Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Jak odhadovat trendy na realitním trhu

Jak odhadovat trendy na realitním trhu

Odhadovat trendy na realitním trhu lze různými způsoby. Jedním z nich je využití měnových agregátů. S čím pomohou a v čem mají své slabiny?

Pustili jsme se do výzkumu využitelnosti měnových agregátů pro odhadování zlomů trendů na trhu nemovitostí. Výsledky naznačují, že jsou měnové agregáty dobrým nástrojem pro odhadování zlomů trendů, avšak špatným nástrojem pro určování jejich délky. Tedy alespoň při těch způsobech využití M3, na které jsme přišli.

Ceny nemovitostí a množství peněz

O závislosti cen nemovitostí na množství peněz v ekonomice, často na měnovém agregátu M3, se kterým jsme pracovali i my v našem výzkumu, bylo napsáno mnohé. Stačí, když si do vyhledavače zadáte „property prices, M3 monetary aggregate“.

Základní představa vychází z toho, že ceny nemovitostí dlouhodobě zaostávají za růstem M3 z důvodu, že jsou nemovitosti jakýmsi „ostatním statkem“, který není možné v případě vysoké poptávky rychle přivézt (pouze během několika let postavit). Právě objem nové výstavby je pak pokládán za významnou příčinu zaostávání růstu cen za růstem M3.

Jednoduchý model

Jako nejvhodnější nástroj pro nalézání zlomů trendů se nám nakonec ukázal ten nejjednodušší. Poměr indexu cen nemovitostíindexu M3. Zde jsme narazili na problém, že ve Spojených státech přestal Fed od roku 2006 M3 sestavovat. Použili jsme tedy nouzově M2, což se pro USA ukázalo jako funkční. Využití M2 jsme pak ještě testovali pro Česko, kde se však ukázal pro naše účely jako nejspíše špatně použitelný z důvodu, že obvykle rostl pomaleji než ceny nemovitostí.

Příklad

Nákupní signály

Zlom v trendu rozdílů indexů cen nemovitostí a M2 z klesajícího na rostoucí znamená nákupní signál na trhu nemovitostí. Je označen barvami jako na semaforu: žlutou (připrav se, asi přijde rychlejší růst cen nemovitostí) a zelenou (potvrzení žluté).

Nákupní signál je však patný pouze tehdy, pokud zelená úsečka sahá pod úroveň –10 %. Jinak řečeno, pokud růst cen nemovitosti zaostává za růstem měnového agregátu alespoň o 10 %. Tento požadavek eliminoval všechny nákupní signály z počátku testovaného období.

Prodejní signály

U signálů na pokles trhu nebo zpomalení tempa jeho růstu funguje signalizace obdobně, ale naopak s oranžovou a červenou barvou. U signálů na pokles trhu však dále platí signál červená v roce, kdy by rozdíl indexů překročil nulu, tzn. že růst cen nemovitostí „přeběhl“ růst měnového agregátu.

Pro graf rozdílů indexů cen nemovitostí a M3 se nám v kanceláři vžil název „histogram“. Byť je tento název pro naše grafy nesprávný, používám toto označení dále v textu.

Graf 1 a 2: Srovnání vývoje cen nemovitostí a M3 v USA

tomas-prcik-ceny-nemovitosti-trendy-01 tomas-prcik-ceny-nemovitosti-trendy-01a

Model zafungoval skvěle při testech na trzích v USA, Velké Británii, Rakousku, Austrálii, Německu a Japonsku, kde nám dobře signalizoval dlouhodobý pád trhu a investora by tak uchránil od velkých ztrát. Výsledky použití byly ale mizerné pro Česko, kde se sešly všechny okolnosti, kdy testovaný indikátor selhává. 

Kdy dává indikátor špatné výsledky

Náš indikátor se osvědčil pro odhadování zlomů nebo zpomalení nebo zrychlení trendů na realitním trhu. Jeho hlavní slabinou však nejspíše kromě dalších kvalitativních ukazatelů je, že nedokáže předpovídat délku trendu. Pokud se tempo růstu trhu měn rychle několikrát po sobě, nutí nás indikátor „příliš obchodovat“, což by v praxi znamenalo velké ztráty z transakčních nákladů (4% daň z převodu nemovitostí, odměna realitní kanceláři).

Jako příklad si můžeme uvést období 1987 až 1996 ve Spojených státech, kde indikátor doporučil během 10 let nemovitost dvakrát koupit a dvakrát prodat. To by pro investora jistě nedopadlo lépe, než kdyby nemovitost na počátku období koupil a prodal až na jeho konci. Proti této chybě se nám nepodařilo indikátor nijak „opravit“.

Dalším typem klamných signálů jsou tzv. nepotvrzené žluté nebo oranžové sloupce, jako je tomu např. na grafu trhu ve Velké Británii v roce 2001. Sloupec za rok 2001 není ve skutečnosti signálem zlomu trendu, ale jen „ústřelem“ rozdílu indexu cen nemovitostí a M3 na celkově rostoucím trhu.

Graf 3 a 4: Vývoj cen nemovitostí vůči agregátu M3 ve Velké Británii

tomas-prcik-ceny-nemovitosti-trendy-02 tomas-prcik-ceny-nemovitosti-trendy-02a

Další důležité informace  

  1. Bystrý čtenář si již jistě všiml, že jsme ceny nemovitosti i M3 na histogramu nechali začínat na stejné výši 100%, i když v daném období mohl realitní trh třeba být v bublině a hodnoty histogramu by tak měly být kladné. Tím jsme možná výrazně změnili poměr hodnot křivek. Tento nedostatek jsme se snažili různými způsoby odstranit. Nikdy se nám však nepovedlo výsledky vylepšit a postavit lepší indikátor, než ten který prezentujeme se „znásilněnými“ křivkami. Uchýlili jsme se tedy k tradařskému: „Je jedno proč to funguje, důležité je, že to funguje.“
  2. Jelikož jsme histogramy nechali začínat na stejné úrovni, nemá smysl vyhodnocovat úvodní roky histogramu, ale až ty od prvního zlomu trendu histogramu. Jelikož se však investor rozhoduje v aktuálním čase, nemají počáteční neutěšené hodnoty histogramu na jeho dnešní rozhodování žádný vliv.
  3. Počítali jsme jen s nominálními cenami.
  4. Ignorovali jsme potenciální příjmy z nájemného.

Pokoušeli jsme se také odvozovat hodnotné informace z toho, jak hluboko se hodnoty histogramu zanoří pod nulu. Napadlo nás, že by třeba nákupní signály v pásmu od –20 % do –40 % byly relevantnější než nákupní signály v pásmu –20 % až 0 %. Fakt, že se hodnoty histogramů noří hlouběji a hlouběji pod nulu, nám však tyto snahy zhatil. Lze však odhadovat, že lze nejspíše za absolutní prodejní signál považovat aktuální hodnotu histogramu delšího než 20 let nad nulou.  

Na Česku se indikátor vyboural

V Česku jsme indikátor použili na trh bytů a rodinných domů v Praze a v celé České republice. Pokud by podle něj člověk investoval, nedopadl by dobře. Indikátor podle nás neuspěl z následujících důvodů:

  1. Příliš krátké sledované období. Data pro sestavení indikátoru se nám podařilo získat pro M3 až od roku 2002. Pro M2 od roku 1998. Pokud by do sledování bylo zahrnuto i předchozí období, dopadly by výsledky nejspíše lépe, poněvadž, by byl v roce 1998 už pěkně“zanořený“ pod nulou.
  2. Čtyři zlomy za 9 let. Jak jsme uvedli, vyboural se indikátor na neschopnosti odhadovat délku trendů. Mezi lety 2002 a 2011 měl trh dva zvraty – v roce 2003 se ČR přidala do EU a v roce 2008 v souvislosti s globální krizí. Trh se tak dvakrát změnil z rostoucího na klesající a z klesajícího na rostoucí. A to už bylo na indikátor příliš, takže by nás nutil příliš často prodávat a nakupovat.

Graf 5, 6, 7, 8: Srovnání vývoje cen nemovitostí a agregátu M3 pro ČR a Prahu

tomas-prcik-ceny-nemovitosti-trendy-03a tomas-prcik-ceny-nemovitosti-trendy-03b tomas-prcik-ceny-nemovitosti-trendy-03c tomas-prcik-ceny-nemovitosti-trendy-03dAutoři působí ve společnosti Callido Reality.
  

Anketa

Ceny bytů v Česku jsou...

... příliš vysoké. (214)
 
... přiměřené. (27)
 
... příliš nízké. (57)
 Celkem hlasovalo 298 čtenářů

Jak odhadovat trendy na realitním trhu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »