EUR 24.645

USD 23.422

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.645

USD 23.422

Archiv - Krátké zprávy

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

Píšeme na Investujeme.cz: ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. Proč?

Text: Veronika Hejná

19. 05. 2022

Václav Skoblík: Vyroste v Česku gigafaktory?

Píšeme na Investujeme.cz: Mělo by mít Česko svou vlastní továrnu na baterie do elektromobilů? Začít s tak nákladným projektem samozřejmě nejde bez strategického zahraničního partnera, který zajistí konkrétnější obrysy takzvané gigafactory.

Text: Veronika Hejná

18. 05. 2022

Tlak na růst cen nových bytů pokračuje, stavební materiál zdražil o čtvrtinu, práce o 13 procent

Zdražování nových bytů v nejbližší době nejspíš jen tak neskončí. Zásadní vliv na růst jejich cen mají stavební náklady, které jsou stále vyšší. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v dubnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostly o 25,2 procenta. Ceny stavebních prací také vzrostly, konkrétně o 12,9 procenta.

Text: Veronika Hejná

17. 05. 2022

Pojištění auta: 10 tipů jak ušetřit a 10 tipů jak prodělat

Píšeme na Investujeme.cz: Rostoucí inflace začíná mít skrytý dopad na cenu pojištění vozidel. Zatímco u nově sjednávaných smluv zůstávají ceny přibližně stejné jako v posledních měsících, u existujících smluv dostávají klienti na výročí pojištění pro další rok navýšenou cenu.

Text: Veronika Hejná

17. 05. 2022

Už je tady zase! Zlatý rubl

Píšeme na Investujeme.cz: Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Veronika Hejná

16. 05. 2022

Fond-show: Franklin Gold and Precious Metals

Píšeme na Investujeme.cz: Nejvýnosnější fond za poslední tři roky. Investuje do akcií těžařů zlata, stříbra a dalších drahých kovů. Velmi volatilní investice.

Text: Veronika Hejná

13. 05. 2022

Odpad zdrojem. Vyplatí se investovat do cirkulární ekonomiky?

Píšeme na Investujeme.cz: Cirkulární ekonomika není pouhé trendy slovní spojení, se kterým koketuje Evropská unie a pár uvědomělých firem. S mizejícími zdroji už stěží udržíme současné tempo růstu. Měli bychom proto najít funkčnější model. Vyplatí se do ní investovat?

Text: Veronika Hejná

12. 05. 2022

Jak inflace zvýší od června důchody

Píšeme na Investujeme.cz: Jak inflace zvýší důchody? Státní důchody se každoročně valorizují dle toho, jaká byla inflace spotřebitelských cen a jak se zvyšovala reálná mzda. Přičemž se vždy valorizuje od prvního ledna každého roku podle toho, jaký byl ekonomický vývoj v posledním roce. Zákonná valorizace počítá i s tzv. mimořádnou valorizací a to, pokud inflace […]

Text: Veronika Hejná

11. 05. 2022

Vysokou inflaci vyřeší měnová reforma

Píšeme na Investujeme.cz: V Česku teď zažíváme období rekordní inflace a také období rostoucího státního dluhu. Až to začalo vyvolávat polemiky, jestli náhodou vláda nebude řešit problémy státních financí nějakou tou měnovou reformou. 

Text: Veronika Hejná

10. 05. 2022

Stavební produkce narůstá i při skokovém zdražování

„Růst cen nemovitostí letos nemusí porazit inflaci. V dlouhodobém horizontu však ceny na realitním trhu porostou rychleji než inflace a do 12 let by mělo dojít k jejich zdvojnásobení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Text: Veronika Hejná

09. 05. 2022

123445