Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Variabilní vs. fixní sazba. Co se víc vyplatí?

Variabilní vs. fixní sazba. Co se víc vyplatí?

Již několikrát za poslední roky se při zprávách na téma úrokové sazby objevilo slovo „rekordně nízké“. Ano, úrokové sazby u hypotečních úvěrů se již skutečně drží delší dobu na minimech. Zkrátka, peníze jsou dnes levné a tak proč si nepůjčit. Pojďme se ale nyní podívat na to, jak je to se sazbami minimálními doopravdy.

Někdy je možná spotřebitel nejen klamán, ale i reklamou zlákán k „výhodné půjčce“. Nemám nyní na mysli sazby „již od“ – tedy reklamu na úrok X a hned pod ním bude hvězdička s textem: platí při úvěru nad X mil, do 50% hodnoty zástavy, s účtem u banky a určitým minimálním obratem, zůstatkem na účtu, pojištěním nemovitosti a životním pojištěním. Až zjistíte, že RPSN je X násobné. Ne, takovýchto nabídek je 12 do tuctu.

Podívejme se ale na nabídky hypotečních úvěrů začínajících magickou jedničkou. Někteří z vás si zajisté vzpomenou na reklamu z časů před cca pěti lety s úrokem 1,99 %. Ano, byla to reklama na jednoletou fixaci. Nicméně zase tak extrémně úspěšná nebyla. Do určité míry je záhadou proč. Lidé raději fixovali na daleko oblíbenější pětileté období za 5,8 %. Prý kvůli jistotě, že úroky půjdou určitě výše. Tehdy bylo ještě před krizí a platilo, že čím delší fixace, tím větší úrok. Po krizi od roku 2008 je vše jinak. „Dlouhé“ peníze jsou levnější a krátké dražší. Nejzajímavější úroky máme dnes nyní u 3, 5 či 7 let fixu. Zajímavý je určitě i trend extrémně dlouhých fixací 10 a více let, kdy můžeme i tohoto fixu dosáhnout sazby již kolem  cca 3,5 % p.a. Uvidíme, jaký trend a poptávka budou v dalších letech a na co zákazníci uslyší (osobně tuším, že uslyší na jistotu pevných úroků po celou dobu splácení = tedy s jistotou výše přeplatku – proč by jinak bylo tak populární stavební spoření, byť extrémně drahé (máte-li překlenovací úvěr), ale jasné co se výše přeplatku týče) Tedy dle mého názoru, dlouhé fixace s možností mimořádných splátek mají, či určitě budou mít své místo na trhu.

urokove-sazby

Kromě dlouhých fixací zde máme ještě fixace opačné, extrémně krátké. Od 3měsíčních po měsíční sazbu. A právě u těchto sazeb dnes můžeme najít nejnižší sazby z reklam. Tak až se na vás bude smát rodinka z reklamy s úrokem 1,8 % (již od), tak to je přesně ono. To je tzv. sazba variabilní neboli floatová či plovoucí. Další z názvů je i tvz. proměnná. My jí třeba budeme nazývat plovoucí. Tato sazba se odvíjí od tzv. sazby PRIBOR 1M anebo taktéž od sazby PRIBOR 3M. Záleží na bance. A to je jeden z paramterů v úvěrové smlouvě, který si vždy řádně přečtěte.

 

Konstrukce výsledné sazby v úvěrové smlouvě o hypotečním úvěru je taková, že banka k této sazbě (například PRIBOR 1M) přidá svou obchodní marži. Logicky součtem tak vznikne váš úrok na vašem hypotečním úvěru. Docela transparentní. V úvěrové smlouvě máte uvedenou marži banky (tak alespoň víte, kolik na vás vydělává) a odkaz na PRIBOR. Jakmile se ale sazba PRIBOR zvedne či klesne, tak o stejnou část se vám zvedne či sníží vaše úroková sazba. Z důvodu této konstrukce ji tedy banky nazývají různě.  

No a jaký je ten PRIBOR 1M dnes? Jeho aktuální hodnotu můžete najít na webových stránkách ČNB. Pro náš případ stačí číslo 0,3 % (zaokrouhleně). Jako cenný zdroj vám poslouží internetové stránky České národní banky

Jsou tedy 0,3 % hodně nebo málo? Jak je asi již ze současné výše jasné, je to velmi nízká sazba. Sazby jsou na skutečně historických minimech (kolikrát již toto slůvko zaznělo za poslední léta, co se hypotečních sazeb týče…). Podívejte se však nejen na vývoj PRIBORu ale i fixních úrokových sazeb za delší časové období.

A ještě než se dostaneme dále, jen v rychlosti a velmi obecně. Sazby PRIBOR stoupají tehdy, když se ekonomice hodně daří a HDP výrazně roste (jako např. od roku 2002 až 2008) a naopak klesá, když se ekonomice nedaří, podniky zavírají a lidé nemají práci … tedy jako od roku 2008 až … dnes? Dle ČSU a posledních ekonomických dat a ekonomů se již odrážíme ode dna…zajisté jste zaregistrovali zprávy o růstu HDP v posledních měsících.  Tedy konec nízkých sazeb?

Jak můžete vidět, například před pár lety v roce 2006–2008 (doslova v době boomu) se nám PRIBOR pohyboval i na hranicích kolem 4%. Tedy ano, dnešní optikou jsme dnes opravdu na technickém dnu současných sazeb PRIBORu. A tím logicky tedy i sazeb plovoucích. Tedy je-li něco na dně, asi se to od něj někdy odrazí…. Nemyslíte?

V příštím článku se dozvíte, na co si dát pozor u variabilních hypoték.

Variabilní vs. fixní sazba. Co se víc vyplatí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »