Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Aktuální sazby hypoték a ceny bytů ve městech střední a východní Evropy

30.05.2012 15:00 | Kategorie: Hypotéky Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Ceny bytů hypotéky

Skupina TPA Horwath provedla bleskový průzkum v zemích střední a východní Evropy zaměřený na aktuální ceny bytů v hlavních městech a městech do 500 tisíc obyvatel a na aktuální průměrné sazby hypoték v těchto zemích v porovnání s Českou republikou. Rozdíl mezi cenou stejného bytu v hlavním a menším městě činí v České republice 4 miliony korun. Větší rozdíl už má jen Rakousko. (Tisková zpráva TPA Horwath)

Průzkum proběhl v České republice, Rakousku, Slovensku, Polsku, Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku a Rumunsku. Pro porovnání cen bytů byl jako vzorek brán byt velikosti 60 m2.

První a z hlediska České republiky velmi zajímavé bylo porovnání cen bytů v širším centru hlavních měst. Jako nejdražší se ukázala Vídeň, kde se ceny pohybují v rozmezí 6,8 mil. až 13,1 mil. Kč a střední cena se pohybuje kolem 10 mil. Kč. Hned poté následuje Praha, kde obvyklá cena (střed) činí 5,62 milionů korun. Nejlevnější byty má rumunská Bukurešť s cenou obvykle kolem 1,77 mil Kč.

Následující tabulka č. 1 a graf č. 1 ukazují přehled obvyklých cen bytů v hlavních městech dotazovaných států v pořadí od nejlevnějších po nejdražší.

Tab. 1

Přibližná cena bytu 60m2 umístěného v hlavním městě

střed v mil. Kč

Rumunsko

1,77

Srbsko

2,89

Chorvatsko

3,42

Slovensko

3,42

Polsko

4,16

Slovinsko

4,56

Česká republika

5,62

Rakousko

9,95

Zdroj: TPA Horwath

Graf 1

tpa-horwath-1Zdroj: TPA Horwath

Poměrně výrazně se situace mění u bytů ve městech se 100–500 tisíci obyvatel – viz tab. 2 a graf 2. Nejdražší byty v těchto městech má opět Rakousko, ale Česká republika se naopak dostává mezi nejlevnější. Poměrně drahé byty má v takovýchto městech zejména Chorvatsko. U ostatních zemí je patrný pokles cen bytů v mírnějším rozsahu. Tomáš Podškubka, senior manager TPA Horwath, doplňuje: „Jednoznačně největší rozdíl mezi cenami bytů v hlavním a menším městě má Rakousko a Česká republika. U nás se jedná o rozdíl cca 4 miliony Kč, v Rakousku skoro šest. Naopak nejmenší rozdíly mezi hlavním městem a menšími městy zaznamenalo Chorvatsko, kde se často jedná o přímořská letoviska, tedy atraktivní lokality, a Rumunsko.“

Tab. 2

Přibližná cena bytu 60m2 umístěného ve městě (100 – 500 tisíc obyvatel)

střed v mil. Kč

Rumunsko

1,39

Srbsko

1,44

Česká republika

1,45

Slovensko

1,52

Polsko

1,95

Slovinsko

2,05

Chorvatsko

2,67

Rakousko

4,06

Zdroj: TPA Horwath

Graf 2

tpa-horwath-2Zdroj: TPA Horwath

Bez zajímavosti nejsou ani aktuální hypoteční sazby v těchto zemích. Jejich přehled ukazuje tab. 3. „V současnosti jsou nejvyšší sazby hypoték v Rumunsku a jedny z nevýhodnějších jsou v Rakousku.  Rozdíl sazeb mezi těmito zeměmi je 3 procentní body, což např. u hypotéky na 2 miliony činí 60 tisíc korun za rok. Aktuální výše úrokových sazeb hypoték je v celém regionu v současné době výhodná,“ vysvětluje Jiří Hlaváč, partner TPA Horwath.

 Tab. 3

Aktuální roční hypoteční úroková míra v %

střed

Rumunsko

6,13%

Srbsko

5,70%

Chorvatsko*

5,55%

Slovensko

5,00%

Česká republika*

3,68%

Polsko

3,24%

Slovinsko

3,11%

Rakousko

3,00%

* Jedná se o sazby v lokální měně

 

Zdroj: TPA Horwath

Aktuální sazby hypoték a ceny bytů ve městech střední a východní Evropy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »