Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zahraniční trendy v bydlení: Z Německa přichází pohodlí, z Anglie tradice. Češi zohledňují kvalitu i design

Němci preferují pohodlí před stylem, Francouzi nedají dopustit na provensálský design, Britové ctí tradiční bydlení ve stylu venkova. Zatímco Češi v bydlení začínají zohledňovat kromě ceny také kvalitu a design, Španělé vdechují domovům sofistikované mládí a Mexičané milují vintage. Trendů v bydlení k nám ze zahraničí proudí celá řada. Inspirujte se od těch nejzajímavějších.

Německou útulnost definuje nábytek se zaoblenými hranami

Útulnost s praktičností jsou klíčovým slovem v moderních německých domácnostech. Potvrdil to i letošní veletrh nábytku Imm, který se konal v Kolíně nad Rýnem. Útulnost vnáší do interiéru především nábytek, pro který jsou typické zaoblené hrany. Důležité jsou doplňky a dekorace, jako jsou deky a polštáře, především v pastelových barvách. Němci mají rádi také nadčasovou černou, populární jsou ale i podstatně výraznější barvy jako oranžová, žlutá či světle modrá. Z materiálů převažuje dřevo, vlna, kámen a další struktury inspirované přírodou. Celkový obraz komfortu pak dotváří specifické uspořádání nábytku a veškerého zařízení, které prostoru propůjčuje domácký ráz a ve kterém se obyvatelé cítí pohodlně.

Češi v bydlení nově zohledňují kvalitu a design

Z aktuálních studií vyplývá, že nejnovějším trendem v bydlení je změna preferencí i chování české populace při výběru vhodného nábytku a doplňků. Zatímco dříve byla stěžejním parametrem cena zboží, dnes lidé zohledňují také kvalitu a design. „Pro téměř dvě třetiny lidí je hlavním kritériem při výběru nábytku jeho kvalita. Naproti tomu podle ceny se rozhoduje 43 procent dotázaných. Preference se navíc liší v závislosti na věkových kategoriích, protože zatímco 70 procent zákazníků ve věku 15 až 24 let nakupuje nábytek podle designu, lidé ve věku 35 až 44 let si v 77 procentech případů potrpí spíše na kvalitu,“ popsala výsledky průzkumu Petra Triščíková z e-shopu MT nábytek.

Důraz na design a kvalitu Češi nekladou pouze u nábytku, ale také při výběru ostatních prvků, jako jsou například dveře, okna nebo garážová vrata. Renomovaní výrobci proto dnes nabízejí tisíce odstínů pro lakování. Široká je také nabídka fólií, které dveřím či garáži poskytnou přirozený vzhled dřeva. Právě na jejich designu lze vidět, jak se zvýšily nároky na vzhled dříve zdánlivě podružných detailů. „Například garážová vrata byla ještě donedávna vnímána jako ryze funkční prvek domu, který měl zajistit bezpečnost a určitý uživatelský komfort. Nyní je ale mnohem více lidí bere jako součást celkového pohledového dojmu, proto musí dosahovat patřičných estetických vlastností,“ doplňuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zaměřuje na výrobu garážových vrat, předokenních rolet a žaluzií.

Tradiční Anglie přináší květinové tapety i kované doplňky

Touha po pohodlí vládne také v domácnostech napříč anglicky mluvícími zeměmi. Z Anglie k nám kromě pohodlí proniká i ctění tradičních podob bydlení. Nezřídka se tak za Lamanšským kanálem setkáme s fasádami obloženými kamenem nebo cihlami, jejichž barvy se v jednotlivých lokalitách liší. Anglickému interiérovému stylu dominuje kuchyň, kde mají hlavní slovo přírodní materiály, zejména dub, javor nebo třešeň, v kombinaci s masivem, řadou skříněk, dvířek a pracovních desek. Nezbytné jsou doplňky z kovaného železa, na stěnách nechybí tapety s květinovými vzory. Ostatní dekor, jako jsou záclony, závěsy, koberečky, polštářky či přehozy, zdůrazňuje historické ornamenty nebo krajinomalby. Součástí anglických interiérů jsou také čajové stolky, krby s římsou, zrcadla a bohatší lustry. I zde je centrem domácnosti pohodlná pohovka.

Francouzská Provence se inspiruje rokokem, Rusko Belle Époque, Japonsko přírodou

K venkovu se uchyluje i francouzský styl, kde převažuje rustikální provensálský design. Ten spojuje tradici s romantikou a odkazuje k dobám Ludvíka XVI. Pro ni je typický masivní nábytek s rokokovými přírodními vzory. Interiér je světlý, jsou zde patrné barvy jako starorůžová, okrová či hořčicová. Ani na stěnách nechybí tapety s přírodním dekorem. Ve francouzském stylu opět nechybí lustry a lehké závěsy, typické jsou rovněž stojací lampy, velká křesla, nábytek s patinou, kombinace různých typů nábytku, proutěné doplňky či svazky starých knih.

Neméně zajímavé styly přicházejí i z dalších koutů světa. Například designéři ve Španělsku podle serveru elledecor.com rádi kombinují tradiční dekor s mladistvými prvky, jako je keramika nebo nové druhy textilií. Znakem moderní mexické domácnosti se zase stal odkaz k historii, jehož důsledkem je začlenění vintage elementů do novodobého designu. Podobně historicky sentimentální trend přichází také z Ruska, kde je v mnoha současných domácnostech k vidění styl Belle Époque. Ten odkazuje k evropské éře rozkvětu fotografie, zdobné secese, impresionismu a dekadence, kdy společnost zahaloval technický pokrok a blahobyt. Sílícím trendem v Japonsku se naopak stává láska k přírodě. Proto je součástí mnoha urbanistických rezidencí zelené vybavení, konkrétně živé rostliny, sukulenty nebo umělé květiny. V Itálii je zase populární kontrastní využití materiálů, které evokuje industrializaci. Dřevo, kůže a kámen se zde propojuje s kovem a hedvábím.

Tisková zpráva: Lomax

 

Zahraniční trendy v bydlení: Z Německa přichází pohodlí, z Anglie tradice. Češi zohledňují kvalitu i design >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »