Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Hypotéka: Jak ji lépe pochopit?

Autor: Radovan Novotný | 07.01.2014 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Tagy: LTV variabilní sazba fixní sazba hypotéky
Hypotéka: Jak ji lépe pochopit?

Obrázek je lepší než tisíc slov. Chcete lépe porozumět hypotéce? Prohlédněte si obrázky ilustrující důležité pojmy, týkající se financování nákupu nemovitosti a přečtěte si doprovodný komentář. Co to hypotéka je, k čemu slouží? Co to je zástavní právo a co vyjadřuje LTV? A mnohem víc.

Nákup svého vlastního domova je zásadní rozhodnutí, a snad největší investici, kterou člověk ve svém životě činí. Jde o rozhodnutí, které může výrazně změnit životní styl i finanční situaci. Finanční vzdělání v této oblasti zahrnuje pochopení procesu úvěrování a souvisejících otázek správy našich financí.

Obrázek 1: Hypotéka jako cesta k vlastnímu bydlení

hypoteka-01

Zdroj: www.havenrm.com/mortgages/

Dům nebo byt je možné si pronajmout, koupit za vlastní peníze nebo na hypotéku. I když říkáme, že „bydlíme ve svém“ a financujeme to hypotékou, ve skutečnosti si peníze pronajímáme od banky. Znamená to pro nás velký závazek. Počáteční emoce a nadšení pro naši nemovitost může být snadno vystřídána zklamáním v případě, kdy nejsme z různých důvodů schopni splácet.

Hypoteční úvěr je dluhový nástroj, zajištěný zástavou v podobě nemovitosti, který dlužník splácí v předem stanoveném souboru plateb. V případě netradičních hypoték nemusí být úvěr průběžně splácen (umořován).

Pokud banka někomu půjčí nemalou sumu peněz, nemůže to udělat jenom proto, že dlužník přísahá a slibuje, že bude poctivě splácet. Banka žádá pojistky pro případ, kdy by dlužník splácet přestal nebo z neočekávaných důvodů nebyl schopný splácet.

U hypoték je součástí samotné smlouvy o úvěru zástavní smlouva k nemovitosti. Díky zástavní smlouvě může banka zástavu v exekučním řízení zpeněžit a ze získané sumy uspokojit své nároky. Je to trvalá hrozba, která by měla dlužníka motivovat k řádnému a včasnému plnění závazků.

Obrázek 2: Neplatíte – přijdete o dům či byt

hypoteka-02

Zdroj: nahlizenidokn.cuzk.cz, youronemortgage.com/services.html

V katastru je u zastavené nemovitosti uvedena poznámka „Zástavní právo smluvní,“ v podrobném výpisu jsou uvedeny podrobnosti, například pro koho je zástavní právo zřízeno a jakou výši pohledávky zajišťuje. Na obrázku vidíme příklad on-line výpisu z katastru nemovitostí. Jakýsi pan Horák vlastní byt, na který se váže zástavní právo.

Zástavní právo k nemovitosti je způsob zajištění pohledávky v případě, že dlužník nesplácí. V případě prodlení se zástavní věřitel uplatněním práva domáhá prodeje nemovitosti za účelem vyrovnání závazků dlužníka.

Obrázek 3: LTV a hodnota nemovitosti

ltv

Jako „tradiční“ by mohla být označena hypotéka, u které si dlužník nepůjčuje více než 75 % tržní hodnoty nebo kupní ceny. Zbývající část peněz skládá kupující. Právě relativní výše částky k zapůjčení, vyčíslená pomocí LTV (loan to value), odráží poměr mezi výší hypotečního úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti. Pokud dlužník vkládá méně než 20 % z tržní ceny, a LTV je větší než 80 %, znamená to větší riziko, které je nutné pojistit – typicky rizikovou přirážkou odrážející se ve vyšší úrokové sazbě.

Na obrázku vidíme příklad, kdy LTV je 80 %. Domek stál 2 milióny korun, kupující složil 400 tisíc korun a banka díky hypotečnímu úvěru poskytla zbytek.

LTV je poměr mezi poskytovanou výší úvěru a hodnotou zastavované nemovitosti. Obvykle platí, že čím vyšší bude LTV, tím bude vyšší úroková platba (zohledňuje riziko věřitele).  

Tradiční formou splácení hypotečního úvěru je anuitní splácení, kdy bude výše splátek po celou dobu splácení stejná – za předpokladu že v průběhu splácení nedojde ke změně úrokových sazeb. Nedojde-li ke změně anuity, úvěr bude za stanovenou dobu plně splacen (amortizován). Po dobu trvání úvěru jsou po dobu fixace úrokové sazby spláceny stejné měsíční splátky a v průběhu času se mění poměr mezi splátkou úroku a jistiny. Podstatná část z počátečních splátek jde na úhradu úroku, zatímco z pozdějších splátek je v rostoucí míře splácena jistina. Čím vyšší je úroková sazba a kratší doba splácení, tím větší bude měsíční anuitní splátka.

Půjčíme-li si při 4% pevné roční úrokové sazbě se splatností po dobu 30 let 900 tis. Kč, bude měsíční splátka činit 4 297 Kč. Jakým způsobem se výše splátky v případě změny výše úrokové sazby mění, je ilustrována na následujícím obrázku.

Obrázek 4a: Anuitní splátky a úroková sazba

hypoteka-04

Další obrázek ilustruje, jak by se splácení hypotéky ve výši 900 tis. Kč změnilo v případě, kdy se splatnost zkrátí na 20 let. Různým úrokovým sazbám bude opět odpovídat různá výše měsíčních splátek. Při 4% pevné úrokové sazbě se splatností 20 let bude například měsíční splátka činit 5 454 Kč.

Obrázek 4b: Anuitní splátky a úroková sazba

hypoteka-05

Anuitní splátka (také anuita) je neměnná pravidelně placená platba po stanovené období. Anuitní splátka úvěru sestává ze splátky úroků a splátky jistiny a je vypočítána tak, aby pokles ve splátkách úroku daný klesající jistinou (úmorem) byl kompenzován nárůstem ve splátce jistiny.

Soudobé nabídky hypoték nabízejí nejenom fixní úrokové sazby, využít lze také sazby variabilní, plovoucí. V případě fixních sazeb jako dlužník přesně víte, kolik budete pravidelně platit. Výdaje vašeho rozpočtu tak budete mít pod kontrolou. Nevýhodou fixace je skutečnost, že úvěr zpravidla nelze bez sankcí po dobu fixace předčasně splatit nebo refinancovat.

Variabilní úroková sazba vychází z toho, za kolik si banka může aktuálně na mezibankovním trhu půjčit. Aktuálně placenou plovoucí sazbu banka určí tak, že k sazbě odvozené od PRIBORu (Prague Internbank Offered Rate – pražská mezibankovní úroková sazba) připočte marži, obvykle kolem dvou až tří procentních bodů.

S plovoucími sazbami je to jako při skutečném plavání, plavání ve směru vln je usnadněno, ale když je nutné směřovat proti vlnám, plavání se stává namáhavým. Při plovoucí sazbě nikdo neví, kterým směrem vlny půjdou, kterým směrem se úrokové sazby pohnou. Kdo využívá plovoucí sazbu, spekuluje na to, že úrokové sazby zůstanou setrvale nízké. Plovoucí sazba je pro odvážné, poskočí-li úroková sazba strmě nahoru, vyskočí ihned i měsíční splátka hypotéky.

Obrázek 5: Volba délky fixace úrokové sazby a skryté pasti

hypoteka-06

Zdroj: i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01708/fixed-rate-cartoon_1708217c.jpg

Fixní (pevná) úroková sazba je pevně stanovená úroková sazba, která je neměnná po dobu fixace úrokové sazby nebo po celou dobu splácení úvěru. Různým fixacím odpovídají různé úrokové sazby. Ukončení fixace neznamená jen změnu výše úrokové sazby, ale obvykle i možnost provádět mimořádné splátky nebo změnit splatnost hypotečního úvěru, případně i jiný parametr úvěru.

Variabilní (proměnlivá) úroková sazba je úroková sazba, která nemá období fixace, mění se v závislosti na pohyblivé referenční sazbě (PRIBORu). Protože se referenční sazba v průběhu času mění, mění se i výše placených úroků a tedy i výše pravidelné splátky.

 

Anketa

Máte hypotéku?

Ano. (613)
 
Ne. (348)
 Celkem hlasovalo 961 čtenářů

Hypotéka: Jak ji lépe pochopit? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »