Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

Čím dál víc lidí nemá na nájem. Důvodů je mnoho

Monika Lukešová

Pronajímatelé bytů si začínají častěji stěžovat na neplatiče nájemného. Důvodem jsou finančně náročné Vánoce, zvýšení sazby DPH, ale i zvyšující se nezaměstnanost a zpomalení ekonomiky.

 

Podstatně zhoršená platební morálka nájemců v období těchto Vánoc a počátku nového roku, (začátek listopadu až začátek února) je  způsobeno  něčím, co bych nazval ‚perfektní ekonomickou bouří’, alespoň z pohledu pronajímatelů,” poukazuje Pavel Kučera z pojišťovací společnosti Guarenty Group, která jako první (a zatím jediná) uvedla unikátní pojištění nájmu na český realitní a pojišťovací trh. Dodává:  „Náročné Vánoce, zvýšení DPH, zpomalená ekonomika způsobující tlak na výplaty a pracovní místa a nevyplacení tradičních vánočních bonusů, bylo korunované v lednu zpožděním výplaty dávek. To vše v důsledku ochromuje platební schopnost tisíců nájemců a způsobuje dominový efekt vůči hypotečním ústavům, poskytovatelům spotřebních úvěrů a dalším.“

Mnohým také ublížila ztráta zaměstnání. V lednu stoupla míra nezaměstnanost registrované nezaměstnanosti o 0,5 % na 9,1 %. Počet uchazečů o zaměstnání se podle MPSV zvýšil o 5 % na 537 089, přičemž počet volných pracovních míst klesl o 3,7 % na 34 471.

Nezaměstnanost se v lednu tradičně zvyšuje o několik desetin procentního bodu kvůli sezónnosti. V lednu letošního roku však nezaměstnanost narostla více, než co by bylo možné vysvětlit sezónními faktory. Důvodem může být jednak příznivější prosinec pro stavebnictví, kdy se stavělo díky počasí a vyšší DPH o něco více, což mohlo odložit propouštění či neprodlužování pracovních smluv,“ říká Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank.

Nájemné se dá pojistit

Pronajímatel bytu se může proti neplacení nájmu pojistit. Takové pojištění umožňuje pronajímatelům bytových prostor, kteří utrpí finanční ztráty kvůli neplatícím nájemcům, přenést toto riziko na pojišťovatele.

Ten, kdo byt pronajímá, si může nárokovat až šest měsíců nezaplaceného nájemného v průběhu 12 měsíců. Tím se podstatně omezuje období, ve kterém je pronajímatel vystaven riziku, že přijde o příjem kvůli neplatičům nájemného.

Při řešení tzv. předběžných pojistných událostí to vyžaduje ještě intenzivnější spolupráci s pronajímateli v zajišťování inkasa zpožděných nájmů od nájemců a samozřejmě i více pojistných událostí, kde dojde až k vyplacení dlužného nájmu pronajímateli a – bohužel pro nájemce – následná regrese s penále a s exekucemi,“ dodává Pavel Kučera.

Částka za pojištění je stanovena na pět procent z čistého ročního nájmu, kromě poplatků za energetiku, vodné a stočné.

Pojistné krytí pak může být poskytnuto na jakoukoliv residenční nemovitost v České republice a je spjato s nemovitostí, nikoliv s nájemní smlouvou. Za jedno pojistné tedy získá pronajímatel krytí vícero nájemců, a to najednou či postupně při změně nájemce, pouze musí nahlásit údaje nových nájemců.

Anketa: Bydlíte v nájmu?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Čím dál víc lidí nemá na nájem. Důvodů je mnoho”

 1. v napsal:

  další pokles
  Vede to k jednoduchému řešení, tržní nájemné prostě dál klesne.

  1. Pavel Kučera napsal:

   RE: další pokles
   Nájemné klesá, to je jasné – nájemci mají stále větší výběr. O to více je třeba si příjem z nájmu pohlídat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *