Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


ČMSS pochybila. Čtenář smí úvěr splatit

ČMSS pochybila. Čtenář smí úvěr splatit

V článku „Obstrukce od Lišky“ jsme předestřeli příběh čtenáře svádějícího boj s větrným mlýnem Lišky. Čtrnáct dní od zveřejnění ČMSS přiznala pochybení – a milostivě dovolila svému dlouholetému klientovi splatit úvěr. Ostatní klienti ale vyhráno tímto nemají.

Odejít s úvěrem od stavební spořitelny vyžaduje svatou trpělivost a nepřeberné množství kumštu. Zejména Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) je expertem v házení klacků pod klientské nohy. Přesto se našemu čtenáři podařilo rozetnout gordický uzel a vyprostit se z okovů drahého překlenovacího úvěru.

Náš čtenář vypověděl smlouvu o stavebním spoření v souladu s všeobecnými obchodními podmínkami (VOP) v únoru 2015. Koncem května měl podle lišáckých podmínek splatit překlenovací úvěr, který se k vypovězené smlouvě váže. Naplnění podmínek ČMSS ovšem sama znemožnila – klientovi nedodala vyčíslení úvěru a souhlas se zanesením druhého zástavního věřitele v pořadí na katastru nemovitostí… až dosud.

Tip: Celý příběh čtenáře čtěte v článku „Příběh čtenáře: Obstrukce od Lišky

Jen lidé v ČMSS vědí, co bylo příčinou obratu v jednání stavební spořitelny. Mohl to být dopis čtenářem zaslaný na vědomí České národní bance (ČNB), která nejen dohlíží nad finančními institucemi včetně stavebních spořitelen, ale pod svými křídly také drží Samostatný odbor ochrany spotřebitele. Svým dílem mohlo zapůsobit též zveřejnění příběhu. V každém případě měl čtenář štěstí díky své vytrvalosti a potřebné dokumenty od spořitelny obdržel.

Souhlas ČMSS se splacením překlenovacího úvěru

Vážený pane, souhlasíme se splacením závazku na výše uvedeném meziúvěrovém účtu za podmínky, že k 30. 6. 2015 bude na meziúvěrový účet uhrazena dlužná částka […]. Pokud k úhradě nedojde, tento souhlas pozbývá platnosti.

[…]

Českomoravská stavební spořitelna, a.s. souhlasí s případným prodejem zastavené nemovitosti a se zřízením zástavního práva v dalším pořadí za zástavním právem ve prospěch ČMSS pro jiný bankovní ústav.

Souhlas se splacením překlenovacího úvěru je naprosto standardní, jen ČMSS ho standardně nevydává. Bez ohledu na skutečnost, že klient vypověděl smlouvu o stavebním spoření a nežádal primárně o splacení překlenovacího úvěru, v průvodním dopisu k souhlasu znovu Liška zdůraznila, že souhlas standardně nedává.

„Předčasné splacení meziúvěru umožňuje ČMSS skutečně mimo fixační období jen ve výjimečných situacích, jako jsou rozvod/rozchod partneru, prodej zastavené nemovitosti, úmrtí účastníka úvěrového případu,“ uvádí v dopise Martina Vršecká, ombudsmanka ČMSS.

ČMSS přiznala pochybení… ale…

Chybovat je lidské. I ČMSS přiznala pochybení. Ovšem nikoli systémové, ale vše svedla na chybu lidského faktoru.

„Celým případem jsme se opětovně zabývali. V návaznosti na provedenou kontrolu veškeré dokumentace vázané k dané záležitosti bych se Vám tímto, jménem ČMSS, ráda omluvila,“ uvádí ombudsmanka Martina Vršecká a dodává: „V průběhu vyřizování Vaší žádosti došlo ze strany ČMSS k několika pochybením (pozdní reakce na Vaše dopisy, nepřesný název korespondence). Přijměte, prosím, touto cestou omluvu za způsobené komplikace. Vězte, že se nejednalo o záměr Vás jakkoli poškodit, nýbrž šlo o pochybení lidského faktoru.“

ČMSS chybu přiznala. Ale i tak se staví do pozice, kdy navzdory všemu je ona tou přejícnou institucí, která je ochotna svému dlouholetému klientovi vyjít vstříc. „Nicméně s ohledem na vzniklé specifické okolnosti jsme se nestandardně rozhodli vyhovět Vaší žádosti a souhlas s předčasným splacením meziúvěru se započtením naspořených prostředků vystavit,“ píše ombudsmanka v dopise klientovi.

Náš čtenář měl opravdu štěstí. Podmínky úvěru, kterým chce překlenovací úvěr refinancovat, má zajištěné jen do konce června. Dopis se souhlasem obdržel koncem minulého týdne. Má tedy ještě týden na dotažení veškerých formalit s financováním u jiné finanční instituce.

Klientů s překlenovacím úvěrem a touhou odseknout z nohy ocelovou kouli vysokých úroků je mnohem více. Ani tento příběh našeho čtenáře jim ale nedává naději na snadnou výhru. Naopak. Každý případ bude i nadále ČMSS s největší pravděpodobností zamítat na základě svých interních předpisů a jen nejhouževnatější klienti snad budou mít štěstí a prosekají se až na konec džungle stavebního spoření.

Anketa

Znáte podmínky vámi čerpaných úvěrů?

Ano, všechny. (7)
 
Ano, většinu. (5)
 
Ne. (4)
 
Nemám žádný úvěr. (7)
 Celkem hlasovalo 23 čtenářů

ČMSS pochybila. Čtenář smí úvěr splatit >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

ČMSS=ČSOB=Hypoteční banka Martin | 22.01.2016 00:10
ČMSS už v životě nikdy Viera Vavrušová | 16.01.2016 21:26
LJ | 23.06.2015 12:40

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 524 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »