Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

ČMSS pochybila. Čtenář smí úvěr splatit

Petr Zámečník

V článku „Obstrukce od Lišky“ jsme předestřeli příběh čtenáře svádějícího boj s větrným mlýnem Lišky. Čtrnáct dní od zveřejnění ČMSS přiznala pochybení – a milostivě dovolila svému dlouholetému klientovi splatit úvěr. Ostatní klienti ale vyhráno tímto nemají.

Odejít s úvěrem od stavební spořitelny vyžaduje svatou trpělivost a nepřeberné množství kumštu. Zejména Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) je expertem v házení klacků pod klientské nohy. Přesto se našemu čtenáři podařilo rozetnout gordický uzel a vyprostit se z okovů drahého překlenovacího úvěru.

Náš čtenář vypověděl smlouvu o stavebním spoření v souladu s všeobecnými obchodními podmínkami (VOP) v únoru 2015. Koncem května měl podle lišáckých podmínek splatit překlenovací úvěr, který se k vypovězené smlouvě váže. Naplnění podmínek ČMSS ovšem sama znemožnila – klientovi nedodala vyčíslení úvěru a souhlas se zanesením druhého zástavního věřitele v pořadí na katastru nemovitostí… až dosud.

Tip: Celý příběh čtenáře čtěte v článku „Příběh čtenáře: Obstrukce od Lišky

Jen lidé v ČMSS vědí, co bylo příčinou obratu v jednání stavební spořitelny. Mohl to být dopis čtenářem zaslaný na vědomí České národní bance (ČNB), která nejen dohlíží nad finančními institucemi včetně stavebních spořitelen, ale pod svými křídly také drží Samostatný odbor ochrany spotřebitele. Svým dílem mohlo zapůsobit též zveřejnění příběhu. V každém případě měl čtenář štěstí díky své vytrvalosti a potřebné dokumenty od spořitelny obdržel.

Souhlas ČMSS se splacením překlenovacího úvěru

Vážený pane, souhlasíme se splacením závazku na výše uvedeném meziúvěrovém účtu za podmínky, že k 30. 6. 2015 bude na meziúvěrový účet uhrazena dlužná částka […]. Pokud k úhradě nedojde, tento souhlas pozbývá platnosti.

[…]

Českomoravská stavební spořitelna, a.s. souhlasí s případným prodejem zastavené nemovitosti a se zřízením zástavního práva v dalším pořadí za zástavním právem ve prospěch ČMSS pro jiný bankovní ústav.

Souhlas se splacením překlenovacího úvěru je naprosto standardní, jen ČMSS ho standardně nevydává. Bez ohledu na skutečnost, že klient vypověděl smlouvu o stavebním spoření a nežádal primárně o splacení překlenovacího úvěru, v průvodním dopisu k souhlasu znovu Liška zdůraznila, že souhlas standardně nedává.

„Předčasné splacení meziúvěru umožňuje ČMSS skutečně mimo fixační období jen ve výjimečných situacích, jako jsou rozvod/rozchod partneru, prodej zastavené nemovitosti, úmrtí účastníka úvěrového případu,“ uvádí v dopise Martina Vršecká, ombudsmanka ČMSS.

ČMSS přiznala pochybení… ale…

Chybovat je lidské. I ČMSS přiznala pochybení. Ovšem nikoli systémové, ale vše svedla na chybu lidského faktoru.

„Celým případem jsme se opětovně zabývali. V návaznosti na provedenou kontrolu veškeré dokumentace vázané k dané záležitosti bych se Vám tímto, jménem ČMSS, ráda omluvila,“ uvádí ombudsmanka Martina Vršecká a dodává: „V průběhu vyřizování Vaší žádosti došlo ze strany ČMSS k několika pochybením (pozdní reakce na Vaše dopisy, nepřesný název korespondence). Přijměte, prosím, touto cestou omluvu za způsobené komplikace. Vězte, že se nejednalo o záměr Vás jakkoli poškodit, nýbrž šlo o pochybení lidského faktoru.“

ČMSS chybu přiznala. Ale i tak se staví do pozice, kdy navzdory všemu je ona tou přejícnou institucí, která je ochotna svému dlouholetému klientovi vyjít vstříc. „Nicméně s ohledem na vzniklé specifické okolnosti jsme se nestandardně rozhodli vyhovět Vaší žádosti a souhlas s předčasným splacením meziúvěru se započtením naspořených prostředků vystavit,“ píše ombudsmanka v dopise klientovi.

Náš čtenář měl opravdu štěstí. Podmínky úvěru, kterým chce překlenovací úvěr refinancovat, má zajištěné jen do konce června. Dopis se souhlasem obdržel koncem minulého týdne. Má tedy ještě týden na dotažení veškerých formalit s financováním u jiné finanční instituce.

Klientů s překlenovacím úvěrem a touhou odseknout z nohy ocelovou kouli vysokých úroků je mnohem více. Ani tento příběh našeho čtenáře jim ale nedává naději na snadnou výhru. Naopak. Každý případ bude i nadále ČMSS s největší pravděpodobností zamítat na základě svých interních předpisů a jen nejhouževnatější klienti snad budou mít štěstí a prosekají se až na konec džungle stavebního spoření.

Anketa: Znáte podmínky vámi čerpaných úvěrů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

4 komentářů k článku “ČMSS pochybila. Čtenář smí úvěr splatit”

 1. LJ napsal:

  je známa výše sankce, kterou klient musel zaplatit?

  1. Vláďa napsal:

   předčasné splacení meziúvěru
   Sankce je od podzimu 2016 10% Tyto situace obvykle umíme řešit – mrkněte na nevyhodne uvery tečka cz

 2. Viera Vavrušová napsal:

  ČMSS už v životě nikdy

  Taky mám jenom samé špatné zkušenosti s ČMSS se splacením meziúvěru i úvěru. Jejich praktiky rozhodně nejsou vstřícné ke klientům, jak to paní Vršecká prezentuje.

 3. Martin napsal:

  ČMSS=ČSOB=Hypoteční banka

  jen bych dodal že ČMSS patří ČSOB pod kterou spadá i Hypoteční banka, já osobně jsem nikdy rozšířil i na tyto instituce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *