EUR 25.315

USD 23.052

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.315

USD 23.052

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2023

1 komentář

V Praze se připravuje 143 tisíc nových bytů, ročně se jich povolí jen asi pět tisíc

 

Investoři v Praze připravují výstavbu více než 143 tisíc bytů. Problémem je, že se jich dlouhodobě povoluje jen kolem 5 tisíc ročně, přitom každoroční potřeba hlavního města je minimálně dvojnásobná. Dlouhodobá paralýza povolování se negativně promítá i do dostupnosti bydlení. Vyplývá to za aktuální pololetní analýzy Central Group.

Loading



 

Na průměrný nový 70metrový byt v Praze je potřeba 14,8 ročních mezd, téměř o dvě méně než před rokem. I přesto zde ale bydlení zůstává výrazně hůře dostupné než ve většině okolních metropolí.

Počet nových bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste. Podle aktuální analýzy největšího rezidenčního stavitele Central Group se jejich počet meziročně zvýšil o zhruba 6 tisícovek na více než 143 tisíc bytů.

Bytový deficit Prahy od roku 2006 vzrostl o 80 tisíc bytů

I přes obrovskou zásobu připravovaných bytů ale Praha trpí velkým bytovým deficitem, který navíc neustále narůstá. Projekty jsou totiž zamrzlé v komplikovaných a zdlouhavých povolovacích procesech a nedaří se je dostat na trh. Metropole by pro svůj rozvoj podle odborných analýz potřebovala každoročně povolit a postavit alespoň 10 tisíc nových bytů.

Od roku 2006, od kterého Český statistický úřad publikuje data povolených bytů za Prahu, se potřebných 10 tisíc bytů za rok v Praze nepovolilo ani jednou. Dlouhodobý průměr je navíc jen zhruba 5 tisíc povolených bytů ročně. Jen za zmiňované období tedy bytový deficit Prahy vzrostl o více než 80 tisíc bytů.

REKLAMA


Zdroj : Výpočet Central Group, počet povolených bytů v Praze dle ČSÚ

„Povolování nových bytů se ani letos nevyhrabe z marasmu. Vždyť třeba v květnu se v celé Praze, která má reálně přes 1,5 milionu obyvatel, povolilo jenom 17 bytů v bytových domech. A podobně tragická čísla byla letos i v řadě dalších měsíců. To je naprostá katastrofa,“ říká Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.

Připravované byty mohou přinést bydlení pro 300 tisíc lidí a 160 miliard na daních

Rychlejší povolování a výstavba je přitom ve velkém ekonomickém zájmu státu. V aktuálních cenách hodnota všech připravovaných bytů přesahuje 1,5 bilionu korun. Při 12% sazbě by z nich stát mohl jen na DPH získat přes 160 miliard korun. Další desítky miliard by pak výstavba přinesla i hlavnímu městu formou nedávno zavedených kontribucí, tedy „dobrovolných“ příspěvků investorů městu.

143 tisíc připravovaných bytů by zároveň mohlo poskytnout bydlení pro zhruba 300 tisíc lidí a výrazně tak pomoci řešit pražskou bytovou krizi. Analýzy Central Group také ukazují, že kvůli pomalému povolování a malému objemu výstavby jsou ceny zbytečně vyšší minimálně o 15 % a bydlení tím pádem hůře dostupné.

„Na nový stavební zákon jsme se upínali s velkou nadějí, že přinese zlepšení povolování nové výstavby. Postupem času ale naděje přešla v nervozitu a nyní bych to už nazval panikou. Nový stavební zákon má začít platit od poloviny příštího roku, přitom stále nejsou hotové prováděcí předpisy a tendr na digitalizaci teď zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Reálně tedy hrozí naprostý kolaps systému povolování nové výstavby a obrovské ztráty jak pro investory, tak pro stát,“ vysvětluje Kunovský.

Na nový byt v Praze je potřeba 14,8 ročních mezd. Téměř o dvě méně než před rokem

Dostupnost bydlení v Praze se meziročně mírně zlepšila i bez rychlejšího povolování. Podle aktuálního CG-Indexu je nyní v Praze na průměrný 70metrový byt potřeba 14,8 ročních mezd, téměř o 1,6 méně než před rokem.

Na trh přišlo několik projektů se zaváděcími cenami a speciálními platebními podmínkami, kde výrazně nižší ceny bytů byly podmíněny úhradou kupní ceny předem. U části nabídky navíc již došlo k promítnutí vládou plánovaného snížení sazby DPH u bytů z 15 na 12 %. Ceny nových bytů proto meziročně mírně klesly (-2,4 %). Naopak mzdy za stejné období vzrostly (+7,8 %). To vede k tomu, že nové byty jsou nyní dostupnější.


Zdroj : Analýza Central Group, listopad 2023

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Proč věnovat pozornost pojištění bytového domu

Proč je důležité mít pojištěný bytový dům? Nejde jen o velké škody způsobené mimořádnými událostmi jako jsou požáry či povodně, ale také o méně fatální škody, které však mohou způsobit velké problémy. Lidé by si měli u svého bytového správce ověřit, jak je jejich dům pojištěn.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024

Ceny bytů i nájmy lámou v Brně rekordy

Za třetí kvartál letošního roku se v brněnských novostavbách prodalo celkem 288 jednotek. Za prvních devět měsíců to je téměř dvakrát více bytů než za celý loňský rok. Letošek tak bude pravděpodobně nejvýkonnější od roku 2016. Celkem už letos kupující za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Vysoký zájem se pomalu začíná projevovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    29 prosince, 2023

    Tak ten grafík povolených bytů ukazuje, že problém není v povoleních, ale v developerech, kteří staví dle ekonomické situace.
    Tak ať nebrečí.

    Odpovědět