký cenový růst udrží. Horší lokality zaznamenají stagnaci, nebo mírný pokles,“ vysvětluje Kryštof Kubajko z portálu Vidobydleni.cz a dodává, že situace je zajímavá na trhu s nájemním bydlením. Vlivem zvýšené nabídky nemovitostí, které se přesunuly ze segmentu krátkodobých do dlouhodobých pronájmů dojde ke korekci cen nájemního bydlení. Tento efekt způsobí pro investory do nemovitostí negativní tlak na návratnost, tedy marži z pronájmu bytů, který Kubajko očekává v první polovině letošního roku.
Oproti předchozím rokům není nárůst cen bydlení tak překotný, některé segmenty trhu zažívají dokonce stagnaci cen či mírný pokles. Jedná se zejména o méně žádané lokality. V Praze a jiných krajských městech je však stále poptávka po novém bydlení, která se odráží v cenách,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Investice do nemovitostí jsou stále v kurzu

Do nemovitostí chtějí vložit peníze jak movití investoři, tak i běžní lidé. Zájem je jak o menší byty ve městech, tak i pozemky a rekreační objekty.
Určitě, platí stále to zlaté pravidlo, že Češi mají své bydlení jako své druhé penzijní připojištění. V dlouhodobém horizontu platí, že na na nákupu nemovitosti – o to víc pro své bydlení, nelze prodělat,“ Kamila Houšková z portálu RealityPro.eu.
Pro mnohé jsou investice klidnějším přístavem než třeba akcie, komodity, či kryptoměny. „Investice do bydlení je určitě vhodnou a poměrně konzervativní formou investice na stáří. Průměrný růst cen bydlení je vysoko nad indexem spotřebitelských cen, je tedy zjevně také zajímavou ochranou před inflací. Každý investor ale musí zvážit také administrativní náklady související s investicí do bydlení, jako nutná starost o prostou obnovu, náklady na změnu nájemníků a podobně,“ říká Jelínek.

Opravdu žijeme jako sardinky?

Podle aktuálních dat Eurostatu v tak zvaně přelidněné domácnosti žije zhruba patnáct Čechů ze sta. Ukazatel však v České republice dlouhodobě klesá. Před 14 lety v přelidněné domácnosti žil téměř skoro každý třetí Čech. Žijí tedy Češi jako sardinky?
Podle mě je tento údaj naprosto nesmyslný. Češi jako „sardinky“ určitě nebydlí, pokud tím někdo tedy nemyslí bydlení v panelácích, anebo, že bydlí pětičlenná rodina v garsonce. Tento fakt z našich dat opravdu nevyplívá, pokud samozřejmě nehovoříme o marginální menšině Čechů, která není prostě normálně zvyklá pracovat,“ dodává Kubajko.
Mladí lidé se potýkají s problémem, že jim tak zvané startovací byty vyfukují investoři. Tím pádem také ženou ceny výš. Investoři díky nízkým nákladům na provoz takové nemovitosti, realizují vyšší návratnosti vložených prostředků. V přepočtu na m2 se tak menší byty oproti větším (3+1 apod.), nabízejí až o 25 procent dráž. Menší byt se dá totiž mnohem jednodušeji prodat než například 4+1.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jz

    10 února, 2021

    vlastni bydleni je reakce na neexistujici penzijni reformu – je to proste konzervativni forma stradani na duchod, kdyz soucasne pracujici generace duchod mit nebudou.

    Odpovědět