Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Od ledna končí deregulace nájemného. Optimální výši pomohou stanovit cenové mapy MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce v lednu příštího roku zveřejnit cenové mapy místně obvyklého nájemného. Ty mají zamezit dramatickému navyšování tržního nájemného po dokonční deregulace nájmů.

Sjednávání výše nájemného bude od příštího roku v řadě měst již otázkou oboustranného vyjednávání. "S nově stanoveným nájemným musí nájemník souhlasit. Majitel nemůže jednat jednostranně. Pokud se neshodnou bude rozhodovat soud, který rozhodne podle výše místně obvyklé," uvedl Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj ČR.

Ministerstvo v současnosti pracuje na cenových mapách místně obvyklého nájemného, které by měly jednak pomoci stanovit optimální cenu nájemného v daném místě a především by měly zabránit majitelům bytů v extrémním navyšování nájmů, což by následně znamenalo výrazné zatížení soudů. "Pokud majitel domu z cenové mapy uvidí, že obvyklé nájemné v místě je 4000 až 6000 korun, pak si nedovolí navrhnout nájemníkům nájemné 15 000 Kč, protože je téměř jisté, že v případě soudní pře, by svůj návrh těžko obhájil," vysvětluje Kamil Jankovský.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *