EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Petr Zámečník

24. 05. 2012

0 komentářů

Vláda rozhodla: Bydlení ještě zdraží

 


 

Vláda hledá peníze, kde se dá. A jediné, kde se dá, je u občanů. Ti neodejdou do daňového ráje ani nepřestanou bydlet. Úspory vláda nalezla na doplatku na bydlení, který zruší a sloučí s příspěvkem na bydlení, dodatečné příjmy hodlá získat ze zrušení daňového osvobození u zemního plynu na vytápění pro domácnosti, zavedením uhlíkové daně, která zdraží zejména vytápění uhlím, a ze zvýšení daně z převodu nemovitostí. Obce budou navíc moci zvýšit i daň z nemovitostí umístěných na „dobrých adresách“. Ušetřena nezůstane ani DPH. A pokud vyděláte na nájemném, dotkne se vás zvýšení sazby daně z příjmů.

Schválených změn je ale mnohem víc. Zemědělci se budou moci rozloučit se „zelenou naftou“, v rámci níž dostávali zpět spotřební daň za naftu zaplacenou. Daň z příjmů vzroste sice všem, ale nejvíce lidem s příjmy nad 100 tis. Kč měsíčně. Důchodci si také nepolepší. Schválená je valorizace jen na úrovni 1/3 růstu cen a 1/3 reálného růstu mezd – a to na tři roky. „Dočasným“ opatřením bylo ale i před několika lety zdvojnásobení daně z nemovitostí… I opít se půjde dráž – od roku 2014 by mělo dojít k zavedení 10korunové daně z litru vína.

Vláda hodlá ale i šetřit. Zmrazí část peněz na hospodaření ministerstev a státní správy, což spolu s vyššími výdaji na DPH povede k tlaku na propouštění.

Doplatek na bydlení

V současnosti se doplatek na bydlení poskytuje nezávisle na příspěvku na bydlení a patří mezi dávky v hmotné nouzi. Jeho sloučením s příspěvkem na bydlení chce vláda ušetřit přibližně 800 mil. Kč a to tím, že některým příjemcům obou dávek dá méně peněz – a někteří příjemci o dávku přijdou zcela.

Uhlíková daň a zemní plyn

Zavedení uhlíkové daně zdraží topení zejména uhlím, ale dotkne se i domácností vybavených plynovými kotli. V příštím roce topení ještě nezdraží – plánovaná je až od roku 2014 v souvislosti s novou energetickou směrnicí EU.

REKLAMA

Domácnosti jsou dosud osvobozeny od daně ze zemního plynu. Toto osvobození ale skončí. Daň ze zemního plynu bude tak činit 30,60 Kč/MWh. Náklady ale vzrostou ještě o daň z přidané hodnoty z této daně. Hold svět je dnes takový, že platíme i daně z daní…

DPH

dani z přidané hodnoty a jejím zvýšení se spekuluje už dlouho. Podle včerejších zpráv by měla od počátku příštího roku vzrůst o jeden procentní bod na 21 % u základní a 15 % u snížené sazby. Lze tak očekávat opět marketingovou masáž developerů vyzývajících k rychlé koupi před navýšením daní. A vzhledem k růstu i daně z převodu nemovitostí budou mít munice víc než dost.

Daň z převodu nemovitostí a daň z nemovitostí

V předchozím kole zvyšování daní a úsporných opatření doporučovali ekonomové z NERVu vládě zvýšit daň z převodu nemovitostí na 5 %. Tehdy to neprošlo vůbec. Zřejmě se během historicky zanedbatelného okamžiku situace dále výrazně zhoršila – a vláda již schválila zvýšení daně z převodu nemovitosti na 4 %. A není také vyloučeno, že než se rok s rokem sejde, přikloní se k původnímu návrhu NERVu…

Daň z nemovitostí vláda přímo nestanovuje a je do značné míry v kompetencích obcí, jejichž rozpočty plní. Vláda ale včera schválila větší kompetence místním zastupitelům, kteří budou moci zvýšit daň na „dobrých adresách“ ještě více než dosud.            

REKLAMA

Daň z příjmů

Zvýšení sazby daně z příjmů na 20 % místo původně plánovaných 19 % zároveň se zrušením světového unikátu „superhrubé mzdy“ se dotkne všech – a v realitní oblasti především soukromých pronajímatelů, kteří nejsou ve ztrátě.

Daň vzroste ale ještě více těm, jejichž příjem překračuje 100 tis. Kč. „Solidární příspěvek“ bude činit 7 % z příjmů nad 100 tis. Kč. Ovšem ani tím „zdražení existence“ lidí s vyššími příjmy nekončí. Zrušen bude strop pro platbu zdravotního pojištění.

Nepolepší si ani živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné – tedy kupříkladu pronajímatelé. Budou-li užívat paušální výdaje, nebudou moci využít zároveň slevy na dani na manželku a na děti. Navíc paušální výdaje 40 % a 30 % (druhý se vztahuje právě k pronájmům nemovitostí) budou moci využít jen do ročního příjmu 2 mil. Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Analýza k dani z nemovitosti v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko mají relativně podobný systém daně z nemovitosti (pozn. formálně v ČR jde o daň z nemovitých věcí). V obou zemích je příjem z daně v současnosti 100procentním příjmem dané obce nebo města. Stejně tak si obce v ČR i na Slovensku určují do jisté míry výši daně sami.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *