Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Na kolik si stát cení váš byt?

Na kolik si stát cení váš byt?

Stát zajímá, kolik stojí váš byt nebo pozemek. Nečiní tak z prostého zájmu o blaho svých občanů, ale kvůli výběru daní. Spočítejte si „směrnou hodnotu“ vaší nemovitosti včas.

Nový Občanský zákoník přinesl řadu doprovodných změn. Jednou z nich je i „výměna“ daně z převodu nemovitostí na daň z nabytí nemovitých věcí. Vedle změny terminologie (již nevlastníte nemovitost, ale nemovitou věc, stavba není samostatnou nemovitostí, ale součástí pozemku a mnoho dalších) došlo i k významnému zjednodušení a zlevnění převodu nemovitých věcí.

Výše daně z nabytí nemovitých věcí je stejná, jako bývala výše daně z převodu nemovitostí. Stále nabyvatel nebo převodce zaplatí 4 % z ceny převáděného pozemku, rodinného domu, bytu či jiné stavby. Ve většině případů ale již nemusí platit odhad ceny nemovitosti. Ten se navíc lišil od odhadu, který byl zpracováván pro účely banky.

Tip: Pro účely banky sjednával odhad ceny nemovitosti smluvní odhadce banky. Zájmem zadavatele odhadu bylo, aby cena vyšla co možná nejvyšší, a pokud možno aby převyšovala kupní cenu. Pro účely finančního úřadu odhadce postupoval podle zákona o oceňování majetku a oceňovací vyhlášky. Zájmem zadavatele ocenění (daňového poplatníka) je získat odhadní cenu nižší než kupní.

Místo porovnání ceny s odhadem dle cenových předpisů se podle nového zákona o dani z nabytí nemovitého majetku použije tzv. „směrná hodnota“. Tu si vypočítá správce daně (finanční úřad) na základě údajů zanesených daňovým poplatníkem v příslušné Příloze č. 2 k určení směrné hodnoty.

Je vhodné si směrnou hodnotu spočítat v předstihu. Může se stát, že 75 % směrné hodnoty bude vyšší než sjednaná cena, a v takovém případě je daň vypočtena na jejím základě, nikoli na základě sjednané ceny ve smlouvě. Tomu se může daňový poplatník vyhnout tím, že místo směrné hodnoty využije zjištěnou cenu odhadcem – a kupní cenu bude porovnávat se 75 % ceny zjištěné. Výhodné to může být např. u značně zchátralých nemovitostí, kde kupní cena počítá s vysokými náklady na opravu, což směrná hodnota neumí.

Tip: Rozhodnete-li se využít znalce pro ocenění nemovitosti, náklady na odhad jsou odčitatelnou položkou od základu daně z nabytí. Ušetříte tím 4 % z ceny zaplacené za odhad.

Příloha č. 2 má několik různých formulářů. Každý typ nemovité věci má jinou charakteristiku, a proto jsou vyžadovány jiné údaje k určení směrné hodnoty.

Samostatné Přílohy č. 2:

  • Příloha č. 2 k Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (pozemek)
  • Příloha č. 2A k Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (byt a nebytový prostor)
  • Příloha č. 2B k Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (garáž a doplňková stavba)
  • Příloha č. 2C k Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (rodinný dům, rekreační chalupa a rekreační domek)
  • Příloha č. 2D k Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (rekreační chata a zahrádkářská chata)

Pro ostatní než uvedené typy staveb nelze využít směrnou hodnotu, ale zákon stále vyžaduje využití zjištěné ceny. To se týká především bytových domů, kancelářských budov apod.

Při vyplnění Přílohy č. 2 se daňový poplatník nedozví, jaká je směrná hodnota jeho nemovitosti. K tomu ale může využít orientační kalkulačky na stránkách Ministerstva financí ČR.

Tip: Přiznání k dani z nabytí: Návod k vyplnění

Kalkulačky směrné hodnoty:

Kalkulačky mají stejnou strukturu jako přílohy k daňovému přiznání. Přestože je vypočtená směrná hodnota uváděná jako orientační, od výsledné se pravděpodobně nebude příliš lišit.

Příklad výpočtu směrné hodnoty bytu

Výpočet směrné hodnoty bytu není obtížný. Stačí ve formuláři, který odpovídá formuláři Přílohy č. 2, vyplnit jednoduchou charakteristiku bytu – od jeho umístění, přes stav, po základní vybavení. Výslednou směrnou hodnotu již ukáže kalkulátor.

Obrázek 1 – 3: Konkrétní příklad bytu pro výpočet směrné hodnoty

cena-bytu-01 cena-bytu-02 cena-bytu-03

Zdroj: Vlastní zpracování na základě kalkulátoru směrné hodnoty MF ČR

Výsledná směrná hodnota fiktivního pražského bytu z příkladu vychází na 2 931 145,40 Kč. Pokud by jeho kupní cena byla nižší než 2 198 359,05 Kč, pak by se daň z nabytí vypočítávala z této hodnoty nebo by bylo potřeba nechat vypracovat odhad nemovitosti.

Anketa

Má daň z nabytí platit nabyvatel?

Ano. (87)
 
Ne. (135)
 
Nevím, je mi to jedno. (9)
 Celkem hlasovalo 231 čtenářů

Na kolik si stát cení váš byt? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »