EUR 25.200

USD 23.143

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.200

USD 23.143

Daňové přiznání musí podat SVJ i jednotliví majitelé bytů

 


 

Mnoho vlastníků bytů a SVJ ani netuší, že se povinnost podat daňové přiznání dotýká i jich. Majitelé bytů jsou zároveň majitelé společných sprostor. Komerční pronájem společné části domu či reklamní plochy musí proto zahrnout do svého osobního daňového přiznání právě vlastníci bytů.

„Pro úplnost je třeba poznamenat, že dani z příjmu společenství vlastníků podléhají pouze jeho vlastní příjmy. Platby plynoucí z pronájmů a jiného komerčního využití společných částí domu, nejsou dle § 16 odst. 2 NVBS příjmem společenství vlastníků, ale jeho členů. Stejné to je třeba také u příjmů z pronájmu reklamní plochy a v dalších podobných případech,“ uvádí Kateřina Procházková z odborného portálu www.pravnigramotnost.cz.

Požádejte své SVJ o potvrzení

Platby z pronájmů společných částí domu musí tedy součástí daňového přiznání jednotlivých členovů SVJ. Potvrzení o výši příjmů z pronájmů snížených o podíl na výdajích připadajících na konkrétního vlastníka vydává společenství v závislosti na jeho spoluvlastnickém podílu ke společným částem domu. „Proto všem svým klientům doporučujeme, aby si o potřebné doklady včas zažádali a do svého daňového přiznání také doplnili, ať mají vše v pořádku,“ dodává Kateřina Procházková.

Kvůli úrokům SVJ přiznání již podávat nemusí

Do konce roku 2013 spadaly a daňovou povinnost SVJ vyvolávaly úroky spořících, termínovaných a jiných bankovních účtů. S příchodem nového občanského zákoníku se ale pravidla změnila a řadě SVJ tak povinnost podávat daňové přiznání odpadla. Společenství vlastníků je ale jako právnická osoba i nadále poplatníkem daně z příjmů právnických osob.

Na druhou stranu mezi typické skupiny vlastních příjmů SVJ, které povinnost podání daňové přiznání vyvolávají, patří poplatky nebo penále, které dlužníci společenství hradí. Zapomínat by společenství neměly ani na příjmy, které jim plynou z vyplacených pojistných událostí od pojišťoven.

REKLAMA

„Stačí jen přijmout úroky či poplatky z prodlení od vlastníků za pozdní platbu zálohových plateb, nebo penále ze smluv s třetími stranami, plnění z pojistek nebo mít příjmy plynoucí z nakládání s vlastním majetkem společenství a povinnost podat daňové přiznání vznikne i danému SVJ,“ upozorňuje Kateřina Procházková.

Čas se krátí, ale stále je

Zorientovat se v daňové problematice není jednoduché. Řada společenství si svými daňovými povinnostmi není jista a mnohdy jsou i zaskočena. Odborníci tak v posledních dnech čelí návalu daňových dotazů ze strany společenství. Lhůty pro podání přiznání se ovšem krátí.  

Daňové přiznání za rok 2015 je sice nutné podat do 1. dubna 2016, pokud se ovšem opozdíte pouze o pět pracovních dní, finanční úřad sankce neúčtuje. Pokuta za opožděné podání daně činí 0,05 procenta stanovené daně za každý den prodlení, minimálně však 500 korun a nejvýše 5 procent stanovené daně, ale nesmí překročit 300 tisíc korun. V případě zpracování daňového přiznání daňovým poradcem se lhůta pro podání přiznání prodlužuje o tři měsíce, tedy do 1. července.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Odpočet hypotéky z daní

Jak funguje odpočet hypotéky v daňovém přiznání

I když byl limit pro využití odpočtu hypotéky v daňovém přiznání před pár lety snížen na polovinu, stále je to daňový odpočet, který vám na dani příjmu může ušetřit až 22 500 Kč za rok. Jak se tento daňový odpočet používá, kdo má na něj nárok a jak přesně funguje?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 03. 2024

příjem z pronájmu a sleva na poplatníka

Příjem z pronájmu a sleva na poplatníka, když jste v důchodu

Příjem z pronájmu je oblíbený pasivní příjem. A pro starobní důchodce může přestavovat další zdroj příjmů. Při příjmu z pronájmu máte povinnost podat daňové přiznání. A to i v případě, kdy nemáte další zdanitelné příjmy a jen pobíráte starobní důchod. Je také nutné platit daň z příjmu, ovšem je možné, že právě při absenci jiných […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

16. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • ČERMÁK Václav

    29 března, 2016

    Babička dostala od SVJ potvrzení o příjmu za její podíl 78,– Kč. Je v důchodu, a jiný příjem nemá. Žádné daňové přiznání nepodává. Opravdu musí běžet na berňák a podat 78,– Kč příjmu???!! Který d…l to vymyslel.

    Odpovědět

  • Honza Pačuta

    2 ledna, 2023

    Podle § 38g ZDP, je daňové přiznání povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).
    Ne, kvůli 78,- opravdu babička nemusí podávat přiznání.

    Odpovědět

  • Honza Pačuta

    2 ledna, 2023

    Od roku 2023 je navíc limit navýšen na 50 tisíc Kč.

    Odpovědět