Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Minimální variabilní sazby: Od 1,92 %

Minimální variabilní sazby: Od 1,92 %

Variabilní sazby hypotečních úvěrů jsou nižší než fixované. U některých finančních domů dokonce pokořily 2% hranici. Nic ale není zadarmo.

Průměrné úrokové sazby podle Fincentrum Hypoindexu v dubnu dosáhly na rekordní úroveň 2,88 %. S variabilními sazbami je možné získat úroky ještě nižší. Dvě banky nabízejí základní variabilní sazbu pod 2 %. Nejníže je Fio banka s úroky od 1,92 % a Česká spořitelna s úrokem 1,97 %.

Nic ale není zadarmo. Aby banka přiřkla nejnižší sazbu, musí klient splnit celou řadu podmínek. Především ho banka musí ocenit jako téměř bezrizikového. Nabízí se citát z filmu „Jak svět přichází o básníky“: „Chemii na jedničku umí Pán Bůh, na dvojku já, na trojku soudružka ředitelka… Možná… Na čtyřku ti nejlepší z vás a na pětku všichni ostatní.“ 

Parafrázováno: „Minimální sazbu dostane generální ředitel, o něco vyšší šéf hypotečního oddělení, nepatrně zvýšenou další zaměstnanci banky, ještě o něco vyšší nejlepší klienti a nejvyšší sazbu všichni ostatní.“ Je to samozřejmě myšleno s nadsázkou[1].

Minimální úrokové sazby hypoték uváděné bankami jsou podmíněné získáním všech slev. Ty klient může nasčítat u většiny bank za „aktivní vedení účtu“, za uzavřené pojištění[2], za vlastnictví kreditní karty či při splnění obdobných podmínek. Podmínkou může být i vyšší zajištění nemovitostí[3].

Tabulka 1: Minimální variabilní sazby hypoték

Banka

Variabilní úroková sazba

Česká spořitelna

1,97%

Fio banka

1,92%

GE Money Bank

2,24%

LBBW Bank

2,29%

mBank

2,49%

Raiffeisenbank

2,57%

UniCredit Bank

2,09%

Zdroj: Úrokové lístky bank

Nejnižší úrokovou sazbu nabízí aktuálně Fio banka, která se při splnění podmínek klientem spokojí s marží 1,65 %. „Minimální variabilní úrokovou sazbu 1M PRIBOR + 1,65 % získají klienti s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s maximálním využitím poskytovaných slev, tedy slevy za refinancování (0,5 % p.a.) a za úvěr nad 2 mil. Kč (0,3 % p.a.). Avšak slevu máme i pro zájemce s hypotékou za účelem koupě – činí 0,3 % p.a.,“ upřesnila Vendula Žaloudíková, tisková mluvčí Fio banky, kdo na nejnižší sazbu dosáhne. O 0,05 procentního bodu vyšší sazbu nabízí Česká spořitelna.

Banky odvíjejí variabilní sazbu nejčastěji od měsíční mezibankovní sazby (1M PRIBOR). Ta se aktuálně nachází na úrovni 0,27 % a k ní banky přičítají svou marži. Speciální přístup zvolila pouze GE Money Bank.

GE Money Bank sice dělí pohyblivou úrokovou sazbu na pevnou a variabilní část, pevná část ale není zcela neměnná (a nebo si klient připlatí) a variabilní část ve výši 0,30 % podle úrokového lístku převyšuje mezibankovní sazbu.

Tabulka 2: Pevná část pohyblivé sazby GE Money Bank

Fixace pevné části úrokové sazby

1 rok

1,94%

3 roky

2,14%

5 let

2,14%

do splatnosti

2,44%

Zdroj: Úrokový lístek GE Money Bank

Variabilní sazby? Zbytečně vysoké riziko

Současné nízké úrokové sazby hypoték vypovídají především o jednom: K poklesu už sazby příliš prostoru nemají. Pokud by si banky nesáhly na marže, sazba může klesnout maximálně o 0,27 procentního bodu, tedy na nulovou mezibankovní sazbu.

Zato ve směru růstu úrokových sazeb je prostoru dostatek. Před pěti lety (v roce 2009) dosahoval 1M PRIBOR v průměru 1,93 %, o rok dříve dokonce 3,81 %. Dále v historii byl ještě výše, např. v roce 1995 činila mezibankovní sazba v průměru 10,94 %. Návrat takto extrémní sazby není pravděpodobný, ale ani nemožný.

Nyní banky nabízejí i delší fixace za velmi zajímavých podmínek. Nejníže se pětiletá nabídková sazba nachází na 2,69 %. To je sice o 0,77 procentního bodu výše než nejnižší variabilní, ale v případě milionové hypotéky tento rozdíl při 30leté splatnosti činí 394 Kč měsíčně. A je na zvážení, jestli takový příplatek za 5 let jistoty nestojí.[1] Zaměstnanci některých bank mohou získat i úrokovou sazbu pod uváděnou minimální sazbou.

[2] Často konkrétního produktu smluvní nebo sesterské pojišťovny.

[3] Např. mBank nabízí uváděnou minimální sazbu při uzavření pojištění pro hypotéky s LTV do 50 %.

Anketa

Jakou fixaci úrokové sazby byste aktuálně zvolili?

Variabilní sazbu. (22)
 
1letou fixaci. (6)
 
3letou fixaci. (19)
 
5letou fixaci. (77)
 
Delší než 5letou fixaci. (63)
 Celkem hlasovalo 187 čtenářů

Minimální variabilní sazby: Od 1,92 % >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »