Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vláda rozhodla: Bydlení ještě zdraží

Vláda rozhodla: Bydlení ještě zdraží

Úsporná opatření pokračují. Vláda včera schválila další balíček nových daní a škrtů. Změny nyní putují do Parlamentu ČR. Pokud projdou, zdraží i bydlení. Vzrostou daně z energií i z převodu nemovitostí. Naopak klesnou sociální dávky.

Vláda hledá peníze, kde se dá. A jediné, kde se dá, je u občanů. Ti neodejdou do daňového ráje ani nepřestanou bydlet. Úspory vláda nalezla na doplatku na bydlení, který zruší a sloučí s příspěvkem na bydlení, dodatečné příjmy hodlá získat ze zrušení daňového osvobození u zemního plynu na vytápění pro domácnosti, zavedením uhlíkové daně, která zdraží zejména vytápění uhlím, a ze zvýšení daně z převodu nemovitostí. Obce budou navíc moci zvýšit i daň z nemovitostí umístěných na „dobrých adresách“. Ušetřena nezůstane ani DPH. A pokud vyděláte na nájemném, dotkne se vás zvýšení sazby daně z příjmů.

Schválených změn je ale mnohem víc. Zemědělci se budou moci rozloučit se „zelenou naftou“, v rámci níž dostávali zpět spotřební daň za naftu zaplacenou. Daň z příjmů vzroste sice všem, ale nejvíce lidem s příjmy nad 100 tis. Kč měsíčně. Důchodci si také nepolepší. Schválená je valorizace jen na úrovni 1/3 růstu cen a 1/3 reálného růstu mezd – a to na tři roky. „Dočasným“ opatřením bylo ale i před několika lety zdvojnásobení daně z nemovitostí… I opít se půjde dráž – od roku 2014 by mělo dojít k zavedení 10korunové daně z litru vína.

Vláda hodlá ale i šetřit. Zmrazí část peněz na hospodaření ministerstev a státní správy, což spolu s vyššími výdaji na DPH povede k tlaku na propouštění.

Doplatek na bydlení

V současnosti se doplatek na bydlení poskytuje nezávisle na příspěvku na bydlení a patří mezi dávky v hmotné nouzi. Jeho sloučením s příspěvkem na bydlení chce vláda ušetřit přibližně 800 mil. Kč a to tím, že některým příjemcům obou dávek dá méně peněz – a někteří příjemci o dávku přijdou zcela.

Uhlíková daň a zemní plyn

Zavedení uhlíkové daně zdraží topení zejména uhlím, ale dotkne se i domácností vybavených plynovými kotli. V příštím roce topení ještě nezdraží – plánovaná je až od roku 2014 v souvislosti s novou energetickou směrnicí EU.

Domácnosti jsou dosud osvobozeny od daně ze zemního plynu. Toto osvobození ale skončí. Daň ze zemního plynu bude tak činit 30,60 Kč/MWh. Náklady ale vzrostou ještě o daň z přidané hodnoty z této daně. Hold svět je dnes takový, že platíme i daně z daní…

DPH

dani z přidané hodnoty a jejím zvýšení se spekuluje už dlouho. Podle včerejších zpráv by měla od počátku příštího roku vzrůst o jeden procentní bod na 21 % u základní a 15 % u snížené sazby. Lze tak očekávat opět marketingovou masáž developerů vyzývajících k rychlé koupi před navýšením daní. A vzhledem k růstu i daně z převodu nemovitostí budou mít munice víc než dost.

Daň z převodu nemovitostí a daň z nemovitostí

V předchozím kole zvyšování daní a úsporných opatření doporučovali ekonomové z NERVu vládě zvýšit daň z převodu nemovitostí na 5 %. Tehdy to neprošlo vůbec. Zřejmě se během historicky zanedbatelného okamžiku situace dále výrazně zhoršila – a vláda již schválila zvýšení daně z převodu nemovitosti na 4 %. A není také vyloučeno, že než se rok s rokem sejde, přikloní se k původnímu návrhu NERVu…

Daň z nemovitostí vláda přímo nestanovuje a je do značné míry v kompetencích obcí, jejichž rozpočty plní. Vláda ale včera schválila větší kompetence místním zastupitelům, kteří budou moci zvýšit daň na „dobrých adresách“ ještě více než dosud.            

Daň z příjmů

Zvýšení sazby daně z příjmů na 20 % místo původně plánovaných 19 % zároveň se zrušením světového unikátu „superhrubé mzdy“ se dotkne všech – a v realitní oblasti především soukromých pronajímatelů, kteří nejsou ve ztrátě.

Daň vzroste ale ještě více těm, jejichž příjem překračuje 100 tis. Kč. „Solidární příspěvek“ bude činit 7 % z příjmů nad 100 tis. Kč. Ovšem ani tím „zdražení existence“ lidí s vyššími příjmy nekončí. Zrušen bude strop pro platbu zdravotního pojištění.

Nepolepší si ani živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné – tedy kupříkladu pronajímatelé. Budou-li užívat paušální výdaje, nebudou moci využít zároveň slevy na dani na manželku a na děti. Navíc paušální výdaje 40 % a 30 % (druhý se vztahuje právě k pronájmům nemovitostí) budou moci využít jen do ročního příjmu 2 mil. Kč.

Anketa

Souhlasíte s úspornými opatřeními vlády?

Ano. (13)
 
Ne. (93)
 Celkem hlasovalo 106 čtenářů

Vláda rozhodla: Bydlení ještě zdraží >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »