EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Praha má nejvíce doktorů, ale i nehod. Nejlepším místem pro život je Plzeňský kraj

 


 

Projekt Místo pro život hodnotí úroveň životních podmínek v jednotlivých krajích České republiky. Statistická data dali tvůrci do kontextu se žebříčkem hodnot, které sestavilo kolegium předních tuzemských osobností.


Prvenství Plzeňského kraje zajistilo kupříkladu propojení Plzně se západní Evropou. Toto spojení přivedlo do kraje nové investice i v období hospodářského zpomalení. V kraji je ale o pětinu nižší hustota dálniční a silniční sítě a méně se tu také bourá.

Plzeňský kraj má také navrch v podmínkách pro výchovu a vzdělávání dětí. Dobré je tu i  životním prostředí. Kraj by se však zaměřit na rozvoj zdravotní a sociální sítě a bezpečnost.

Do Královéhradeckého kraje pro krev

Stříbrným místem pro život je Královéhradecký kraj, kde je druhý nejvyšší podíl dárců krve v České republice, místní firmy tu také zaměstnávají nejvíce lidí se zdravotním postižením v poměru k počtu zaměstnanců a MHD zajišťuje největší podíl bezbariérových spojů.

Oproti celorepublikovému průměru je zde takřka o polovinu větší podíl dobrovolných hasičů i aktivních sportovců, turistů a junáků.

Praha: nejvíce doktorů, ale i nehod

Poslední místo na bedně vybojovala Praha. Je zde nejvíce dálničních a železničních cest s hustým provozem, ale také dvakrát vyšší pravděpodobnost dopravní autonehody než kdekoli jinde v České republice.

Lidé v Praze mají sice nejvyšší naději na dožití, ale šance získat lůžko v domově pro seniory je ve srovnání se zbytkem republiky poloviční.

V Praze také není problém sehnat si praktického lékaře nebo zubaře. Velikou nevýhodou našeho hlavního města však je velká koncentrace problematických uživatelů drog, nejvyšší kriminalita a zároveň poloviční šance na nalezení pachatele trestného činu.

Děti si v podstatě nemají kde hrát. Na počet obyvatel je v hlavním městě o dvě třetiny méně dětských hřišť, která by byla pod systematickou hygienickou kontrolou, než jinde v České republice. Ve srovnání s jinými kraji je v Praze polovina bazénů a vodních ploch ke koupání.

Lidé v Praze nedýchají zrovna čistý vzduch, ale snaží se chránit životní prostředí tím, že recyklují odpad. Hlavní město by se tedy mělo soustředit na zlepšení životního prostředí a zvýšení bezpečnosti ve městě.

Oblasti vyhodnocování
 

Jednotlivé kraje jsou vyhodnocovány na základě 54 kritérií, která jsou rozdělena do 8 oblastí:

·         Ekologie a životní prostředí

·         Zdravotnictví a sociální síť

·         Volnočasové aktivity a turismus

·         Infrastruktura

·         Občanská a společnost a tolerance

·         Podmínky práce

·         Bezpečnost

Nejhůř se žije v Ústeckém kraji

Ústecký kraj má podprůměrné hodnoty v bezpečnosti, v péči o děti a jejich vzdělávání. Nevyniká ani volnočasovými aktivitami a rozvojem občanské společnosti.

V Ústeckém kraji je takévysoká nezaměstnanost a vyšší konkurence na trhu práce, která se projevuje vyšším počtem uchazečů na jedno volné pracovní místo. V této oblasti je také hodně narkomanů, větší produkce nebezpečného odpadu a ne zrovna velká bezpečnost.

Pozitivní pro život v Ústeckém kraji je dobře rozvinutá infrastruktura, zdravotní a sociální síť a nadprůměrné množství chráněných oblastí.

 

Celkové výsledky

1.

Plzeňský kraj

2.

Královéhradecký kraj

3.

Hlavní město Praha

4.

Zlínský kraj

5.

Jihočeský kraj

6.

Kraj Vysočina

7.

Pardubický kraj

8.

Jihomoravský kraj

9.

Liberecký kraj

10.

Karlovarský kraj

11.

Olomoucký kraj

12.

Moravskoslezský kraj

13.

Středočeský kraj

14.

Ústecký kraj

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *