Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Velká Británie. Levné hypotéky poptávku zatím nenastartovaly

Úrokové sazby hypoték klesly ve Velké Británii na historická minima, nicméně k oživení poptávky tento stimul evidentně nestačí. Hypoteční krize srazila objemy poskytovaných hypoték na méně než polovinu hodnot běžných rokem 2008 a na této úrovni se i přes mírné oživení drží i nyní. Důvodem stagnace je především stagnující reálná ekonomika, nejistý výhled do budoucna, ale také pokles klientské důvěry. 

Hypoteční banky ve Velké Británii poskytly v dubnu hypotéky v celkovém objemu 12,1 miliardy liber, jak vyplývá z odhadů asociace Council of Mortgage Lenders (CML). V meziměsíčním srovnání tento výsledek znamená nárůst o 4 %. V porovnání se stejným obdobím loňského roku objem hypoték vzrostl dokonce o 21 procent.  Uvedená čísla značí, že trh začíná pozvolna růst, ale na předkrizové roky mohou banky pouze s nostalgií vzpomínat. V roce 2007 a 2008 objem poskytnutých hypoték se v těchto měsících pohyboval v pásmu od 25 do 32 mld. liber.  

golem-130618-01

Refinancování 

Podobně jako v České republice aktuální růst objemu sjednávaných hypoték táhne z velké části refinancování, které v tuto chvíli tvoří téměř třetinu všech poskytnutých hypotečních úvěrů. Objem hypoték sjednaných s účelem splatit předchozí hypotéku vzrostl v dubnu meziměsíčně o 10 % na 3,4 miliardy liber. Z celkového objemu 12,1 mld. Kč tedy refinancování tvoří bezmála jednu třetinu (28 %) a aktuálně dosahuje nejvyšších hodnot od října 2012, tehdy to bylo 32 %. Průměrná částka, kterou si klienti v dubnu na tento účel půjčili, činila 140 260 GBP, tedy zhruba 4,2 milionu korun.

Hypotéky na nové bydlení

V oblasti nových hypoték britský hypoteční trh na meziměsíční bázi sice stagnuje. V porovnání se stejným obdobím loňského roku však roste o 21 %. Nicméně v tomto případě je nutné si uvědomit jednu důležitou skutečnost. V březnu loňského roku končily dočasně vyhlášené daňové prázdniny pro klientský segment prvožadatelů, takže klienti se hypotékami „předzásobili“ před ukončením programu a v dubnu tím pádem došlo k výraznému propadu nově sjednávaných hypoték. Letošní růst je tedy dán spíše nízkou srovnávací základnou roku 2012.

V segmentu pokročilých klientů (home movers) k žádnému výraznému posunu nedošlo. Meziročně tento segment roste o 2,6 %. V počtu nově sjednávaných hypoték jsou uvedené dva segmenty aktuálně zastoupeny v poměru 46:54 ve prospěch prvožadatelů (first-time buyers). 

Zprostředkovatelé obsluhují více než polovinu trhu

Jedním z důvodů, proč britský trh dlouhodobě sledujeme, je množství paralel, které český a britský trh spojuje a příbuznost je možné pozorovat také ve vysokém procentu hypoték zprostředkovaných brokerskými společnostmi. Podle aktuálních statistik CML více než polovina hypoték je sjednávána prostřednictvím brokerských společností a tento podíl v prvním čtvrtletí opět vzrostl.

Konkrétně potom v oblasti refinancování tržní podíl externí distribuce v 1. kvartálu vzrostl mezičtvrtletně z 48 % na 52 procent. V případě nových hypoték mají potom zprostředkovatelé lepší pozici u prvokupujících – 55 % celkového objemu sjednaných hypoték v tomto segmentu (4/2012: 54 %) a v pokročilém segmentu „home movers“ to bylo podle předpokladů o něco méně a služeb zprostředkovatelů zde využilo 48 procent klientů (4Q 2012: 45 %).

golem-130618-02

Úrokové sazby

Úrokové sazby ve Velké Británii podobně jako v České republice v důsledku rekordně nízkých sazeb centrální banky oscilují kolem historických minim. V porovnání s Českou republikou jsou však v sazbách mnohem větší rozdíly v závislosti na výši LTV a i když hypotéky s vyšším LTV meziročně vykazují největší pokles úroků (například hypotéka do 90 % LTV s pětiletou fixací v průměru zlevnila meziročně o bezmála jedno procento (z 5,65 na 4,83 %), trh jako celek nyní vykazuje průměrnou úrokovou sazbu reálně sjednaných hypoték na úrovni 4,3 %, což je o více než 1 procento nad průměrem ČR (index GOFI70 = 2,97 %, HYPOINDEX = 3,08 %).

golem-130618-03

Konkrétně však hypotéku do 60 % LTV s pětiletou fixací však nyní HSBC nabízí v bezpoplatkové variantě se sazbou 2,99 %. Při akceptaci zpracovatelského poplatku ve výši 1999 GBP se klient může dostat až na sazbu 2,49 %. Výrazně nižších sazeb potom mohou klienti dosáhnout v případě, že si sjednají hypotéku s kratší fixací. Například 2letý fix nyní banky nabízejí v poplatkové variantě od 1,74 %.

Zdroj: GOLEM FINANCE, http://www.whatmortgage.co.uk, http://www.cml.org.uk, www.economicshelp.org

Velká Británie. Levné hypotéky poptávku zatím nenastartovaly >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »