EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

Vysněné bydlení: velký dům bez nutnosti rekonstrukce

 


 

V době extrémně nízkých úrokových sazeb mnoho lidí své sny o ideálním bydlení může změnit v realitu. Nejvíce lidí touží po klasickém domě, 17 procent by pak upřednostňovalo bydlení v řadovém domku a jen 12 procent dotázaných touží bydlet v bytě. Častěji upřednostňují byty spíše mladí lidé do 26 let a starší nad 55 let.

Lidé ve středním věku uvažují o domě se zahradou zejména kvůli dětem. Nejčastěji hledají pozemky kolem 1.000 metrů čtverečních, které do budoucna umožní vystavět venkovní posezení, bazén či pár záhonků pro pěstování zeleniny a ovoce,“ popisuje Pavel Hassman z RE/MAX 4You.

Ani vesnice, ani velkoměsto

V preferencích většiny dotazovaných drtivě převažuje město, ale pouze 14 procent z nich preferuje život ve velké aglomeraci. Hodně lidí spíše preferuje bydlení v menších městech a současně chce být v kontaktu s přírodou. Téměř třetina by si pak dokázala představit život i na menší vesnici.

Bydlení na venkově je v podstatě nový trend. Lidé nemají problém s dojížděním do města, pokud je v blízkosti a dopravně obslužné. Vesnice ale nabízí mnohem větší pozemky a přirozeně výrazně nižší ceny nemovitostí, což je častý důvod pro takovou volbu,“ říká Pavel Hassman z RE/MAX.

Dům ano, práce ne

 Jenže přeci jen bydlení v bytě bývá o něco méně náročné, než se starat o celý dům. Zalévání kytek na balkoně se nedá srovnávat s obhospodařováním velké zahrady a celého domu. Jenže to si plno lidí, co s ní o domečku se zahradou a bílým plotem, neuvědomuje.

REKLAMA

Vlastníci domu jistě vědí, že po příchodu z práce začíná v podstatě druhá směna. Přitom pouze sedm procent dotazovaných je ochotných si svoji budoucí vysněnou nemovitost rekonstruovat. Proto není nic zvláštního na tom, že většina účastníků průzkumu preferuje novostavbu či nemovitost v dobrém stavu. Drobné opravy nejsou podle dotázaných žádnou překážkou, ale zásadní a větší rekonstrukci se chtějí lidé co nejdéle vyhnout.

Je jasné, že vysněné bydlení něco bude stát, ale velké jmění za něj utrácet lidé nechtějí ani ve snu. Nejčastěji jsou lidé ochotni utratit za vysněný byt či dům tři miliony korun.

Výjimku ale tvoří mladší věková skupina. Ti už mají trochu reálnější představu o novém a luxusním bydlení. Až třetina respondentů do 35 let si dovede představit, že za budoucí dům utratí až pět milionů. Ještě vyšší částku by zvažovalo utratit jen jedno procento oslovených.

Nejdražší nemovitosti jsou v Praze, proto také nejvíce peněz jsou ochotni utratit Pražané (pětina oslovených by zaplatila do pěti milionů korun) a lidé z Plzeňského kraje (15 % oslovených by dalo do pěti milionů), naopak lidé z Karlovarského, Ústeckého a Zlínského kraje jsou v nejvíce případech ochotni utratit maximálně milion.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *