EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

09. 12. 2013

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Nejdostupnější bydlení nabízí Ústecký kraj. K výraznému zlepšení došlo na Vysočině

 


 

Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v listopadu vzrostl o pouhou setinu procentního bodu na 30,4 %. Stagnace indexu vyplývá z prakticky neměnné cenové hladiny jak bytů, tak úrokových sazeb hypoték. Je skoro neuvěřitelné, že celorepublikový průměr cen bytů se již 4 měsíce v řadě drží na 1,74 milionech Kč.

Nicméně i v listopadu platí to co v předchozích měsících. Ač na celorepublikové úrovni index dostupnosti bydlení (IDB) stagnuje, na regionální úrovni opět dochází k znatelnému rozkolu. Meziměsíční nárůst indexu vykazuje 8 krajů z celkových 14. Mezi regiony s příznivým meziměsíčním posunem potom patří hl. m. Praha, Karlovarský, Ústecký a především Vysočina, kde index meziměsíčně klesl o 0,7 procenta na 20,1 %.

Převedeno na koruny. Průměrná domácnost žijící na Vysočině měsíčně vynaloží na splátku hypotéky, jejíž výše odpovídá průměrné ceně bytů v daném regionu (1,11 mil. Kč) pětinu svých celkových čistých příjmů, jehož výše podle statistiků ČSÚ činí 30 859 Kč. Vysočina je zároveň 3. regionem v pořadí s nejlepší dostupností bydlení. Statisticky lépe jsou na tom pouze obyvatelé Ústeckého (12 %) a Moravskoslezského kraje (18,5 %), jak ilustruje následující graf.

Dlouhodobě statisticky nejhorší dostupnost bydlení vykazuje hlavním město Praha, což je dáno relativně vysokými cenami bytů, a to i v poměru k relativně vysokým průměrným příjmům tamních domácností (data ČSÚ). Index dostupnosti bydlení se zde dlouhodobě pohybuje vysoko nad 50 procenty a ani tento měsíc nebyl výjimkou. Index zde meziměsíčně sice klesl o 4 bazické body, ale jeho aktuální hodnota činí 58,3 %.

Index návratnosti bydlení (INB)

Index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu, v listopadu vzrostl o jednu setinu na 4,52 (celkový průměr). Ale například u bytu 1+1, jehož průměrná cena aktuálně činí 0,87 mil. Kč, vychází návratnost 2,25 roku.

REKLAMA

Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj (1,77), Moravskoslezský kraj (2,75) a Vysočina (2,99). Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha, kde průměrná domácnost by musela všechen svůj příjem spořit 8,65 roku než by dosáhla částky 3,73 mil. Kč, která odpovídá průměrné ceně bytu v hlavním městě.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *