Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypoteční sazby v prosinci zamrzly

04.01.2016 16:30 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: úroky Golem Finance Hypotéka nemovitost

Hypotéky zůstávají extrémně levné. Navzdory mírně zhoršenému výhledu klesla minimální dosažitelná sazba na historické minimum 1,59 %. Průměrná úroková sazba, za kterou banky v prosinci nabízely své hypoteční úvěry, činila 2,13 %. 

Objem sjednaných hypoték v roce 2015 překonal všechna očekávání. Díky enormní poptávce se bankám podle všeho podařilo naplnit roční plány, přesto jsme v závěru roku zaznamenali ještě 3 výrazné cenové pohyby směrem dolů.

Někde sazby klesají, jinde rostou

Snížení úrokových sazeb oznámila UniCredit Bank, která zlevnila hypotéky s 3– a 5letou fixací o necelou desetinu procentního bodu. Minimální dosažitelná sazba tím klesla na 1,59 %, nicméně její získání podmiňuje banka splněním několika podmínek včetně pojištění schopnosti splácet úvěr. Bez pojištění začínají sazby UCB na 1,89 %. Druhou bankou, která se rozhodla snížit sazby, byla GE Money Bank, která v rámci akční nabídky „Vánoční úrokové sazby“ zlevnila 3 a 5leté fixace při LTV do 70 % o celé 4 desetiny procentního bodu. Třetí v pořadí byla Hypoteční banka, která sice na konci měsíce ukončila svou kampaň, ale nové sazebníkové ceny jsou ještě o pár setin pod úrovní ukončené kampaně. Ne všechny banky však v prosinci zlevňovaly. Opačným směrem se vydaly Expobank a Oberbank, a na předkampaňovou úroveň se vrátily sazby Raiffeisenbank, což se rovněž promítnulo v indexech nabídkových sazeb.

 

golem-1_1

 

Pohyby v nabídkových cenách směrem nahoru i dolů mají za výsledek stagnaci ukazatelů průměrných nabídkových sazeb. Titulní index GOFI 70, který měří průměrnou cenu u hypoték do 70 % LTV*, zůstal v prosinci na listopadové hodnotě 2,13 %. A na stejné hladině tentokrát zůstal i index GOFI 85, jehož aktuální hodnota činí 2,27 %. Jediným indexem, který v prosinci meziměsíčně klesl, byl GOFI 100 s aktuální hodnotou 3,15 %, což je o 3 setiny méně než v listopadu.

Průměrná nabídková sazba hypoték s plovoucí (floatovou) sazbou se i nadále pohybuje zhruba 2 desetiny procentního bodu nad indexem fixních sazeb. Aktuální hodnota GOFI 70 VAR indexu činí 2,39 %.

Tip: Přehledné srovnání aktuálních úrokových sazeb jednotlivých bank najdete v našem srovnávači nejlepších sazeb hypoték. 

Oproti stejnému období loňského roku jsou nyní nabídkové sazby zhruba o 2 – 3 desetiny procentního bodu níže, což v případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností znamená rozdíl v měsíční splátce v řádu několika stokorun. Sazby neklesají již tak rychle jako v přechozích letech a při meziročním porovnání nákladovosti financování hraje nyní mnohem větší roli pořizovací cena nemovitosti, případně ceny prací a materiálu pokud se jedná o rekonstrukce. V obou případech na trhu pozorujeme spíše rostoucí trend.

Tip: Úroveň finanční náročnosti pořízení vlastního bydlení monitorujeme v rámci indexů dostupnosti bydlení. Komentář k prosincovým statistikám budeme publikovat příští týden. 

Sazby hypoték by v roce 2016 neměly růst

Jsme teprve na začátku roku 2016 a vývoj sazeb a poptávky po hypotékách určuje celá řada faktorů, jejichž sílu a směr nejde ve stávajícím dynamickém období dost dobře predikovat. Základem našich odhadů budoucího vývoje je hladina úrokových sazeb ČNB, od které se odvíjí cena peněz, za kterou si banky půjčují. ČNB neplánuje úroveň úrokových sazeb měnit před koncem roku 2017, což dává docela slušný předpoklad, že ani sazby hypotečních úvěrů se nebudou v roce 2016 nijak zásadně měnit.

 

golem-2_1  

Vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu (IRS 3 a 5 let)

Nicméně mezibankovní trh není imunní proti vývoji v zahraničí a zrovna v posledních týdnech vidíme na mezibankovním trhu výrazný růst ceny 3 a 5 letých úrokových swapů vyplývající z rozhodnutí Evropské centrální banky tlumit tisk peněz, které trhy do jisté míry překvapilo. Ovšem ani růst sazeb na mezibankovním trhu nemusí automaticky znamenat zdražování hypoték. Každá banka má více zdrojů, z kterých financuje své úvěrové aktivity a pokud budou banky schopné opatřit si dostatek peněz jinde a levněji (hypotečních zástavní listy, klientské vklady atp.) mohou konečné ceny pro klienty zachovat.

Podobný vývoj jsme mimochodem zaznamenali v květnu loňského roku, kdy mezibankovní sazby rostly, ale banky se zdražování hypoték dlouhou dobu bránily a indexově pak hypotéky zdražily jen o pár setin procenta,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Velké banky, jak alespoň vyplývá z nedávného článku na portálu iHNed.cz, zatím zvyšování sazeb neplánují, což považujeme za pozitivní signál. A pokud by došlo v lednu k propadu poptávky, nevylučujeme dokonce ani možnost poklesu sazeb související se snahou bank poptávku opět nastartovat a udržet či posílit vlastní tržní podíl.

* LTV = poměr mezi částkou úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky, patria.cz

Hypoteční sazby v prosinci zamrzly >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (363)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 519 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »