Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Aktuální sazby hypoték: Slevy ještě nejsou u konce

Aktuální sazby hypoték: Slevy ještě nejsou u konce

Dno úrokové sazby hypotečních úvěrů zřejmě ještě zdaleka nenašly. Do boje o klienty se zapojují další banky a úrokové sazby snižují. Některé banky ale začínají mít obavy, že se klienti v budoucnu dostanou do problémů se splácením. U levných hypoték proto požadují uzavření pojištění schopnosti splácet.

GE Money Bank a Equa bank si klienty pojišťují

Equa bank snižovala úrokové sazby již dříve, většinou se ale jednalo o časově omezenou hypoteční akci. Tentokrát banka žádné časové omezení neuvádí. Shodně u fixací na tři a pět let nabízí hypoteční úvěry o 0,2 procentního bodu levněji, tedy od 1,79 procenta. Podmínkou nižších úrokových sazeb je žádost o hypotéky v minimální výši 1,5 milionu korun až do 70 procenta nemovitosti a současně je nutné uzavřít pojištění schopnosti splácet.

Banka láká klienty dříve, než bude schválen nový zákon o spotřebitelském úvěru, který změní podmínky hypotečních úvěrů a mohl by tak vést k růstu úrokových sazeb. „Dá se předpokládat, že poté, co vstoupí v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru na bydlení, mohou sazby hypotečních úvěrů mírně skokově vzrůst. Proto je teď opravdu ta nejlepší doba pro pořízení nového bydlení na hypotéku,“ říká Ondřej Hák, ředitel oddělení úvěrových produktů Equa bank.

Nižší úrokové sazby testuje i GE Money Bank. Tříletou a pětiletou fixaci nabízí do konce dubna o desetinku levněji od 1,88 procenta. Tento úrok ale není zadarmo a pro každého. Banka požaduje sjednání placeného pojištění schopnosti splácet, klient si musí také nechat zasílat 15 000 korun měsíčně na účet Genius Gold. Na oplátku klient nemusí platit poplatek za zpracování hypotéky, vedení úvěru či odhad nemovitosti. „Dalším benefitem je i možnost dvakrát ročně využít dílčí mimořádné splátky zdarma až do 25 % z výše úvěru po prvním roce splácení, a to i v průběhu fixace. Klienti tak získají k nízkému úroku i mnoho dalších výhod,“ říká ředitelka retailových produktů Iva Štylerová. Banky přitom většinou nabízí možnost mimořádně splatit zdarma pouze do výše 20 procent z úvěru.

Zatímco GE Money Bank přichází s hypoteční akcí a snižuje tří a pětileté fixace na 1,88 procenta, Fio banka sazbu 1,88 procenta těchto fixací opouští a jde s nabídkou až na 1,68 procenta.

A pozadu nezůstává ani Sberbank a Expobank. FÉR hypotéky s tříletou a pětiletou fixací získáte u Sberbank od dubna o 0,1 procentního bodu levněji od 1,89 procenta. U Expobank opět skáčou pouhé setinky. O dvě setinky zlevnila tříletou fixaci a o pět setinek pětiletou fixaci. I tak zůstává Expobank se sazbou 3,15 procenta u obou zmíněných fixací nejdražší na trhu. 

Hypoteční banka odpouští část hypotéky

Hypoteční banka našla jiný způsob jak si pojistit klienty a splácení hypotečních úvěrů. Nabízí v rámci hypoték s bonusem nižší měsíční splátky od počátku splácení a při splnění podmínek vyplácí po dvanácti letech první polovinu bonusu, který dosahuje čtyř procent z celkové výše hypotéky. Po vyplacení prvního bonusu se splátky opět sníží, jelikož bonus snižuje nesplacenou část úvěru. Druhou část bonusu vyplácí Hypoteční banka po splacení hypotéky.

Bonus se vztahuje na hypotéky se splatností na 20 až 40 let při fixaci na tři nebo pět let. Splatnost je možné si prodloužit, ale nikoliv zkrátit pod 20 let. Podmínkou je, že se klient nesmí opozdit se splátkami o více než 30 dnů. Pozor ale také na mimořádné splátky, splácet můžete, ale pouze za stanovených podmínek, jinak o bonus přijdete. 

Jednoleté fixace v pozadí

Jednoleté fixace zůstávají tentokrát trochu opomenuté. Pokles sazeb u hypoték s fixací na jeden rok najdeme u Fio bank, která je snížila z 2,49 na 2,29 procenta, a u Raiffeisenbank. Raiffeisenbank ale u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace, takže snížila všechny sledované sazby, a to výrazněji než ostatní banky. Nejen, že šla pod dvě procenta, ale sazby snížila dokonce o půl procentního bodu z 2,19 na 1,79 procenta.

V rámci jarních „Hypodnů“ nabízí navíc Raiffeisenbank slevu 0,4 procenta z úrokové sazby a mimořádný finanční bonus v závislosti na výši úvěru až 6 000 korun při podpisu hypoteční smlouvy do konce května. Pokud klient aktivně využívá eKonto SMART nebo KOMPLET, může získat další slevu ve výši jednoho procentního bodu. Celková sleva tak může dosáhnout během jarních „Hypodnů“ až 1,4 procentního bodu. 

Česká spořitelna se zaměřila na dlouholeté fixace

Sazby tří a pětiletých fixací spadly u České spořitelny již v polovině února. Nyní se rozhodla zaměřit se na fixace na osm a deset let. Osmileté fixace tak nově začínají na 1,99 procentech a desetileté na 1,89 procentech. 

Úrokové sazby hypoték se pohybují na historicky nejnižších úrovních, a klienti tak stále více poptávají delší fixace, díky kterým získají jistotu nízké sazby a neměnných splátek na více let dopředu. Mohou si tak lépe naplánovat své výdaje a řídit rozpočet domácnosti,“ řekl Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny. „Ceny zdrojů na mezibankovním trhu jsou aktuálně příznivé, a tak můžeme vyjít našim klientům vstříc a nabídnout jim nízké sazby i u delších fixací. Ožívá však i trh s nemovitostmi, což se projevuje pozvolným růstem cen bytů a domů, “ doplnil Karel Chábek.

Wüstenrot zdražuje

Wüstenrot sice své hypotéky zdražila. Tříletou fixaci, i když zdražila o 0,2 procentního bodu, stále ještě nabízí pod dvěma procenty od 1,94 procenta. Pětiletá fixace se u Wüstenrot přehoupla přes dvě procenta na 2,09 procenta a jednoletou fixaci získáte místo od 3,34 procenta od 3,64 procenta. Nově ale již Wüstenrot neuvádí jednoleté a dvouleté fixace odvozením od tříleté fixace. Navíc nabízí možnost přejít v průběhu jednoleté fixace na fixaci pětiletou.

Zdá se, že s příchodem jare se intezita boje o klienty zvýšila a u konce rozhodně není. Úrokové sazby na mezibankovním trhu jsou na minimech a ještě nějaký čas na minimech zřejmě zůstanou.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – duben 2016

Banka

1 fixace

3 fixace

5 fixace

LTV

Česká spořitelna

3,19

2,19

1,99

do 100 %

ČSOB

3,19

2,19

1,89

do 70 %

Equa Bank

3,69

1,79

1,79

do 90 %

Expobank

4,52

3,15

3,15

do 90 %

Fio banka

2,29

1,68

1,68

do 70 %

GE Money Bank

2,78

1,88

1,88

do 85 %

Hypoteční banka

3,19

1,89

1,89

do 70 %

Komerční banka

2,59

1,89

1,89

do 90 %

mBank

1,84

1,99

2,24

od 61 % do 70 %

Raiffeisenbank

1,79

1,79

1,79

od 70 % do 90 %

Sberbank

2,99

1,89

1,89

do 90 %

UniCredit Bank

4,04

1,49

1,49

do 85 %

Wüstenrot

3,64

1,94

2,09

do 70 %

Poznámka: Oranžové sazby jsou vyšší a zelené nižší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 %, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií. Úroková sazba fixace na pět let do 90 % LTV.

ČSOB: V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. a sleva za využití pojištění 2 ze 3 u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru). Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Akce 1,89 % se vztahuje na ČSOB Hypotéku s dobou fixace úrokové sazby na 5 a 7 let a poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti do 70 %. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky hypotéky z běžného účtu v ČSOB/ERA. Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevu není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou úrokovou sazbu.

Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.

Expobank: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

GE Money Bank: Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 5,0 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu typu Konto Genius Gold a za plnění podmínky služby Gold aktivní účet uvedené v části X. tohoto úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14.1.2007.

Hypoteční banka: Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.
V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%. Sazby fixace na 3 a 5 let platí v případě splnění podmínek “Pěkné hypotéky”. Od 4. 5. 2015 probíhá akční nabídka “Úrokové schody”.

„Pěkná hypotéka“: Akce se vztahuje na všechny typy úvěrů s výší úvěru od 1 000 000 Kč včetně a s dobou fixace na 3 a 5 let mimo hypotéky s LTV Poměr výše úvěru k ceně nemovitosti od 71 % do 100 %, předhypotečního úvěru, americké hypotéky a převzetí dluhu. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky z běžného účtu v ČSOB/ERA. 

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou.

mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek.

Raiffeisenbank: Banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace. 

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,2 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry a pro americké hypotéky nad 1 mil. Kč (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Sazby pro úvěry do 999 999 Kč jsou odvozeny od vyhlášených sazeb a liší se o + 0,2 procentního bodu
*) Úrokové sazby zahrnují tyto slevy z úrokové sazby: Sleva za jednorázové pojištění schopnosti splácet 0,30%. Sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB 0,50%. Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %. Sazby jsou vyhlašované „od“ *) a vztahují se na nově poskytnuté úvěry od 1.000.000,– Kč výše

Wüstenrot: 1) U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. 2) Minimální úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,0 mil. Kč. 3) Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. 4) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 18 měsíců je sazba navýšena o 0,10 % p. a. 5) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 24 měsíců je sazba navýšena o 0,20 % p. a.

Aktuální sazby hypoték: Slevy ještě nejsou u konce >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související články

Realitní trh se rozhýbal a zahřívá se Jana Zámečníková | 17.03.2016 00:00

Fincentrum Hypoindex únor 2016: Rekordní úroková sazba znovu pokořena Monika Hrušová | 16.03.2016 00:00

Proč neuzavírat pojištění s hypotečním úvěrem Petr Zámečník | 09.03.2016 00:00

Aktuální sazby hypoték: Rozpoutal se konkurenční boj Jana Zámečníková | 02.03.2016 00:00

Dno úrokových sazeb na dohled! Nebo ještě ne? Jana Zámečníková | 22.02.2016 00:00

Fincentrum Hypoindex leden 2016: Průměrná hypotéka poprvé přes dva miliony Monika Hrušová | 17.02.2016 00:00

Aktuální sazby hypoték: Banky usínají na vavřínech Jana Zámečníková | 02.02.2016 00:00

Aktuální sazby hypoték: Zdražování i zlevňování rozhýbalo hypoteční trh Jana Zámečníková | 05.01.2016 00:00

O krok blíže novému zákonu o úvěru pro spotřebitele Jana Zámečníková | 08.12.2015 00:00

Aktuální sazby hypoték: Banky vánoční dárky zatím nerozdávají Jana Zámečníková | 02.12.2015 00:00

Aktuální sazby hypoték: Zdražování se odkládá Jana Zámečníková | 03.11.2015 00:00

Chcete bydlet ve vlastním? Rozhodování nepodceňujte Petr Zámečník | 22.10.2015 00:00

Aktuální sazby hypoték: Česká spořitelna úrokové sazby zvýší Jana Zámečníková | 02.09.2015 00:00

Aktuální úrokové sazby: Klid před bouří, nebo stabilizace? Jana Zámečníková | 05.08.2015 00:00

ČNB: Úrokové sazby hypoték rostou již od počátku roku Petr Zámečník | 06.08.2015 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »