EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Ceny nemovitostí i nájmy nejspíš porostou, staví se méně

 

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v září reálně meziročně klesla, a to o 8,2 %. Zahájeno bylo o 29,5 % bytů méně a dokončeno o 28,8 % bytů méně. Podle některých odborníků ceny nemovitostí porostou a zájem o ně bude spíše klesat. Lidé kvůli složité finanční situaci nebudou mít o koupi bytu či domu takový zájem, jak by se dalo bez koronavirové krize očekávat.

Loading



 

„Stavebnictví začala v září opět výrazněji ovlivňovat epidemie koronaviru. Kromě nemocnosti, karantény, nedostatku zahraničních pracovníků a omezené činnosti stavebních úřadů měla na meziroční pokles většiny ukazatelů vliv také vysoká srovnávací základna z loňského září,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Na zářijová čísla však druhá vlna pandemie koronaviru zatím neměla vliv. Jenže později znovuzavedení nouzového stavu vedlo stavební firmy, podnikatele ve stavebnictví a developery nejen k pozastavení, ale dokonce ke zrušení některých projektů. V této oblasti chybí i pracovní síly.  Nedostatek pracovní síly pochopitelně tento trend jedině umocňuje, stejně jako jej umocní druhá vlna pandemie.

Nejistota se odráží i v meziročně citelně sníženém počtu zahájených bytů. Tento počet v září klesl o 29,5 procenta. Útlum stavební činnosti v oblasti rezidenční výstavby se výhledově projeví dalším omezení nabídky nového bydlení na trhu, což povede k zesílení tlaku na růst cen nemovitostí a následně také nájmů,“ uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a upřesňuje, že dle jeho odhadu letos celkově stavebnictví ztratí osm procent, kvůli poměrně vysoké míře setrvačnosti bude znatelně klesat i v příštím roce.

Klesne zájem o nemovitosti?

Podle našich odhadů klesne poptávka po nemovitostech mnohem víc, než jsme se původně domnívali. Důvodem je nedostatek finančních prostředků. Lidé prostě nebudou mít na nové byty, či domy dostatek peněz. Raději budou sázet na jistotu,“ domnívá se Hana Němečková z realitního portálu Vitio.cz. Realitní trh ale reaguje na krizi s menším zpožděním, takže podle ní se poklesu poptávky nejspíš dočkáme až začátkem příštího roku.
Zadlužit se třeba na třicet let v době takovéto nejistoty, která teď panuje, určitě není to, co by člověk chtěl. Zájem o nemovitosti tedy dřív nebo pozdě klesne.

REKLAMA

Po silné poptávce v minulém roce, kdy se řešilo, kde vlastně lidé budou bydlet, nastane doba ochlazení. V hledáčku se udrží hlavně nejprodávanější byty o rozloze 2+kk a menší, protože je budou kupovat investoři, kteří o své finance nepřišli,“ predikuje Michaela Benešová z portálu Bydlisnami.cz.

Pomoci by měl stavební zákon

Po novém stavebním zákonu volají odborníci ze stavebnictví už delší dobu, je totiž velmi důležitý pro zkrácení doby povolování staveb a snížení administrativní zátěže.

Nový stavební zákon obsahuje několik zásadních principů, které mohou povolování nových staveb výrazně urychlit.  Zavádí například takzvaný apelační princip. Ten znamená, že nadřízený stavební úřad v případě odvolání věc nepošle zpět na původní stavební úřad, ale sám o žádosti investora rozhodne. Získat finální rozhodnutí by tak bylo možné už v řádu měsíců a ne roků, jako je tomu často nyní,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *