Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Central Group změní zanedbaný brownfield Nákladového nádraží Žižkov v unikátní Parkovou čtvrť

Central Group změní zanedbaný brownfield severně od budovy Nákladového nádraží Žižkov v unikátní Parkovou čtvrť. Urbanistickou koncepci navrhl renomovaný architekt Jakub Cigler, který bude zastřešovat celý projekt. Architektonickou pestrost mu v konečné fázi dá více architektů, které Central Group pro jednotlivé bloky a etapy vybere v rámci architektonického workshopu. Výstavba v oblasti, pro kterou územní plán počítá se zhruba 2100 až 2600 bytů podle jejich velikosti, by mohla začít již v roce 2019. Projekt si vyžádá investici v řádu devíti miliard korun.

Atraktivní stavební pozemek o rozloze 128 tisíc m2 v jedné z nejžádanějších pražských rezidenčních lokalit, a to včetně projektu s již vydaným územním rozhodnutím, získal Central Group letos v létě. Původní projekt počítal s velkým obchodně-kancelářským komplexem, který by vyvolal výrazné zvýšení dopravy v oblasti, dále pak doplňkově s hotelem a byty. Central Group ale kontroverzní projekt, který vyvolával emoce, výrazně odlehčil a přepracoval. V oblasti převáží rezidenční funkce s doplňujícími obchody, službami a restauracemi v parterech bytových domů, množstvím zeleně a hodnotný veřejný prostor. Nové řešení také výrazně zredukuje dopravní zátěž.

„Věříme, že náš projekt bude velkým přínosem nejen pro jeho nové obyvatele, ale i pro současné občany Prahy 3. Počítá totiž s velkým množstvím parkové zeleně a především kvalitním veřejným prostorem, který dnes v Praze tolik chybí,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. „Oproti současnému stavu i původnímu plánu jde o výrazné zlepšení a odlehčení. Bude se jednat o kvalitní architekturu zasazenou do zeleně, postavíme zde i mateřskou školku a vybudujeme velký park. Jsem rád, že pro naši koncepci jsme našli podporu Městské části Praha 3,“ dodal Kunovský.

„Náš urbanismus vychází z tradic této části Prahy, počítá s polouzavřenými městskými bloky, které respektují charakter metropolitní zástavby tak typický právě pro Vinohrady a Žižkov,“ dodal autor projektu architekt Jakub Cigler. „Cílem zvoleného řešení je rozšířit Žižkov a Vinohrady o několik dalších bloků, které budou tvořit jak příjemné rezidenční domy, tak i pěší promenáda s velkorysou vodní plochou, ale i množství intimních dvorních zahrad,“ dodal.

Nový velký park pro veřejnost

Přínosem pro celé okolí bude velký park, který vznikne v severní části v přímé návaznosti na park Židovské pece. Výrazně se tak lidem z okolí rozšíří možnost trávení volného času. Nový park bude mít také návaznost zeleným koridorem na vedlejší pozemky za budovou Nákladového nádraží, a zajistí tak pěší prostupnost celého území, která dnes neexistuje.

Na park bude přímo navazovat šestitřídní mateřská škola, spádová pro celé okolí s vlastní zahradou a vývařovnou. Školku v hodnotě 60 milionů korun postaví Central Group na vlastní náklady a převede ji do vlastnictví městské části. Upravená zeleň bude také v poloveřejných vnitroblocích, ulice budou lemované stromořadím. Množství zeleně, se kterým nový projekt počítá, mu dal také název – Parková čtvrť.

Stavět se začne od Basilejského náměstí. Jeho dotvoření je totiž významnou součástí celého projektu. Jihovýchodní blok Basilejského náměstí bude nově tvořit architektonicky unikání stavba, která nabídne i komerční prostory v přízemí. V této části projektu může vzniknout také podzemní parkoviště pro lidi z okolí. Auta, která dnes v oblasti není kam zaparkovat, se tak mohou dostat pod zem.

Oblast nynější Želivského ulice ožije. V přízemí bytových domů zde vzniknou komerční prostory s využitím pro obchody, služby a gastronomii. Sousedský charakter oblasti by mohl pomoci dotvořit malý pivovar, který Central Group v lokalitě plánuje. Projekt počítá s novou pěší zónou kolmou na Želivského ulici s jezírky, obchůdky, službami a restauracemi v přízemí, náměstím, množstvím příležitostí k posezení a s hodnotným veřejným prostorem. Stavby v Rezidenci Parková čtvrť budou maximálně 40 metrů vysoké, budou mít tedy nejvíce 12 pater.

Budoucnost Prahy je na brownfieldech

Kromě Nákladového nádraží Žižkov chce Central Group v brzké době stavět i na dalších svých brownfieldech. „Změna využití zanedbaných brownfieldů, které v současnosti neslouží veřejnosti, na zelené městské čtvrti plné života, to je ta jediná správná cesta, kterou se Praha musí vydat,“ řekl Kunovský.

Central Group plánuje jeden z nich na Kavčích Horách zrevitalizovat ve spolupráci s renomovaným architektem Josefem Pleskotem. Na dnes oploceném a nepřístupném brownfieldu mají vzniknout byty s obchody a restauracemi v přízemí, mateřská škola, veřejný park s bylinkovou zahradou. Aktuálně firma finalizuje dokumentaci pro změnu územního rozhodnutí. V případě projektu na pozemcích po továrně Tatra na Zličíně, již Central Group o územní rozhodnutí požádal. Také zde chystá byty a oživení ulice K Metru, kterou prochází velká část obyvatel starého Zličína ke stanici metra. Změna územního plánu probíhá na brownfieldu po továrně Tebas ve Vysočanech. Městská část Praha 6 nově vyhlásila veřejnou urbanistickou soutěž na řešení dalšího brownfieldu v majetku Central Group, a to skladového areálu Westpoint v Ruzyni.

Central Group změní zanedbaný brownfield Nákladového nádraží Žižkov v unikátní Parkovou čtvrť >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »