EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

0 komentářů

Příjem z pronájmu: kdy musíte podat přehled?

 

Příjem z pronájmu je oblíbený pasivní příjem. Při tomto příjmu musíte podat daňové přiznání vždy, když příjem převýší 20 000 Kč za rok. A to i v případě, že jinak pracujete na HPP a jiné zdanitelné příjmy nemáte. Musíte ale podat i přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a na OSSZ?

Loading 

Pro příjem z pronájmu platí, že z tohoto příjmu neplatíte sociální ani zdravotní pojištění. Proto také nemusíte podávat přehledy o příjmech a výdajích. Jsou ale výjimky, kdy přehled musíte podat. A dokonce jsou i případy, kdy z příjmu z pronájmu máte povinnost zaplatit zdravotní i sociální pojištění.

Příjem z pronájmu a jiné zdanitelné příjmy

Při souběhu různých příjmů musíte podat přehledy v případě, že u některého z příjmů máte povinnost přehled podat. To je tedy především v případě, kdy si vyděláváte jako OSVČ na hlavní činnost. Nebo máte přivýdělek jako OSVČ na vedlejší činnost. U vedlejší činnosti máte povinnost podat přehledy i v případě, kdy máte příjmy do limitu a nemáte povinnost platit sociální pojištění.

Pokud tedy máte příjmy jako OSVČ na hlavní nebo vedlejší činnost, tak máte povinnost podat přehledy o příjmech a výdajích. Můžou ale nastat dvě odlišné situace, jak budete příjem z pronájmu do přehledu uvádět.

Klasický příjem z pronájmu jako fyzická osoba

Při klasickém příjmu z pronájmu jde o situaci, kdy nemovitosti pronajímáte jako fyzická osoba a kdy je tento příjem z investiční nemovitosti jako přivýdělek nebo i jako hlavní zdroj příjmu. Tento příjem pak daníte dle paragrafu 9 Příjmy z nájmu zákona o daních z příjmu. A z tohoto příjmu nejste povinni platit sociální ani zdravotní pojištění.

Stejně tak ani nemáte povinnost odevzdávat přehledy zdravotní pojišťovně ani OSSZ. Příjem z pronájmu se vám nezapočítává do vyměřovacího základu důchodu ani do odpracované doby. A pokud je příjem z pronájmu vaším jediným příjmem a ani nepatříte ke skupině, za kterou platí zdravotní pojištění stát (pobírání důchodu, mateřská, rodičovská…), tak jste povinni si platit zdravotní pojištění jako OBZP.

REKLAMA

Příjmy z pronájmu jako podnikání

Jiná situace je ale v případě, kdy podnikáte poskytováním krátkodobého pronájmu. Jde o podnikání v rámci například AirBnB nebo jiných ubytovacích platforem. Pro tento typ příjmu platí řada omezení a je nutno dodržovat určitá pravidla. Musíte mít aktivní živnostenský list pro poskytování ubytovacích služeb a z těchto příjmů platíte nejen daň z příjmu, ale také zdravotní a sociální pojištění.

Co vše musíte dodržet při krátkodobém pronájmu a při podnikání v ubytovacích službách si přečtěte v našem starším článku.

Pokud tedy máte příjem z pronájmu jako součást podnikání, tak máte povinnost podat nejen daňové přiznání, ale i přehledy o příjmech a výdajích. A z těchto příjmů z pronájmu musíte také platit sociální a zdravotní pojištění. Nejen po podání přehledů, ale také během roku v rámci poviných záloh na sociální a zdravotní pojištění.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

paušální výdaje

Paušální výdaje: 30 % pro příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu je nutné uvést do daňového přiznání a zaplatit z něj daň z příjmu. Tento příjem musíte zdanit, pokud překročí 20 000 Kč za rok. A musíte proto podat daňové přiznání. I když jste zaměstnaní a běžně vám mzdová účtárna dělá roční zúčtování daně.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024

příjem z pronájmu a sleva na poplatníka

Příjem z pronájmu a sleva na poplatníka, když jste v důchodu

Příjem z pronájmu je oblíbený pasivní příjem. A pro starobní důchodce může přestavovat další zdroj příjmů. Při příjmu z pronájmu máte povinnost podat daňové přiznání. A to i v případě, kdy nemáte další zdanitelné příjmy a jen pobíráte starobní důchod. Je také nutné platit daň z příjmu, ovšem je možné, že právě při absenci jiných […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

16. 02. 2024

úroky z hypotéky

Daňové odpočty 2024: úroky z hypotéky

Daňový odpočet hypotéky je poměrně oblíbený odpočet daňového základu, který pomáhá při koupi nového bydlení. Tak, že úroky zaplacené za úvěr na bydlení si můžete odečíst od daňového základu. Tento odpočet se před pár lety mírně změnil a omezil maximální čerpání. A od letošního ledna sice platí konsolidační balíček, který mění různé daňové slevy a […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *