Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Hypoteční banky vstoupily do 2. čtvrtletí. Podaří se jim stáhnout dosavadní ztrátu?

Luboš Svačina

Hypoteční banky bilancují uplynulé čtvrtletí. Objem poskytnutých hypoték sice klesl na nejnižší úroveň od roku 2006, nicméně březnové výsledky vyslaly bankám pozitivní signály o náladě na trhu. Banky si však musí udržet obezřetnost. Podíl nesplácených hypoték se začíná blížit 3procentní hranici.

V objemu ztrácí banky na loňský rok 10 %

Jak podle dat FINCENTRUM HYPOINDEXu, tak statistik Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), poskytly tuzemské hypoteční banky svým klientům z řad občanů za letošní první kvartál hypotéky v celkovém objemu 16 miliard korun. Za loňskými výsledky banky zaostávají zhruba o 1,8 miliardy korun, což procentuálně vyjádřeno znamená ztrátu 10 %.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Leden a únor bývají tradičně nejslabšími měsíci v roce, což letošní výsledky opět potvrdily a objem poskytnutých hypoték nepřekonal v těchto měsících ani hranici 5 miliard korun. Zlom nastal opět až v březnu, kdy se vlivem klesajících sazeb a zlepšenou náladou na trhu podařilo bankám po dlouhé době přehoupnout přes hranici 7 miliard korun.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex


Druhé čtvrtletí na hypotečním trhu bývá zpravidla ve znamení nejrůznější akčních nabídek a hromadném snižování úrokových sazeb. Ani letošní rok v tomto směru nezůstal pozadu a hypoteční banky se opravdu činí. Aktuální přehled úrokových sazeb naleznete ve včerejším článku Petra Zámečníka „Hypotéky: Úrokové sazby pokračují v pádu“. 

Těžištěm letošních marketingových kampaní je však snižování úrokových sazeb hypoték s jednoletou a tříletou fixací, případně banky prezentují nízké úrokové sazby u hypoték s flexibilní sazbou. Pětileté fixace, které podle posledních dat tvořily více než polovinu všech poskytnutých úvěrů, v tomto směru zůstávají poněkud stranou. Uvidíme, zda se bankám ve druhém kvartálu podaří stáhnout ztrátu uplynulých tří měsíců a zda se jim podaří překonat 20miliardovou hranici. Osobně se domnívám, že letošní produkce bank skončí těsně pod úrovní 70 miliard Kč.  

Úrokové sazby klesly na 5,41 %

FINCENTRUM HYPOINDEX mapuje vývoj úrokových sazeb již poskytnutých hypoték, tím pádem efekt snižování nebo navyšování úrokových sazeb zachycuje až se zpožděním. Klient, který si v polovině dubna zažádá o úvěr se sníženou úrokovou sazbou, se objeví ve statistikách FINCENTRUM HYPOINDEXu až v červnu, kdy fakticky dojde k podepsání (poskytnutí) hypotéky. 
 
 

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték v uplynulých třech měsících klesly o 2 desetiny procentního bodu na 5,41 %, přičemž největší pokles zaznamenaly hypoték s fixací na jeden rok (-0,22 p. b.). V dubnu a nejspíš i v červnu očekáváme vlivem právě probíhajících promoakcí další pokles sazeb o jednu až dvě desetiny procentního bodu.

Podíl nesplácených hypoték se blíží ke 3 procentům

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že míra nezaměstnanosti začala v březnu letošního roku mírně klesat. I přesto, že tento pohyb vyplývá z určité sezónnosti (startují stavaři, zemědělci), řada makroekonomických indikátorů naznačuje, že česká ekonomika začíná růst.

 
Zdroj: Kurzy.cz, ČSÚ

I přesto, že z makroekonomického hlediska máme nejhorší asi za sebou, z pohledu domácností zasažených propadem příjmů či ztrátou zaměstnání bude ještě nějaký čas trvat, než se situace začne obracet k lepšímu a firmy začnou nabírat nové zaměstnance, kterých se před nedávnem nákladně zbavovaly.

Zdroj: ČNB

Podle dat ČNB zatím neustále roste počet lidí, kteří mají problém se splácením svých závazků. Největší potíž činí lidem splácení spotřebitelských úvěrů, ale propad příjmů se dotknul také klientů s hypotékou. Podíl hypoték nesplácených déle než 90 dnů na konci února již dosáhl úrovně 2,7 procent a podle stávajících predikcí bude pomalu atakovat hranici 3 procent. Pro ekonomiku jako celek toto číslo nepředstavuje sice výraznější hrozbu, z pohledu bank je to však důvod k stále vysoké obezřetnosti při poskytování hypoték a argument pro udržování relativně vysokých rizikových marží.  

Anketa: Celkový objem hypoték poskytnutých v letošním druhém čtvrtletí bude ...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *