EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Jana Zámečníková

04. 04. 2016

0 komentářů

Aktuální sazby hypoték: Slevy ještě nejsou u konce

 


 

GE Money Bank a Equa bank si klienty pojišťují

Equa bank snižovala úrokové sazby již dříve, většinou se ale jednalo o časově omezenou hypoteční akci. Tentokrát banka žádné časové omezení neuvádí. Shodně u fixací na tři a pět let nabízí hypoteční úvěry o 0,2 procentního bodu levněji, tedy od 1,79 procenta. Podmínkou nižších úrokových sazeb je žádost o hypotéky v minimální výši 1,5 milionu korun až do 70 procenta nemovitosti a současně je nutné uzavřít pojištění schopnosti splácet.

Banka láká klienty dříve, než bude schválen nový zákon o spotřebitelském úvěru, který změní podmínky hypotečních úvěrů a mohl by tak vést k růstu úrokových sazeb. „Dá se předpokládat, že poté, co vstoupí v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru na bydlení, mohou sazby hypotečních úvěrů mírně skokově vzrůst. Proto je teď opravdu ta nejlepší doba pro pořízení nového bydlení na hypotéku,“ říká Ondřej Hák, ředitel oddělení úvěrových produktů Equa bank.

Nižší úrokové sazby testuje i GE Money Bank. Tříletou a pětiletou fixaci nabízí do konce dubna o desetinku levněji od 1,88 procenta. Tento úrok ale není zadarmo a pro každého. Banka požaduje sjednání placeného pojištění schopnosti splácet, klient si musí také nechat zasílat 15 000 korun měsíčně na účet Genius Gold. Na oplátku klient nemusí platit poplatek za zpracování hypotéky, vedení úvěru či odhad nemovitosti. „Dalším benefitem je i možnost dvakrát ročně využít dílčí mimořádné splátky zdarma až do 25 % z výše úvěru po prvním roce splácení, a to i v průběhu fixace. Klienti tak získají k nízkému úroku i mnoho dalších výhod,“ říká ředitelka retailových produktů Iva Štylerová. Banky přitom většinou nabízí možnost mimořádně splatit zdarma pouze do výše 20 procent z úvěru.

Zatímco GE Money Bank přichází s hypoteční akcí a snižuje tří a pětileté fixace na 1,88 procenta, Fio banka sazbu 1,88 procenta těchto fixací opouští a jde s nabídkou až na 1,68 procenta.

A pozadu nezůstává ani Sberbank a Expobank. FÉR hypotéky s tříletou a pětiletou fixací získáte u Sberbank od dubna o 0,1 procentního bodu levněji od 1,89 procenta. U Expobank opět skáčou pouhé setinky. O dvě setinky zlevnila tříletou fixaci a o pět setinek pětiletou fixaci. I tak zůstává Expobank se sazbou 3,15 procenta u obou zmíněných fixací nejdražší na trhu. 

Hypoteční banka odpouští část hypotéky

Hypoteční banka našla jiný způsob jak si pojistit klienty a splácení hypotečních úvěrů. Nabízí v rámci hypoték s bonusem nižší měsíční splátky od počátku splácení a při splnění podmínek vyplácí po dvanácti letech první polovinu bonusu, který dosahuje čtyř procent z celkové výše hypotéky. Po vyplacení prvního bonusu se splátky opět sníží, jelikož bonus snižuje nesplacenou část úvěru. Druhou část bonusu vyplácí Hypoteční banka po splacení hypotéky.

REKLAMA

Bonus se vztahuje na hypotéky se splatností na 20 až 40 let při fixaci na tři nebo pět let. Splatnost je možné si prodloužit, ale nikoliv zkrátit pod 20 let. Podmínkou je, že se klient nesmí opozdit se splátkami o více než 30 dnů. Pozor ale také na mimořádné splátky, splácet můžete, ale pouze za stanovených podmínek, jinak o bonus přijdete. 

Jednoleté fixace v pozadí

Jednoleté fixace zůstávají tentokrát trochu opomenuté. Pokles sazeb u hypoték s fixací na jeden rok najdeme u Fio bank, která je snížila z 2,49 na 2,29 procenta, a u Raiffeisenbank. Raiffeisenbank ale u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace, takže snížila všechny sledované sazby, a to výrazněji než ostatní banky. Nejen, že šla pod dvě procenta, ale sazby snížila dokonce o půl procentního bodu z 2,19 na 1,79 procenta.

V rámci jarních „Hypodnů“ nabízí navíc Raiffeisenbank slevu 0,4 procenta z úrokové sazby a mimořádný finanční bonus v závislosti na výši úvěru až 6 000 korun při podpisu hypoteční smlouvy do konce května. Pokud klient aktivně využívá eKonto SMART nebo KOMPLET, může získat další slevu ve výši jednoho procentního bodu. Celková sleva tak může dosáhnout během jarních „Hypodnů“ až 1,4 procentního bodu. 

Česká spořitelna se zaměřila na dlouholeté fixace

Sazby tří a pětiletých fixací spadly u České spořitelny již v polovině února. Nyní se rozhodla zaměřit se na fixace na osm a deset let. Osmileté fixace tak nově začínají na 1,99 procentech a desetileté na 1,89 procentech. 

Úrokové sazby hypoték se pohybují na historicky nejnižších úrovních, a klienti tak stále více poptávají delší fixace, díky kterým získají jistotu nízké sazby a neměnných splátek na více let dopředu. Mohou si tak lépe naplánovat své výdaje a řídit rozpočet domácnosti,“ řekl Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny. „Ceny zdrojů na mezibankovním trhu jsou aktuálně příznivé, a tak můžeme vyjít našim klientům vstříc a nabídnout jim nízké sazby i u delších fixací. Ožívá však i trh s nemovitostmi, což se projevuje pozvolným růstem cen bytů a domů, “ doplnil Karel Chábek.

Wüstenrot zdražuje

Wüstenrot sice své hypotéky zdražila. Tříletou fixaci, i když zdražila o 0,2 procentního bodu, stále ještě nabízí pod dvěma procenty od 1,94 procenta. Pětiletá fixace se u Wüstenrot přehoupla přes dvě procenta na 2,09 procenta a jednoletou fixaci získáte místo od 3,34 procenta od 3,64 procenta. Nově ale již Wüstenrot neuvádí jednoleté a dvouleté fixace odvozením od tříleté fixace. Navíc nabízí možnost přejít v průběhu jednoleté fixace na fixaci pětiletou.

Zdá se, že s příchodem jare se intezita boje o klienty zvýšila a u konce rozhodně není. Úrokové sazby na mezibankovním trhu jsou na minimech a ještě nějaký čas na minimech zřejmě zůstanou.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – duben 2016

Banka

1 fixace

REKLAMA

3 fixace

5 fixace

LTV

Česká spořitelna

3,19

2,19

1,99

do 100 %

ČSOB

3,19

2,19

1,89

do 70 %

REKLAMA

Equa Bank

3,69

1,79

1,79

do 90 %

Expobank

4,52

3,15

3,15

do 90 %

Fio banka

2,29

1,68

1,68

do 70 %

GE Money Bank

2,78

1,88

1,88

do 85 %

Hypoteční banka

3,19

1,89

1,89

do 70 %

Komerční banka

2,59

1,89

1,89

do 90 %

mBank

1,84

1,99

2,24

od 61 % do 70 %

Raiffeisenbank

1,79

1,79

1,79

od 70 % do 90 %

Sberbank

2,99

1,89

1,89

do 90 %

UniCredit Bank

4,04

1,49

1,49

do 85 %

Wüstenrot

3,64

1,94

2,09

do 70 %

Poznámka: Oranžové sazby jsou vyšší a zelené nižší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 %, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií. Úroková sazba fixace na pět let do 90 % LTV.

ČSOB: V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. a sleva za využití pojištění 2 ze 3 u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru). Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Akce 1,89 % se vztahuje na ČSOB Hypotéku s dobou fixace úrokové sazby na 5 a 7 let a poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti do 70 %. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky hypotéky z běžného účtu v ČSOB/ERA. Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevu není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou úrokovou sazbu.

Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s.

Expobank: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

GE Money Bank: Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 5,0 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu typu Konto Genius Gold a za plnění podmínky služby Gold aktivní účet uvedené v části X. tohoto úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14.1.2007.

Hypoteční banka: Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.
V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%. Sazby fixace na 3 a 5 let platí v případě splnění podmínek “Pěkné hypotéky”. Od 4. 5. 2015 probíhá akční nabídka “Úrokové schody”.

„Pěkná hypotéka“: Akce se vztahuje na všechny typy úvěrů s výší úvěru od 1 000 000 Kč včetně a s dobou fixace na 3 a 5 let mimo hypotéky s LTV Poměr výše úvěru k ceně nemovitosti od 71 % do 100 %, předhypotečního úvěru, americké hypotéky a převzetí dluhu. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky z běžného účtu v ČSOB/ERA. 

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou.

mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek.

Raiffeisenbank: Banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace. 

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,2 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry a pro americké hypotéky nad 1 mil. Kč (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Sazby pro úvěry do 999 999 Kč jsou odvozeny od vyhlášených sazeb a liší se o + 0,2 procentního bodu
*) Úrokové sazby zahrnují tyto slevy z úrokové sazby: Sleva za jednorázové pojištění schopnosti splácet 0,30%. Sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB 0,50%. Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %. Sazby jsou vyhlašované „od“ *) a vztahují se na nově poskytnuté úvěry od 1.000.000,– Kč výše

Wüstenrot: 1) U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. 2) Minimální úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,0 mil. Kč. 3) Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,5 mil. Kč. 4) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 18 měsíců je sazba navýšena o 0,10 % p. a. 5) Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 24 měsíců je sazba navýšena o 0,20 % p. a.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.